Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Капиларна токсикоза: симптоми и третман

Капиларна токсикоза - главните симптоми:

Капиларната токсикоза е синоним за хеморагичен васкулитис и болест на Шенелин-Генох. Ова е прилично честа повреда на кожата и васкуларните ѕидови. Ова е доста сериозна болест која бара задолжителна долгорочна, комплексна терапија.

Прогнозата, по правило, е поволна, но само под услов навремениот почеток на терапевтските мерки. Најчесто, болеста се дијагностицира кај младите, но не постои јасна разлика помеѓу полот и возраста.

Етиологија

Коренот на оваа патологија е алергиска лезија на телото. Лансирањето на таква реакција е предизвикано од голем број негативни фактори. Често зборуваме за храна, хемиски елементи или дрога. Важен услов е дека активирањето треба да предизвика атипична реакција во телото. Самите алергени можат да бидат различни, па затоа разликуваат различни форми и симптоми на болеста.

Таква лезија често се јавува кај деца. Тие имаат оваа патологија е многу потешко. Доста често, капиларната токсикоза може да се развие во позадината на комплицирано воспалено грло , по медицинските интервенции. Генерално kapillyarotoksikoz кај децата почесто - резултат на директното влијание на алергени на слабите, незаштитени тело. Кај возрасните, малку поинаков принцип за развој на болеста. Капиларна токсикоза кај возрасни предизвикува латентна инфекција. Во хеморагична васкулитис лезија може да се шири на било органи. Тоа е, болеста често се развива во бубрежните, кардијалните структури.

Во принцип, можно е да се идентификуваат етиолошките фактори кои предизвикуваат капиларна токсикоза:

 • акутни бактериски инфекции;
 • долгорочни тековни заразни болести со чести рецидиви;
 • вирусни заболувања;
 • радиоактивна или радиолошка експозиција;
 • дијабетес мелитус ;
 • системски болести;
 • алергиска реакција на лекови или вакцинации;
 • честа и продолжена хипотермија.

Тоа не е исклучено и оваа причина е генетска предиспозиција за оваа болест.

Класификација

Капиларната токсикоза може да биде од неколку форми. Во исто време, клиниката радикално се разликува, како и симптомите и сериозноста на лезијата. Постојат такви видови на патолошки процес:

 • некротична форма. Таквата капиларна токсикоза се дијагностицира кај деца. На кожата се појавуваат сите видови на образование во вид на точки, нодуларни елементи. Симптомите се појавуваат и исчезнуваат, но секојпат елементите само се зголемуваат и се интензивираат за некроза. Оваа форма не е само најтешка, туку и најретка.
 • форма на кожа;
 • кожна артикуларна лезија. Често се развива кај возрасни пациенти. Постои треска, болка во зглобовите, мускули. Во некои случаи, има доста интензивно крварење;
 • бубрежна форма - хеморагични исипи се формираат во ткивата на бубрезите;
 • мешана форма - овој тип на капиларна токсикоза ја комбинира клиниката од формите опишани погоре.

Патолошкиот процес влијае на внатрешните органи. Главните симптоми на болеста се хеморагичните лезии на гастроинтестиналниот тракт.

Симптоматологија

Клиничката слика од општа природа кај возрасно лице се карактеризира како што следува:

 • хеморагии на кожата;
 • оштетување на артикуларниот апарат во форма на артралгија, артритис;
 • дефекти на гастроинтестиналниот тракт, кои често се придружени со внатрешно крварење;
 • оштетување на ткивото во бубрегот што ќе се појавува во форма на нарушување на урогениталниот систем.

Капиларната токсикоза кај децата е придружена со:

 • хеморагичен осип;
 • болка во желудникот, предизвикувајќи детето да стане мудро, постојано да плаче, да јаде лошо.

Многу често болеста е придружена со појава на гранулоцити во васкуларниот ѕид.

Хеморагичен осип со капиларна токсикоза

Дијагностика

Како што покажува практиката, порано се дијагностицира капиларна токсична болест, толку е полесно да се излекува. Специфични лабораториски тестови, кои со сигурност може да направат дијагноза на хеморагичен васкулитис, денес не постојат. За прелиминарна дијагноза важно е да се спроведат тестови за имунолошкиот статус во крвта. Се откриваат неспецифични леукоцитоза и зголемување на ESR. Промените првенствено се откриваат во крвта. Дефинитивниот симптом е значително зголемување на IgA. Спроведете такви анализи:

 • комплетна крвна слика и екстензивно биохемиски;
 • уринализа;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • гастроентеролошки истражување - EGD, ендоскопија, ултрасонографија.

Капиларна токсикоза кај возрасни и деца е дијагностицирана подеднакво. По добивањето на резултатите од потребните истражувања лекар ќе се утврди причините за болеста, пропишани ефективна терапија и усогласеност со правилна исхрана треба да се следи.

Третман

Третманот со капиларна токсикоза вклучува само комплекс. За успешно лекување неопходно е не само да се елиминира амбуланта патолошкиот процес, но, исто така, да се неутрализира дејството на патогени микроорганизми, и да ги отстрани сите џебови на инфекција која може да предизвика нова патолошки имунолошки одговор. За овој пациент пропишува курсеви на desensitizing (елиминирање на алергиски манифестации) на лекови и лекувањето со антибиотици е изведена. Кога се препишуваат антибиотици, потребно е да се земат предвид тестовите за толеранција, бидејќи самите антибиотици се многу алергентни.

Важно е да се елиминираат сите главни симптоми на болеста, познати како хеморагичен васкулитис . За оваа цел, имуномодулаторите се исто така вклучени во шемата на комплексна терапија за капиларна токсикоза. Симптомите на патологијата се прилично брзо минимизирани, бидејќи овие лекови ги прават човековите одбранбени механизми поактивно да работат.

терапија болеста мора да вклучува лекови кои ја зајакнуваат капиларите и антикоагуланси регулирање на вискозноста на крвта, како и лекови кои делуваат на ткиво trophism. Во случај на тешка болест, се врши хормонска терапија.

Во принцип, шемата за третман на не-тешка форма на болеста вклучува:

 • антихистаминици - "Suprastin" или "дифенхидрамин";
 • Витамин Ц и Рутин;
 • калциум глуконат;
 • интравенски раствори на калциум хлорид;
 • (за тешки) кортикостероиди.

Хеморагичната болест се третира индивидуално. За секој пациент се избира сопствена шема и доза на лекови. Да го направите ова, лекарот го проучува во детали за текот на болеста, карактеристиките на секој пациент.

Хеморагичниот патолошки процес треба да се третира со надворешни (локални) лекови. Масла, гелови се широко користени. Меѓу нив се:

 • "Венорутон";
 • "Соколцерил".

Во присуство на тешка бубрежна болест, понекогаш е индицирана хемодијализа.

Важен елемент на сложената терапија е употребата на алтернативна терапија. Дома, обично се користи:

 • цвеќиња arnica;
 • каранфил;
 • rue

Во присуство на чести, интензивни рецидиви, третманот со санаториум е индициран. Пациентите се строго забранети да пушат, да пијат алкохол или дрога, да се препишува исхрана.

Превенција

Важно е да се спречат нови епизоди на патологија. За ова се прикажува рехабилитација на фокуси на инфекција. Пациентите не можат да бидат на сонце. Прогнозата на капиларна токсикоза е поволна. Но, во исто време, не е секогаш можно целосно да се излечи патологијата. Покрај тоа, текот на болеста не е секогаш можно да се предвиди.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате капиларна токсикоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ревматолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хеморагична васкулитис (совпаѓа симптоми: 12 од 12)

Хеморагичниот васкулитис е заболување кое припаѓа на примарен системски васкулитис. Прво, патолошкиот процес "напаѓа" деца и млади луѓе. Болеста се манифестира со оштетена гастроинтестинална функција, микротромбоза, артралгија, пурпура (што може да се палпира).

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Серумска болест (појавување симптоми: 6 од 12)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Шагасова болест (појавување симптоми: 6 од 12)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 6 од 12)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .