Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипопротеинемија: Симптоми и третман

Хипопротеинемија - главни симптоми:

Хипопротеинемијата е болест која предизвикува намалување на концентрацијата на протеини во крвната плазма, што доведува до развој на други патолошки процеси во телото. Оваа болест е особено опасна за време на доцната бременост, бидејќи предизвикува развој на тешка токсикоза.

Треба да се забележи дека овој патолошки процес е ретко независен. Во повеќето случаи, ова е последица на неисхранетост, хронични, системски или автоимуни болести во телото. Малку помалку, но сепак постои генетска форма на болеста.

Симптоматологијата е прилично неспецифична по природа, бидејќи главниот симптом е отекување на лицето и екстремитетите, што е исто така возможно со болести на генитоуринарниот систем. Третманот е конзервативен, ако хируршката интервенција не е потребна поради истовремени заболувања.

Прогнозата, предмет на навремено иницирани терапевтски мерки, е поволна. Сепак, неопходно е да се земе во предвид можната основна причина за хипопротеинемија, која може да се отстрани само со операција.

Според меѓународната класификација на болеста од десеттата ревизија, овој патолошки процес припаѓа на делот на патологиите кои се предизвикани од кршење на плазма протеинскиот метаболизам, кој не е класифициран на друго место. Така, кодот на ICD 10 - E88.0.

Етиологија

Како што споменавме погоре, хипопротеинемијата најчесто е резултат на одредени патолошки процеси или малнутриција. Што се однесува до болести и услови, тука е неопходно да се истакнат причините за хипопротеинемија, како што се:

 • мутација на ген кој ја контролира протеинската синтеза од хепатоцитите;
 • вродени болести кои се карактеризираат со оштетена апсорпција и варење на протеини;
 • Фанкониев синдром;
 • изречена хиповитаминоза ;
 • хипертироидизам ;
 • Итсенко-Кушингов синдром ;
 • гастроентеролошки болести, во патогенезата на кои - нарушена апсорпција на протеините;
 • незрелост на црниот дроб;
 • недоносеноста на фетусот.

Исто така, треба да се издвојат предиспонирачки фактори за развој на таков патолошки процес, имено:

 • постот или, напротив, прејадување;
 • воспалителни заболувања на кожата;
 • акутни инфективни болести;
 • онколошки процеси;
 • метеж во циркулаторните кругови, што ќе доведе до оток;
 • фетална хипоксија ;
 • диспептични нарушувања.

Во поретки случаи, хипопротеинемијата останува етиолошки неидентификувана. Во такви случаи, зборувајте за идиопатската форма на болеста.

Хипопротеинемијата во текот на бременоста често се манифестира, што може да се должи на неправилно хранење на мајката, присуство на хронични заболувања и слаб имунолошки систем. Во секој случај, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата патологија. Тоа е невозможно да го направите сами.

Класификација

Во зависност од причината, размислете за следниве видови на овој патолошки процес:

 • примарна - има природа на патологија на коренот, може да има наследна форма;
 • секундарно - се развива против позадината на друг патолошки процес, хронична или системска болест, како резултат на екстензивни повреди;
 • физиолошки;
 • патолошки.

По потекло, хипопротеинемијата може да биде:

 • апсолутна или вистинска;
 • роднина или лажна.

Определите точно која форма на болеста се јавува во одреден клинички случај, може да биде само лекар со спроведување на потребните дијагностички процедури. Врз основа на ова, третманот ќе биде пропишан.

Симптоматологија

Клиничката слика на овој патолошки процес е донекаде неспецифична. Во почетната фаза на развој, симптомите може да бидат целосно отсутни.

Во принцип, комплексот на симптоми се карактеризира како што следува:

 • Ограничени или дифузни (тоа е, низ телото) оток. Најчесто тие се видливи на лицето и долните екстремитети.
 • Витамини и минерали се слабо апсорбирани и проголтани, што доведува до општо влошување на здравјето, како и егзацербација на постојните хронични заболувања.
 • Заштитните функции на телото се намалуваат поради честите инфективни болести, вклучувајќи ги и АРВИ . Овој фактор е особено јасно забележан кај децата.
 • Аритмија .
 • Болести на горниот респираторен тракт.
 • Акумулација на течност во абдоминалната празнина.

Хипопротеинемијата кај бремени жени може да биде знак на доцна токсикоза, што само по себе претставува опасен патолошки процес во оваа фаза на пренесување на дете.

Клиничката слика во овој случај може да се карактеризира како што следува:

 • зголемена количина протеини во урината;
 • остри тежина;
 • хипертонија на матката;
 • силен едем синдром;
 • хипертензија.

Оваа состојба е опасна и за мајката и за детето, така што треба веднаш да побарате лекарска помош, а не да се лекувате.

Дијагностика

Како дијагностичка, се користи општ и биохемиски тест на крв, во некои случаи тест за урина. Што се однесува до дополнителни истражувачки методи, вклучувајќи инструментални, тие се пропишуваат на индивидуална основа, во зависност од моменталната клиничка слика, како и личната и семејната историја собрани за време на почетниот преглед.

Третман

Доколку патолошкиот процес е секундарен, тогаш главниот тек на терапијата ќе биде насочен кон елиминирање на основната причина, а третманот на хипопротеинемијата ќе биде симптоматски и се состои од следниве мерки:

 • придржување кон специјална диета;
 • корекција на балансот на вода и сол;
 • инфузиона терапија;
 • земање хепатопротектори и невропротектори;
 • хормонални лекови;
 • витаминска терапија.

Хируршката интервенција може да биде потребна само во однос на основната причина. Елиминацијата на хипопротеинемијата се изведува само со конзервативни методи.

Доколку терапевтските мерки се започнати во време, прогнозата ќе биде поволна, компликациите се исклучени.

Превенција

Во однос на вродената форма на болеста, не постојат специфични терапевтски мерки.

Општо земено, за да се намали ризикот од развој на патолошки процес, треба да се придржуваат на следните препораки:

 • правилна исхрана - исхраната треба да биде избалансирана, употребата на храна треба да биде навремена;
 • ако има потреба од диета, треба да го пропише само гастроентеролог или нутриционист;
 • навремено лекување и превенција на болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Треба да се исклучат само-лекови, вклучувајќи и народни лекови. Превентивниот медицински преглед со фреквенција на секои шест месеци / година исто така ќе биде корисен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хипопротеинемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Прееклампсија (појавување симптоми: 4 од 9)

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

...
Гестоза за време на бременост (појавување симптоми: 4 од 9)

Гестозата е болест која се јавува само кај бремени жени и е поврзана со развојот на патолошки едем. Патологијата најчесто се развива во 20-тата недела и завршува неколку дена по раѓањето. Секоја жена знае дека за време на бременоста, телесната тежина се зголемува не само поради растот на бебето во нејзината утроба, туку и поради зголемената маса на маснотии поради зголемената потрошувачка на нејзината храна. Во исто време, лекарите редовно ја следат тежината на жената, спроведуваат неделни мерења и оваа постапка не е премногу среќна за бремени жени.

...
Коронарна срцева болест (појавување на симптоми: 3 од 9)

Коронарната срцева болест (CHD) е патолошки процес во текот на кој се предизвикува лезија на миокардот поради оштетено движење на крв во коронарните артерии. Затоа медицинската терминологија сугерира друго име за болеста - коронарна срцева болест. Во првата фаза на формирање, болеста се развива асимптоматски и само откако пациентот може да дојде до напад на ангина. Патологијата може да се третира со лекови или хирургија. Тука се одредува степенот на оштетување на патологијата.

...
Нефропатија (појавување симптоми: 3 од 9)

Нефропатија е патолошка состојба која се карактеризира со лезија на гломеруларниот апарат и реналниот паренхим. Како резултат на тоа, функционалноста на органот е значително намалена, што може да предизвика прогресија на опасни компликации. Етиологијата на болеста е доста разновидна. Вреди да се напомене дека бубрежната нефропатија напредува полека и во раните фази на развој, симптомите може да не се појават. Затоа, самиот човек дури и не сфаќа дека развива таква опасна патологија.

...
Нефросклероза (појавување симптоми: 3 од 9)

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .