Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Септикопиемија: Симптоми и третман

Септикопиемија - главни симптоми:

Септикопиемијата е патолошки процес кој се карактеризира со генерализирано, односно инфицирање и инфицирање на голем дел од телото. Со други зборови, тоа е најтешката форма на сепса, пред која се јавува септикемија. Во вториот случај, бактериите циркулираат само во крвта, и не постојат надворешни фокуси на инфекција.

Септикопиемијата е екстремно опасна по животот - недостатокот на итен третман неизбежно ќе доведе до смрт. Клиничката слика во овој случај е изречена, симптомите брзо напредуваат, што подразбира влошување на благосостојбата на пациентот.

Третманот е скоро идентичен со третманот на сепсата, но медицинските интервенции треба да бидат побрзи. Во исто време, треба да се преземат мерки за одржување на работата на сите телесни системи.

Прогнозата може да биде релативно поволна само ако третманот е започнат брзо и правилно. Ризикот од смрт во оваа патологија е доста висок.

Етиологија

Причини за септикопиемија:

 • неточна и одложена терапија во почетната фаза на инфективно-воспалителниот процес;
 • неспособноста на имунолошкиот систем да се спротивстави на патогените микроорганизми, што доведува до инфекција на крвта;
 • сериозна болест што предизвика сепса .

Факторот за активирање во секој случај е прогресијата на генерализираната реакција и понатамошното ширење на пиогени патогени во текот на целото тело. Како резултат на тоа, се развива септикопиемија и дисфункција на сите органи.

Класификација

Септикопиемијата се класифицира според неколку карактеристики: поради појава, од патоген, и од природата на курсот. Треба да се напомене дека според природата на патогенот, тешката сепса е класифицирана слично на едноставната сепса, односно почетната фаза на патолошкиот процес.

Поради појавата, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • хируршки - се развива поради ширење на внатрешни и надворешни чирови;
 • постоперативен - се развива поради кршење на правилата за дезинфекција за време на операцијата;
 • терапевтски - гноен-воспалителен процес се развива како одговор на гноен процеси во телото.

За времетраењето на протокот емитуваат такви форми како што се:

 • акутни симптоми се манифестираат и се зголемуваат за 2-3 дена;
 • фулминантна - клиничката слика се одвива и го достигнува својот логичен заклучок за еден ден.

Без терапевтски мерки, смртта се јавува во рок од два до три дена од моментот кога септикемијата почнала да се развива.

Симптоматологија

Клиничката слика на овој патолошки процес се развива доста брзо, така што сите медицински интервенции треба да се спроведуваат многу брзо.

Симптоми на овој гноен-воспалителен процес:

 • нестабилна телесна температура - во текот на денот до 40 степени, ноќе може да падне под 35;
 • тахикардија ;
 • брз пулс;
 • висок или низок крвен притисок;
 • серозноста на кожата;
 • против позадината на високи телесни темпераментарни треска и треска;
 • отежнато дишење, во кое фреквенцијата на дишењето е повеќе од 25 во минута;
 • тешка главоболка, периодична загуба на свеста;
 • мускулна болка, болка во очното јаболко;
 • зголемен црн дроб и слезината;
 • пожолтување на кожата, очната склера, мукозни мембрани;
 • мали васкуларни хеморагии на кожата, т.н. петехии;
 • плускавци со крв на мукозните мембрани на устата и јазикот;
 • развој на хеморагичен синдром поради нарушувања на циркулацијата.

Покрај тоа, ќе има индивидуални симптоми во врска со локализацијата на патолошкиот процес.

Кога инфекцијата ќе продира во мозокот, симптомите ќе бидат како што следува:

 • гадење и повраќање;
 • страв од светлината;
 • вкочанети мускули на вратот (пациентот не може да притисне на брадата на градите);
 • невролошки нарушувања.

Ако болеста се развива на позадината на нефронекрозата, тогаш симптомите се следните:

 • намалување на дневната екскреција на урина;
 • извлекува болки во грбот;
 • тежок чешање.

Може да се појават и следниве симптоми:

 • паника, скратен здив;
 • визуелни и слушни халуцинации;
 • подпухнатост, појава на розов спутум;
 • конвулзии, кома;
 • несоодветно однесување.

Опасноста е дека сите горенаведени клинички знаци напредуваат доста брзо, па состојбата на пациентот брзо се влошува.

Дијагностика

Клиничката слика на овој гноен-воспалителен процес се изговара, па проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Сепак, лабораториските тестови се користат за да се утврди сериозноста на болеста.

Во биолошките флуиди се дијагностицираат:

 • зголемување на нивото на прокалцитонин во крвта;
 • зголемен број на бели крвни клетки;
 • огромен број на патогени.

На поразот на внатрешните органи ќе се наведат таквите податоци за анализа како:

 • висока стапка на седиментација на еритроцитите;
 • невообичаено ниска диуреза;
 • критично низок број на црвени крвни клетки;
 • висока содржина на протеини;
 • висока содржина на билирубин.

Инструментални истражувачки методи се изведуваат со цел да се утврди локализацијата на супуративниот фокус.

Третман

Терапевтски мерки за таква патологија се спроведуваат итно. Тактиката на третман може да биде слична на третманот на сепсата, но дополнително се врши хируршко отстранување на метастази.

Во принцип, текот на основната терапија се базира на такви настани како што се:

 • процедури за одржување на животот на пациентот;
 • активна детоксикација;
 • антибактериска терапија;
 • инфузиона терапија;
 • антимикробна терапија;
 • хируршки третман на гноен-воспалителниот процес;
 • мерки за спречување на анафилакса;
 • терапија за нормализирање на коагулацијата на крвта.

Ако, наспроти позадината на гноен-воспалителниот процес, започна развојот на акутна бубрежна инсуфициенција , тогаш итно се спроведува постапка на хемодијализа.

Прогнозата е релативно поволна, ако третманот започна брзо и правилно, сепак, ако септичкиот процес влијае на четири органи и повеќе, тогаш веројатноста за смрт е 80%.

Што се однесува до превенцијата, постои само едно ефикасно решение - спречување на фазата на септикемија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате септикемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 9 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Маларија (појавување симптоми: 9 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Жолта треска (појавување на симптоми: 9 од 20)

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...
Хепатитис Д (појавување симптоми: 9 од 20)

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .