Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Декстрокардија: Симптоми и третман

Декстрокардија - главните симптоми:

Декстрокардијата е конгенитална патологија кога е нарушена природната локација на срцето и неговите поврзани крвни садови (органот не се наоѓа на левата страна на градниот кош, туку на десната страна). Едноставната форма на таква аномалија не бара специфичен третман и не влијае на квалитетот на животот на една личност.

Клиничката декстрокардија на срцето не се манифестира секогаш. Специфичен третман не е потребен ако патологијата не му пречи на пациентот или не делува како провоцирачки фактор за одредена болест. Во повеќето случаи, луѓето со таква повреда живеат полна со живот.

Аномалијата нема ограничувања за релативниот пол. Декстрокардијата се дијагностицира само кај 0,01% од популацијата. Треба да се забележи дека честопати патологијата е комбинирана со промена на десната страна на сите непарирани органи.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, патологијата се однесува на делот "Други конгенитални аномалии, деформитети и хромозомски абнормалности". Код ICD-10 е Q24.0.

Етиологија

Треба да се забележи дека декстрокардија често се меша со друга болест слична во патогенезата - декстроза на срцето.

Во вториот случај, патолошкиот процес се добива во природата, а поместувањето на срцето може да биде и постојано и привремено. Хируршки и сродни конзервативни мерки се елиминираат таквите болести.

Што се однесува до декстрокардијата, тука е невозможно да се промени локацијата на органот - операцијата не е потребна и во повеќето случаи третманот воопшто не е потребен.

Точните етиолошки фактори, зошто се развива таква аномалија, сè уште не се утврдени. Се претпоставува дека развојот на патологијата се случува на следниов начин: во првите 10 недели од фетусот се поставува срцевата цевка. Околу овој период постои мутација на гените ZIC3Shh, Pitxz, HAND, ACVR2, што доведува до промена на органот на десната страна.

Не е исклучено дека декстрокардијата може да се наследи, но овој фактор сè уште не е научно утврден. И покрај фактот дека самата патологија во повеќето случаи не предизвикува загриженост, луѓето со таква дијагноза се изложени на ризик од срцеви заболувања.

Класификација

Постојат три форми на патологија:

 • едноставно - срцето се наоѓа на десната страна, сите други органи се во природна анатомска положба, телото функционира нормално;
 • декстрокардија, која е комбинирана со транспозиција на внатрешните органи;
 • комплициран - органот е на десната страна, постои истовремена патологија во историјата.

Само првата форма на патологија, која најчесто се дијагностицира, не е опасна. Во втората форма на конгенитални аномалии, можни се нарушувања во функционирањето на организмот, но не и критички.

Симптоматологија

Симптоми на декстрокардија

Едноставна форма на патологија не се манифестира клинички и не води кон развој на други болести. Во сите други случаи, може да се појават следниве симптоми:

 • аритмија или брадикардија ;
 • бледило, цијаноза на кожата;
 • недостаток на здив;
 • сериозна слабост;
 • плитко дишење;
 • подложноста на инфективни болести, особено горниот респираторен тракт;
 • замор;
 • нестабилен крвен притисок.

Детето може да доживее абнормално зголемување на телесната тежина и висина. Меѓутоа, бидејќи патологијата е дијагностицирана од рана возраст од страна на неонатолог, повеќето од компликациите може да се спречат.

Дијагностика

Ако аномалијата не е идентификувана веднаш по раѓањето на детето, патологијата се дијагностицира подоцна - за време на дијагностичките мерки во врска со манифестацијата на симптомите. Лекарот може да ги пропише следниве постапки:

 • ЕКГ;
 • Ултразвук на садови и срце;
 • КТ скен или МНР;
 • ангиокардиографија;
 • органска катетеризација;
 • рентген испит.

Присуството на таква повреда, како по правило, е јасно видливо на ЕКГ - ќе има огледална слика, како да се изврши погрешна инсталација на електродите. ЕКГ во дектокардија се изведува само ако патологијата е проблематична или претпоставува дека станува етиолошки фактор за развој на друга болест.

Третман

Ако ова е едноставна форма на структурна аномалија, не е потребен третман. Ако патологијата е комбинирана со дефект на срцето, се изведува операција. Ако постојат други кардиоваскуларни болести, но хирургија не е потребна, тие можат да препишат лекови од овој спектар на дејство:

 • хипотонија;
 • диуретици;
 • за одржување и зајакнување на срцевиот мускул;
 • растителни адаптогени;
 • витамински и минерални комплекси.

Општите препораки за декстрокардија се следните:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • исклучување на стрес, силна нервна пречка;
 • превенција и навремено лекување на заразни болести.

Луѓето со таква дијагноза, дури и ако не постојат клинички манифестации на патологијата, треба да бидат посетени на секои шест месеци од страна на кардиолог за рутински преглед. Превенција на аномалии не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Декстрокардија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атријален септален дефект (појавување на симптоми: 8 од 10)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Блокада на пакетот на Неговиот пакет (појавување симптоми: 6 од 10)

Блокадата на пакетот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со кршење на интракардијална спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста долж гранките на Неговиот пакет. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...
Ларингеална стеноза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Конгестивна пневмонија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...
Аритмија кај деца (појавување на симптоми: 5 од 10)

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .