Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Телеангиексија: Симптоми и третман

Телеангиектазија - главните симптоми:

Телеангиектазијата е продолжување на мали садови од локален или од голем тип. Овој тип на патологија често се нарекува "васкуларна ѕвезда". Таквата повреда на не-воспалителна природа е локализирана само во надворешниот слој на кожата, што го олеснува нивното отстранување со помош на ласерска терапија.

Не постои јасна разлика помеѓу полот и возраста. Сепак, телеангиектазија е најчеста кај новородените и кај жените по 45 години. Покрај тоа, зголемен ризик за развој на таков патолошки процес се јавува кај оние жени кои имале тешко раѓање во нивната лична историја.

Најчеста манифестација на телеангиектазија е на лицето. Сепак, локализацијата на задниот дел од рацете и подлактицата не е исклучена. Мукозните мембрани се зафатени во исклучително ретки случаи, само ако постои наследна форма.

Клиничката слика на ова нарушување е доста изразена, но не постои недвосмислена симптоматологија: симптоматскиот комплекс ќе биде надополнет со знаци на коренот.

Третманот е насочен кон елиминирање на основната причина. Ако овој синдром нема патолошка основа, тогаш не е потребна специфична терапија: доволно е да се спроведат процедури кои ќе бидат насочени кон елиминирање на козметичкиот дефект. МКД-10 телеангиектас код: I78.

Етиологија

Како независен синдром, телеангиектазата се случува многу ретко.

Типично, причините на телеангиектазија имаат следново:

Самите по себе, васкуларната телеангиектазија не е опасна, бидејќи се манифестира само во форма на козметички дефект. Меѓутоа, ако се земе предвид дека синдромот е манифестација на други патолошки процеси, тоа не може да се игнорира.

Класификација

Овој синдром е класифициран според неколку критериуми.

Природата на појавата на следните форми:

 • примарна телеангиектазија;
 • средно.

Примарна, пак, е поделена на такви подвидови како што се:

 • наследна хеморагична телеангиектазија;
 • наследна телеангиектазија;
 • атаксија телеангиектазија;
 • nevoid
 • генерализирано од суштинско значење;
 • "Мермер" кожата - со физички и психоемоционални оптоварувања, мрежницата се појавува појасно.

Секундарната форма на овој синдром се манифестира со етиолошки фактори.

Според формата на манифестација (слика), овие типови се разликуваат:

 • ѕвездена телеангиектазија;
 • троен;
 • линеарен;
 • забележан.

Според видот на засегнатите крвни садови, таквите форми на патолошкиот процес се разликуваат како:

 • капиларна телеангиектазија;
 • артериски;
 • венски.

Со природата на локализацијата, овој синдром нема јасна дистинкција. Најчесто се манифестира телеангиектазија на долните екстремитети, лицето, рацете и подлактиците. Наследна хеморагична телеангиектазија може да влијае на мукозните мембрани, цревата, па дури и на мозокот. Сепак, ова може да се утврди само со дијагностички мерки.

Симптоматологија

Тука не постои единствена клиничка слика, бидејќи станува збор за синдром, а не за една болест. Како резултат на тоа, манифестацијата на симптомите ќе се карактеризира во зависност од главниот етиолошки фактор.

Колективен симптоматски комплекс може да вклучува:

 • оток на долните екстремитети, чувство на тежина;
 • кожен осип;
 • прекумерна подложност на кожата на физички ефекти;
 • слабост, слабост;
 • повреда на гастроинтестиналниот тракт;
 • зголемување на температурата;
 • главоболки, вртоглавица;
 • алергиски реакции.

Кај некои видови на телеангиектазија, манифестацијата на синдромот се јавува само за време на психо-емоционална или физичка активност.

Телеангиектазија кај деца се карактеризира како што следува:

 • исипи локализирани на лицето на детето, во веѓите, во темпоралниот регион, на нозете;
 • често имаат сина боја;
 • со напнатост или за време на плаче, осините стануваат полесни;
 • често исчезнуваат без посебен третман поблизок до 5 години.

Треба да се разбере дека во повеќето случаи манифестацијата на овој синдром е само последица на одреден патолошки процес, па затоа не треба да се игнорира, особено ако телеангиектазата се манифестира кај деца.

Симптоми на телеангиектазија

Дијагностика

Дијагностичката програма во овој случај треба да се спроведе само сеопфатно, ако не постои јасно дефинирана недвосмислена клиничка слика.

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да го утврди следното:

 • дали има дополнителни симптоми;
 • колку долго васкуларната ѕвездичка почнала да се појавува?
 • Дали во вашата лична историја има хронична, системска болест?
 • дали имало слични случаи во семејната историја.

Исто така, користете лабораториски и инструментални методи на истражување:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • ангиографија;
 • Доплер сонографија;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скенирање, МНР.

Општо земено, доколку постои таков симптом, дијагностичката програма се определува индивидуално по физичкиот преглед на пациентот. Сеопфатната дијагноза ви овозможува точно да ја одредите причината за појавата и синдромот и клиничката слика воопшто. Ова, од своја страна, овозможува правилно утврдување на дијагнозата и пропишување третман.

Третман

Teleangiectasia третманот е насочен кон елиминирање на основната причина.

Директна елиминација на пајаковите вени може да се направи на следниов начин:

 • склеротерапијата е минимално инвазивен метод за елиминирање на патологијата, бидејќи пациентот се инјектира со специјален лек кој ги "држи заедно" на васкуларните ѕидови;
 • ласерска коагулација;
 • криокоагулација.

Во некои случаи, може да се изврши хируршка интервенција: хируршко отстранете го погоденото подрачје на капиларот, проследено со замена со протеза.

Ако причината за манифестацијата на таков синдром е хормонално пореметување, тогаш се спроведува соодветна хормонска терапија. Тие исто така можат да препишат лекови кои го спречуваат малото внатрешно крварење. Во случај на значителни повреди, може да се изврши хемокомпонентна терапија.

Можни компликации

Случаите каде што таков синдром довело до компликации се исклучително ретки, но сè уште не се исклучени.

Употребно е да се зборува за такви патолошки процеси како што се:

За да се исклучи сето ова е сосема едноставно - треба да се започне со лекување навремено, како и да се спречат оние болести кои се вклучени во етиолошката листа. Луѓето во ризик треба да подлежат на систематски медицински преглед со цел да го дијагностицираат проблемот со текот на времето и да започнат со третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате телеангиектазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , васкуларен хирург , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 12)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Соларниот дерматитис е ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, туку наспроти позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Ретровирус (појавување симптоми: 6 од 12)

Ретровирус - организам кој припаѓа на семејството на РНК вируси, најпроучуваниот и најчесто се појавува вирусот на хумана имунодефициенција. До крајот на развојот на овој патолошки процес од страна на лекарите сè уште не е проучен, па затоа нема таргетирани превентивни методи.

...
Анасарка (појавување симптоми: 6 од 12)

Анасарка е патолошки процес, кој се карактеризира со акумулација на течност во поткожното ткиво, кое надворешно ќе се манифестира во форма на едем. Во повеќето случаи, тоа не е независна болест, туку се развива против позадината на другите патолошки процеси во телото.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 12)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .