Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анемија на Минковски-Шауфард: симптоми и третман

Анемија на Минковски-Шауфард - главните симптоми:

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

Патологијата се јавува и кај момчињата и кај девојчињата. Сепак, според статистичките податоци, оваа болест почесто се дијагностицира кај мажјакот. Првите клинички знаци може да се појават кај новороденото, но симптомите стануваат поизразени во зрелоста. Се забележува дека подоцна болеста почнува да се појавува, толку е потешка клиничката слика.

Третманот може да биде конзервативен и радикален. Во првиот случај, елиминацијата на болеста се врши со земање лекови и следење на специјална диета. Операцијата се изведува ако конзервативната терапија не го даде саканиот ефект или е несоодветна во овој клинички случај. Треба да се забележи дека анемијата на Минковски-Шауфард се третира со радикален метод само по 5-6 години. На претходната возраст, операцијата не може да се изврши.

Прогнозата е релативно позитивна ако терапевтските мерки се започнати во време. Во зависност од препораките на лекарот, едно лице може да води целосен живот. За жал, невозможно е да се спречи оваа болест, па затоа нема конкретни превентивни мерки.

Етиологија

Анемијата на Минковски-Шауфард е генетска болест која се наследува. Наследување на патолошкиот процес се јавува на автосомно доминантен начин. Ако блиските роднини ја имаат оваа болест во историјата, тогаш ризикот од нејзина манифестација кај потомците е 50%.

Секундарна таква болест не може да биде, и предиспонирачки фактори, исто така, не постојат.

Симптоматологија

Клиничката слика може да почне да се манифестира од раѓање, но во такви случаи, хемолитичката анемија на Минковски-Шауфард ќе се појави во латентна форма, што може да остане незабележано.

Општо земено, блага анемија на лекот Минковски-Шауфард се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • во 50% од случаите, камењата се формираат во жолчното кесе;
 • Женината на кожата, но не секогаш придружена со чешање;
 • бледило на кожата;
 • благо зголемување на големината на слезината.

Покрај тоа, бебето може да биде немирно, често плаче, одбиваат да јадат.

Тешката микроспехоцитоза се карактеризира со следната клиничка слика:

 • критично намалување на хемоглобинот ќе се утврди клинички;
 • зголемување на температурата до 39 степени;
 • главоболка, понекогаш вртоглавица;
 • слабост, зголемена слабост;
 • гадење, често со повраќање;
 • фекална маса и темна урина;
 • болка во десниот хипохондриум, во стомакот;
 • неразумни напади на дијареа;
 • кожата и мукозните мембрани стануваат жолти.

Ако патолошкиот процес почна да се манифестира од раѓање, тогаш на постара возраст децата може да манифестираат симптоми на ментална, физичка и сексуална ретардација. Ова ќе се должи на влијанието на токсичните супстанции врз нервниот систем, како и на намаленото производство на полови хормони, но во повеќето случаи тоа не доведува до смрт.

Дијагностика

Со таква клиничка слика, прво треба да се обратите кај општ лекар: возрасни на терапевтот, деца на педијатар. Хематологот ќе биде вклучен во понатамошно испитување и лекување.

Ако се претпостави болест Minkowski-Chauffard, дијагнозата е како што следува:

 • општ клинички тест за крв;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • проучување на осмотската стабилност на црвените крвни клетки;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • пункција на коскената срцевина.

Во зависност од тековната клиничка слика, дијагностичката програма може да се разликува. Исто така, од дијагностичка вредност е семејна историја.

Третман

Третманот може да се спроведе и со конзервативни мерки и радикален. Ако анемија се дијагностицира кај деца на возраст помала од 5 години, операцијата не се изведува се додека пациентот не достигне одредена возраст.

Медицинскиот дел од терапевтските мерки може да вклучи лекови како што се:

 • холеретичен;
 • за производство на црвени крвни зрнца;
 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • витамински и минерални комплекси.

Подготовките ги пропишува само лекарот кој го посетува. Главната компонента во конзервативниот третман се уште е диета. Со соодветна исхрана, можно е не само да се подобри состојбата на пациентот, туку и да се спречи повторување на болеста.

Диететски оброци ја вклучуваат следната храна:

 • говедско црн дроб, црвено месо;
 • печурки;
 • производи од брашно од грубо брашно;
 • житарици (леќата, овес, просо);
 • млечни производи - сирење, урда, кисела павлака;
 • пролетен кромид, магдонос, зелена салата;
 • карфиол, моркови;
 • соја од грав

Исто така, треба да го следите режимот за пиење на детето - важно е да пие дневен додаток. Се пресметува врз основа на возраста и тежината на бебето.

Операцијата се изведува во случаи кога конзервативниот третман не дава соодветни резултати или слезината е премногу зголемена. Во овој случај се врши отстранување на органот, проследен со период на рехабилитација: курс на терапија со лекови, диета и дневен режим.

За жал, невозможно е целосно да се елиминира таквата наследна болест. Во отсуство на навремено лекување, постојат сериозни последици. Како резултат на тоа, на лицето му е доделен хендикеп. Меѓутоа, ако ги следите препораките на лекарот и внимателно го следите вашето здравје, тогаш може да се избегнат компликации, а квалитетот на животот на акутот Минковски-Шауфард не влијае.

Специфични методи на превенција не постојат. Ако некое лице е изложено на ризик и симптомите не се манифестираат, тогаш потребно е да се спроведе систематски преглед за рана дијагноза на патолошкиот процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Minkowski-Chauffard анемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , хематолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фасциолијаза (појавување симптоми: 10 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 10 од 20)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 10 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Некариоза (симптоми на појавување: 10 од 20)

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .