Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нарушување на процесите на реполаризација: симптоми и третман

Нарушување на процесите на реполаризација - главните симптоми:

Нарушување на процесите на реполаризација е болест за време на која фазата на реполаризација е скратена или станува подолга. Таквата повреда може да биде симптоматска, но може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

Со цел да ја разбереме суштината на проблемот, ајде внимателно да разгледаме што е "реполаризација".

Работата на срцето вклучува три фази:

 • возбуда;
 • мускулна контракција;
 • релаксација

Нарушување на процесите на реполаризација во миокардот може да се случи само во фаза на возбуда.

Оваа фаза е поделена во две фази:

 • деполаризацијата е почеток кога мускулите активно "работат";
 • реполаризација - крајот на фазата - клетката "почива".

Нормално, процесот на реполаризација трае 0.3-0.4 секунди. Ако постои постојан отстапување од оваа норма, тогаш постои нарушување на процесот на реполаризација во вентрикуларниот миокард. Овој проблем не е секогаш независен, како што му претходат одредени етиолошки фактори. Кај децата, оштетената реполаризација на миокардот може да биде предизвикана од вродени болести, а не само во однос на кардиоваскуларниот систем.

Клиничката слика ќе зависи од основната причина. Третманот е често конзервативен, но во некои случаи, операцијата може да биде неопходна. Прогнозата е индивидуална.

Етиологија

Повреда на реполаризација на миокардот може да се должи на следните етиолошки фактори:

Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки фактори кои, во присуство на патологии опишани погоре, можат да предизвикаат повреда на процесите на реполаризација:

 • електролитен дисбаланс;
 • исцрпувачки физички напор;
 • чести стресови , нервни искуства, да се биде во негативна психо-емоционална средина;
 • хипотермија;
 • прием на adrenostimulants.

Треба да се напомене дека луѓето со вентрикуларна вентрикуларна вагална дисплазија се изложени на ризик, бидејќи тие развиваат кардиоваскуларни болести многу почесто и постои поголема веројатност за ненадеен срцев удар.

Симптоматологија

Умерените отстапувања во времетраењето на фазата на реполаризација може да бидат асимптоматски. Во некои случаи, постојат неспецифични и краткорочни симптоми: отежнато дишење, трнење во срцето после вежбање.

Генерално, нарушувањето на процесите на реполаризација се карактеризира со следната клиничка слика:

 • во секое време од денот, без очигледна причина, може да се случи забавување на срцевиот ритам;
 • синусна аритмија ;
 • тахикардија ;
 • скратен здив, брз пулс дури и со мал напор;
 • нестабилен крвен притисок, често покачен.

Покрај тоа, симптоматскиот комплекс може да вклучува симптоми кои не се типични за срцеви заболувања:

 • почетна фаза на ацидоза;
 • зголемена телесна температура;
 • слабост, слабост;
 • главоболки, вртоглавица;
 • когнитивно оштетување, проблеми со меморијата;
 • општо влошување на здравјето, бледило на кожата.

Поради фактот што клиничката слика е неспецифична, во никој случај не треба да земате лекови за да ги отстраните симптомите без рецепт на лекарот. Ова може да доведе до нагло влошување на благосостојбата.

Дијагностика

Бидејќи дифузните нарушувања на реполаризацијата не се разликуваат во специфичната клиничка слика, потребна е внимателна дијагноза за да се разјасни дијагнозата.

Прво, кардиолог:

 • ја одредува природата на тековната клиничка слика - какви се симптомите, времетраењето на нивниот тек, фреквенцијата;
 • собира лична и семејна историја;
 • ја испитува медицинската историја на пациентот;
 • дознава дали пациентот зема лекови без рецепт.

Покрај тоа, тие спроведуваат такви дијагностички активности како:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • ЕКГ;
 • коронарна ангиографија;
 • ехокардиоскопија;
 • градите на градите на градите;
 • крвен тест за хормони.

Според резултатите од дијагнозата, докторот ја утврдува причината за симптомите, природата на патолошкиот процес и третманските тактики кои ќе помогнат да се отстрани повредата на реполаризацијата во вентрикуларниот миокард.

Третман

Текот на основната терапија ќе биде насочен првенствено кон елиминација на основната причина. Ако се утврди срцева патологија, кај пациентот е поставен пејсмејкер. Во случај кога, како таква, нема причина за развој на болеста, тогаш се спроведува конзервативен третман - земање лекови и ограничување на физичкиот напор.

Терапијата со лекови може да вклучува лекови како што се:

 • нитрати;
 • диуретик;
 • антихипертензиви;
 • за стабилизирање на крвниот притисок.

Лековите со рецепт се изведуваат строго на индивидуална основа. Силно не се препорачува да ги земете сами или да направите прилагодувања на шемата пропишана од докторот.

Покрај медицинските мерки насочени директно против патологијата, треба да се следат општи препораки:

 • ограничете се на физички напор;
 • престанете со пушењето и прекумерното пиење;
 • јаде право;
 • избегнувајте стрес и нервни искуства;
 • го контролира крвниот притисок;
 • прави дневни прошетки на свеж воздух.

Предмет на усогласеност со сите препораки на лекарот, можете да избегнете сериозни компликации и да ги стабилизирате перформансите на срцето.

Прогноза

Ако се изолира изолирана, односно без кардиолошка патологија, се дијагностицира повреда на процесите на реполаризација, тогаш прогнозата е поволна. Во други случаи, сè ќе зависи од она што го предизвика развојот на патологијата.

Специфични методи на превенција не постојат. Луѓето кои се изложени на ризик треба да се придржуваат кон правилата за здрав начин на живот, систематски да посетуваат кардиолог за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нарушување на процесите на реполаризација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 8 од 16)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Хронична бубрежна болест (појавување симптоми: 8 од 16)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Блокада на пакетот на Неговиот пакет (појавување симптоми: 8 од 16)

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 8 од 16)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 16)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .