Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева ектопија: симптоми и третман

Ектопија на срцето - главните симптоми:

Ектопија на срцето - ретка болест во која срцето се наоѓа не внатре во градната коска, но надвор, делумно или во целост. Почесто постојат случаи на позицијата на срцето во пукнатината на градите, во перитонеумот и во вратот (многу поретко). Несоодветното формирање на ребрата на фетусот придонесува за локацијата на срцевиот мускул надвор од градите без потребната заштита на коските и мускулите.

Ектопијата често оди рака под рака со срцеви заболувања и нарушувања на срцевиот ритам. Ако фетусот е во состојба да преживее до раѓање, неопходна е итна хируршка интервенција, иако е многу ризична. Во повеќето случаи, бебињата умираат речиси веднаш по раѓањето, што е предизвикано од инфекции, хипоксемија или срцева слабост , со други зборови, срцето на новороденчето не издржува целосен товар.

Етиологија

Главен фактор е недостатокот на фузија на стернални ленти во периодот од шестата до деветата недела од зачнувањето на фетусот.

Според научниците, некои фактори може да влијаат на растот и прогресијата на болеста:

 • изложеност на радијација во текот на бременоста;
 • употреба на опојни дроги на бремена жена;
 • изложеност на токсини и опасни метали.

До денес, експертите не ги утврдија точните причини за развојот на патологијата.

Срцева ектопија

Класификација

Ектопијата на срцето е поделена од научници во три вида:

 • торакална или абдоминална ектопија на срцето;
 • цервикална ектопија на срцето;
 • торакалобална ектопија на срцето.

Торакална ектопија - кога надворешниот орган не е покриен со ткиво, врвот обично се насочува нагоре или надолу. Заедно со торакалната форма, се забележува присуство на истовремени болести, како што се транспозиција на крвните садови, пулмонална артериска стеноза или вентрикуларен септален дефект. Локацијата на хернијата на папочната врвца, во непосредна близина на самиот орган, е можна, меѓутоа, таа не е покриена со хернијални мембрани.

Грлото на ектопијата на мускулите има многу сличности со торакалната ектопија, но локализацијата на органот во овој случај е можно, на пример, помеѓу устата и врвот на мускулите.

Торакално-абдоминалната ектопија на срцето се карактеризира со расцеп во долниот дел од градите, а самиот срцев мускул е во мембранската мембрана. Може да бидат придружени со дефекти на интервентрикуларниот септум, аномалии на градите.

Симптоматологија

Постојат неколку знаци кои ја придружуваат ектопијата на срцето, вклучувајќи:

 • фетална хернија или хернија во папочната врвца - конгенитална аномалија на перитонеумот, кога абдоминалните органи се наоѓаат во хернијалната вреќа;
 • деформации на градите и перитонеумот;
 • деформација на дијафрагмата ( дијафрагмална хернија ).

Присуството на папочната врвца и дијафрагмалната хернија за време на кардијалната ектопија се чести појави.

Дијагностика

Се разбира, абнормалната локација на органот е визуелно забележлива, а за правилно спроведување на сите оперативни мерки, докторот дополнително ќе треба да ги добие резултатите од рендгенската и ултразвучната дијагностика, по што кардиохирусите ќе можат да продолжат со операцијата.

Мораме да можеме да направиме разлика помеѓу целосна и делумна ектопија на срцето. Со делумна ектопија, срцето е покриено со обвивка од тенок слој на кожата, а перикардијалната ќесичка може целосно да се формира, а со комплетна ектопија не се забележува заштитен слој на кожата и перикардијална вреќа.

Третман

Третман на ектопија на срцето се врши само со помош на операција. Создавањето на заштитниот слој на кожата за срцевиот мускул и спречувањето на намалување на венското враќање е главната цел на хируршката интервенција. Операцијата треба да започне веднаш по раѓањето, бидејќи телото што не е заштитено од надворешниот свет не може да постои. Вештачката вентилација на белите дробови се изведува кај новороденчето, бидејќи е малку веројатно дека неговите бели дробови се целосно функционални и тој е способен за независно дишење.

Ако има слободен простор во средината на градната коска, со цел да се постави срцевиот мускул во неа, операцијата може да се спроведе од итен случај, иако често ова место не е доволно во градите на новороденото, а се создава посебна заштита од надвор.

Можно е дека бебето со дијагностицирана ектопија ќе мора да остане во болница веќе долго време, бидејќи на детето му треба постојано следење и може да е потребна дополнителна хируршка интервенција.

Прогноза

Прогнозата зависи само од видот на патологијата. Ако фетусот има присуство на цервикална ектопија, се забележуваат многу случаи на мртвородене или смрт во првите денови од животот на доенчето. Во случај на присуство на други форми на ектопија, времетраењето на животот е можно до неколку месеци, но се забележува еден случај на живот на личност со абдоминална ектопија на срцето до возрасни години.

Исходот од патологијата може да биде релативно поволен само ако анатомската локација на органот овозможува ефикасноста на операцијата и дава време за тоа. Со исклучително неповолна локација на срцевиот мускул, на пример, ако не е покриена со кожа, веројатноста за смрт во првите часови од животот на новороденчето е висока.

Превенција

За жал, нема посебни методи за превенција, бидејќи е конгенитална болест.

Жената треба да ги следи општите насоки кои ќе помогнат во намалувањето на веројатноста за појава на такви компликации:

 • планирање на бременост;
 • придржување кон здрав начин на живот додека носи дете;
 • спроведување на сите препораки на лекарите;
 • спречување на разни болести.

Во присуство на таква патологија во семејната историја треба да биде особено внимателен да се разгледа прашањето за зачнување на дете.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ектопија на срцето и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цистична фиброза (појавување симптоми: 1 од 4)

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...
Марфанов синдром (појавување симптоми: 1 од 4)

Марфанов синдром е наследна патологија, како резултат на прогресијата на која сврзното ткиво е оштетено. Мускулоскелетниот систем и визуелниот апарат исто така се вклучени во процесот. Ткаенината на внатрешното опкружување (сврзувачка) врши многу важни функции, од кои едната е да се поврзат одредени делови од телото, и да се постават темелите за нивниот нормален раст и развој. Во случај на прогресија на Марфанов синдром, дефектите се појавуваат во структурата на ткивото што го спречува да функционира онака како што треба.

...
Пневмосклероза (појавување на симптоми: 1 од 4)

Пневмосклерозата е патолошки процес на замена на белодробното ткиво со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, се јавува повреда на респираторната функција. Типично, лекарите не го сметаат овој патолошки процес како независна нозолошка форма. Ова се објаснува со фактот дека пневмосклерозата на белите дробови е или компликација на патологии кои веќе напредуваат во телото, или се развива поради негативните ефекти на ендогените фактори.

...
Церебрална парализа (појавување симптоми: 1 од 4)

Церебралната парализа (ЦП) е општ медицински термин кој се користи за назначување на група на нарушувања на движењето кои напредуваат кај доенчињата поради трауматизација на различни мозочни области во циркадскиот период. Првите симптоми на церебрална парализа понекогаш може да се идентификуваат по раѓањето на детето. Но, обично знаците на болеста се манифестираат кај доенчиња во доенчиња (до 1 година).

...
Бронхиектазии (појавување на симптоми: 1 од 4)

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .