Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атријален флетер: симптоми и третман

Атријален трепет - главни симптоми:

Атријалниот флетер (суправентрикуларна тахикардија) е патолошки процес, како резултат на кој се јавува зголемување на срцевата фрекфенција, но во исто време нејзините показатели остануваат стабилни. Таквата повреда се однесува на различни атријални фибрилации. Треба да се забележи дека атријалната фибрилација и атријалниот флатер најчесто се наоѓаат кај овие видови патологии на кардиоваскуларниот систем и можат да се менуваат меѓу себе. Главната разлика во атријалната фибрилација е дека атријалната активност е хаотична.

Клиничката слика на ова нарушување е доста изразена: губење на свеста, артериска хипертензија , вртоглавица. Оваа состојба е исклучително опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

Изборот на методот на третман се базира на тековната клиничка слика, личната историја на пациентот, како и формата на патолошкиот процес. Во некои случаи, болеста може да се отстрани преку конзервативни мерки.

Прогнозата ќе биде само индивидуална, бидејќи сето тоа зависи од тежината на болеста. Не постои јасна разлика помеѓу возраста и полот патологија, но најчесто се јавува кај мажите по 60 години. Децата се дијагностицираат исклучително ретко.

Етиологија

Атријалната фибрилација и флетер често се меѓусебно поврзани и се случуваат наизменично. Причината за нарушување на срцето може да биде и директен етиолошки фактори (т.е. оние кои се директно поврзани со кардиоваскуларниот систем) и индиректни, кои се предизвикани од нарушување на други системи или внатрешни органи.

Кардиолошките причини кои можат да предизвикаат атријално треперење се:

Индиректните етиолошки фактори ги вклучуваат следните патолошки процеси:

Покрај тоа, неопходно е да се нагласат предиспонирачките фактори за развој на таква повреда на срцето:

 • прекумерна употреба на алкохол и неговите деривати;
 • пушење, употреба на дрога;
 • неконтролиран внес на лекови, кои вклучуваат кофеин;
 • Вежбањето е прекумерно;
 • стресови , нервни шокови, постојан престој во напната атмосфера;
 • присуство на кардиоваскуларни болести во семејната историја;
 • личен дијабетес мелитус ;
 • синдром на спиечка апнеја ;
 • интоксикација со лекови.

Многу е важно за луѓето кои се изложени на ризик систематски да се подложат на медицински преглед од страна на кардиолог со цел да се открие повреда во рана фаза на развој. Со оваа патологија постои прилично висок ризик од смрт.

Класификација

Кога се користи атријален флатер, класификацијата е во согласност со природата на клиничката слика и природата на развојот.

Според природата на развојот на патолошкиот процес, се разликуваат следниве форми:

 • Типичната фреквенција на флејмери ​​е 240-340 отчукувања во минута. Циркулацијата на возбудливиот бран се јавува во десниот атриум и во типичен круг.
 • Атипични - циркулацијата на бранот на возбуда, исто така, се јавува во десната преткомора, но не и во типичен круг. Фреквенцијата на фликер е повеќе - 340-440 отчукувања во минута, не се почитува точната форма на ритам.

Според клиничкиот тек, се разликуваат следниве форми на патолошкиот процес:

 • постојана фибрилација;
 • пароксизмално;
 • постојана форма.

Во овој случај, клиничката слика практично не се разликува во форма на патолошкиот процес, па затоа е можно точно да се утврди кој тип на повреда се случува само преку дијагностички мерки.

Симптоматологија

Флаттер и атријална фибрилација

Најголемата опасност од таква болест е тоа што во некои случаи може да биде асимптоматска. Но, ова не го исклучува зголемениот ризик од смрт.

Воопшто, симптомите на атријално треперење го имаат следново:

 • недостаток на здив;
 • срцеви палпитации;
 • плитко, тешко дишење;
 • бледило на кожата, зголемено потење;
 • чувство на слабост, зголемена слабост;
 • вртоглавица, главоболка;
 • губење на свеста, честа несвестица без очигледна причина;
 • непријатност, болка од угнетувачка природа во градите.

Во повеќето случаи, симптомите се појавуваат во позадина:

 • прекумерна физичка активност или вежбање;
 • со долг престој во затворена просторија, во топлина;
 • по емоционална препрека;
 • по пиење алкохол или едноставно пиење големи количини на течност;
 • во кршење на гастроинтестиналниот тракт.

Фреквенцијата на напади може да варира од 1-2 до една година, до неколку неделно. Во врска со ова, не постои јасна разлика, бидејќи сè зависи од индивидуалните карактеристики на пациентот.

Дијагностика

Ако причината за манифестацијата на оваа патологија е токму кардиолошкиот етиолошки фактор, тогаш кардиологот ќе биде вклучен во третманот. Во сите други случаи, ќе бидат потребни консултации со гастроентеролог, ендокринолог, пулмолог.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • физички преглед на пациентот, збирка на лична историја;
 • ЕКГ;
 • ехокардиографија;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • ревматолошки тестови;
 • одредување на тироидни хормони;
 • определување на електролитите;
 • електрофизиолошко испитување на срцето.

Атријалниот трепет на ЕКГ ги има следниве знаци:

 • погрешен ритам;
 • појава на атријални бранови F;
 • фреквенцијата и траењето на пароксизмите.

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди што точно предизвикало појава на такво нарушување, во каква форма се случува и како да се третира тоа.

Трансезофагеална ехокардиографија

Третман

Итна нега за атријален трепет:

 • поставете го пациентот на рамна површина;
 • да обезбеди пристап до свеж воздух, откопчајте ја јаката и олабавете го панталонот;
 • јавете се на итна медицинска нега.

Лекарите можат да спроведат итна електрична кардиоверзија со ниска струја. Во исто време, се воведуваат антиаритмици.

Лекот може да вклучува и земање лекови како што се:

 • блокатори на калциумовите канали;
 • бета блокатори;
 • антиаритмични лекови;
 • срцеви гликозиди;
 • препарати од калиум;
 • антикоагуланси.

Ако траењето на нападот не надминува два дена, тогаш користете електричен пејсмејкер со такви лекови:

 • Прокаинамид;
  Пропафенон;
 • Кинидин и верапамил;
 • Амиодарон.

Пред тоа, задолжително е да се воведат антикоагуланси. Ова е неопходно за да се спречи развојот на тромбоемболизмот.

Третманот на атриален флатер подразбира оперативен.

Во овој случај, извршете ги следниве активности:

 • радиофреквентна аблација;
 • поставете го пејсмејкерот.

Во постоперативниот период, пациентот ќе треба да помине дополнителен курс на терапија со лекови, а исто така се препорачува третманот да се даде во медицинска установа за здравствено лекување.

Атријалниот флатер треба да се третира итно, веднаш штом почнаа да се појавуваат првите клинички знаци. Во исто време, треба да се забележи дека овој патолошки процес, а со тоа и ризикот од сериозни компликации, не може целосно да се отстрани. Можете да ја минимизирате веројатноста за појава на нивната манифестација, но само ако пациентот постојано ги зема сите лекови што ги пропишал лекарот.

Можни компликации

Ова патолошко нарушување во работата на срцето може да доведе до следниве компликации:

Сите горенаведени фактори можат да бидат фатални. Затоа, пациентите со таква дијагноза треба да бидат многу внимателни во врска со нивното здравје и да не ги игнорираат препораките на лекарите во однос на употребата на дрога и начин на живот.

Превенција

Ако зборуваме за вродена форма на болеста, тука, за жал, не постојат специфични методи на превенција. Единствената рационална одлука ќе биде да се придржуваме на здрав начин на живот од страна на идната мајка - да јадеме исправно и да ги елиминираме лошите навики.

Што се однесува до општите превентивни препораки, може да се истакне следново:

 • исклучување на пушењето, прекумерно количество алкохол;
 • правилна исхрана;
 • умерено вежбање;
 • навремено лекување на сите болести со цел да се спречи нивната хроницитетност.

Луѓето кои се изложени на ризик треба систематски да ги испитуваат кардиолози. Ако не се чувствувате добро, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атријално треперење и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Блокада на пакетот на Неговиот пакет (појавување симптоми: 9 од 14)

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 8 од 14)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 8 од 14)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 8 од 14)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 14)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .