Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пернициозна анемија: симптоми и третман

Пернициозна анемија - главните симптоми:

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

Формирањето на таква болест може да биде засегнато од голем број на предиспонирачки фактори кои се движат од лошата исхрана до широк спектар на болести поврзани со многу внатрешни органи и системи.

Клиничката слика не е специфична и вклучува:

 • бледило на кожата;
 • флуктуации на пулсот;
 • недостаток на здив;
 • слабост и слабост;
 • повреда на чувствителност.

Дијагноза на анемија со дефицит на Б12 е можна со помош на информации добиени при лабораториски крвни тестови. Сепак, потрагата по причински фактор може да бара инструментални процедури и активности кои лично ги спроведува клиничарот.

Третман на болеста е употребата на конзервативни методи, вклучувајќи:

 • внес на лекови;
 • почитување на специјално формулирана рационална исхрана.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија доделува посебен код за такво нарушување. Од ова произлегува дека мегалобластната анемија е код Д51 според МКБ-10.

Етиологија

Адисон-Бимер-овата болест се смета за прилично ретка болест која во огромното мнозинство на состојби се јавува кај луѓе во возрасната група над 40 години. Сепак, ова не значи дека патологијата не може да се развие кај луѓе со различна возраст, вклучувајќи ги и децата. Покрај тоа, се забележува дека претставниците на послаб пол се најчесто изложени на оваа болест.

Нормално, на човечкото тело секојдневно му треба витамин Б12 во томови од 1 до 5 микрограми. Оваа доза е често задоволна од внесувањето на оваа супстанца со храна. Од ова произлегува дека најчеста пернициозна анемија е последица на неисхранетост.

Покрај тоа, причината за пернициозна анемија може да биде следната:

Главните фактори на ризик кои ја зголемуваат веројатноста за развој на таква болест се постарата возраст и присуството во клиничката историја на патологии од желудникот.

Мегалобластната анемија кај новороденчињата најчесто се поврзува со зголемен внес на витамин Б12, кој се наоѓа во мајчиното млеко. Доенчињата чии мајки не јадат месо често се засегнати.

Класификација

Пернициозната анемија има неколку степени на сериозност, кои се разликуваат во зависност од концентрацијата на хемоглобинот во крвта:

 • благ - нивото на протеинот што содржи железо е 90-110 g / l;
 • умерен степен - стапки се движат од 70 до 90 g / l;
 • тежок степен - содржи помалку од 70 g / l хемоглобин.

Експертите од областа на генетиката идентификуваат група на луѓе кои имаат слична болест се развива на позадината на оптоварената наследност. Така, постојат следниве форми на малигната анемија предизвикана од генетски нарушувања:

 • класична, во која постои повреда на апсорпцијата на витамини Б12;
 • малолетничка, кога има знаци на автоимуна состојба;
 • адолесцент, надополнет со комплексот на симптоми на Имерсланд-Гресбек;
 • вродена пернициозна анемија, која се претпоставува дека се развива на позадината на генската мутација.

Симптоматологија

Симптоми на анемија

Мегалобластната анемија има неспецифични симптоми, односно оние кои не можат точно да го покажат текот на оваа болест. Главните надворешни клинички знаци на оваа болест се претставени:

 • зголемена брзина на срцето;
 • бледа кожа;
 • вртоглавица;
 • слабост и замор;
 • звуци во срцето;
 • мало зголемување на температурата;
 • недостаток на здив за време на физичката активност;
 • намален апетит;
 • нарушување на столицата;
 • сувост, горење и болка во јазикот;
 • стекнување на малина сенка од јазикот;
 • вкочанетост и ограничување на мобилноста на екстремитетите;
 • мускулна слабост;
 • промена на одењето;
 • парапареза на нозете;
 • инконтиненција на урина и измет;
 • прекршување на болката, тактилната и вибрациона чувствителност;
 • проблеми со спиењето, до целосно отсуство;
 • депресија и психоза ;
 • халуцинации;
 • когнитивен пад;
 • нарушување на менструалниот циклус кај женскиот;
 • намалување на сексуалната привлечност кон спротивниот пол;
 • емоционална нестабилност ;
 • губење на телесната тежина;
 • тинитус;
 • појавата на "муви" пред моите очи;
 • несвестица.

Симптомите на пернициозна анемија кај децата, покрај горенаведеното, вклучуваат:

 • заостануваат во растот;
 • прекршување на хармоничен развој;
 • намалување на отпорноста на имунолошкиот систем, што често предизвикува воспалителни и заразни болести, а хроничните болести се многу потешки.

Дијагностика

Хематологот може да ја дијагностицира болеста на Адисон-Бирмер, но во овој процес можат да бидат вклучени и специјалисти како што се гастроентеролог, педијатар и невролог.

Основа на дијагностички мерки се податоците добиени за време на лабораториските тестови, но пред нив мора да им претходат такви манипулации како:

 • проучување на историјата на болеста, која се спроведува за да се најде главниот патолошки етиолошки фактор;
 • собирање на семејна и животна историја на пациентот;
 • мерење на отчукувањата на срцето и температурата;
 • внимателно физичко и невролошко испитување;
 • слушање на звуците на човечките органи со форендоскоп;
 • Детално испитување на пациентот за повеќе информации за присуството на симптоматски комплекс.

Меѓу лабораториските студии вреди да се потенцира:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • микроскопски студии на пунктат и биопсија;
 • копрограм.

Инструментална дијагноза вклучува спроведување на:

 • FGDS и ЕКГ;
 • абдоминална ултрасонографија;
 • Х-зраци и иригографија;
 • електроенцефалографија;
 • КТ и МРИ;
 • миелограм;
 • гастроскопија;
 • ендоскопска биопсија;
 • пункција на коскената срцевина.
Прободување на коскената срцевина

Пернициозната анемија треба да се разликува од други видови на анемија како што се:

Третман

Третманот на мегалобластна анемија е базиран на употреба на конзервативни терапевтски мерки. Пред сè, потребно е корекција на условите што довеле до формирање на таква болест. Во овој случај, шемата е избрана поединечно за секој пациент.

Општи препораки во врска со терапијата се:

 • интрамускулни инјекции, кога се администрираат лекови кои содржат витамин Б12;
 • диета терапија, која ја покажува потрошувачката на храна збогатена со животински протеини;
 • трансфузија на крв;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина.

Бидејќи третманот на анемија со недостаток на Б12 нема да биде комплетен без следење на исхрана, пациентите, заедно со земањето лекови, се охрабруваат да влезат во исхраната:

 • диететски сорти на месо и риба;
 • млечни производи и кисело млеко;
 • морски плодови;
 • тврдо сирење;
 • пилешки јајца;
 • печурки и мешунки;
 • пченка и компири;
 • варена колбаси и колбаси.

Третманот на пернициозна анемија вклучува употреба на рецепт алтернативен лек. Најефективните компоненти на исцедокот и инфузиите се:

 • коприва;
 • корен од глуварче;
 • равнец;
 • firewed;
 • леќата цвеќиња;
 • бреза лисја;
 • детелина;
 • пелин.

Општо земено, терапијата на таква болест трае од 1,5 до 6 месеци.

Можни компликации

Пернициозната анемија во отсуство на третман и игнорирање на клинички знаци може да доведе до развој на следниве компликации:

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на таква болест, луѓето треба да следат само неколку едноставни правила. Така, спречувањето на анемија со дефицит на Б12 ги вклучува следните препораки:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • земање лекови само како што е пропишано од лекарот што посетува;
 • земајќи витаминска терапија по операција;
 • рана дијагноза и елиминација на сите болести што доведуваат до намалување на производството или оштетена апсорпција на витамин Б12;
 • редовни посети на медицински установи за сеопфатен преглед.

Прогнозата за мегалобластна анемија во огромното мнозинство на состојби е поволна, а сложениот долготраен третман овозможува не само целосно да се опорави од таква болест, туку и да се ослободи од предизвикувачкиот фактор, со што ќе се намалат шансите за релапс и појава на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергија на Пернициус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хематолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 7 од 20)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Анемија од дефицит на железо (појавување на симптоми: 7 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 7 од 20)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Анемија кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...
Аритмија кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .