Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипотензија: Симптоми и третман

Хипотензија - главните симптоми:

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

Оваа болест спаѓа во категоријата на етиологија, што значи дека неколку фактори, и физиолошки и патолошки, влијаат врз нејзиниот развој во исто време.

Болеста има прилично специфични симптоми. Во големо мнозинство на случаи, тоа доведува до појава на сериозна вртоглавица, периоди на нарушена визуелна острина, постојана поспаност и несвестица.

Можно е да се направи точна дијагноза поради таква процедура како дневно следење на крвниот притисок. Освен тоа, дополнително се потребни голем број други лабораториски и инструментални манипулации.

Во третманот на хипотонична болест се користат нефармаколошки методи, чија суштина лежи во физиотерапевтските процедури, како и медицинските техники.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, оваа патологија има посебен код. Кодот за ICD-10 е I 95.

Етиологија

Хипотензија - е синдром на намален крвен тон, кој се состои во постојано или редовно намалување на нивото на систолниот притисок под 100 милиметри жива. Уметност, и дијастолен - помалку од 60 mm Hg. ул.

Вреди да се спомене дека болеста во некои ситуации може да се развие во совршено здрава личност, но честопати физиолошките и патолошките фактори влијаат на нејзиното појавување. Бидејќи болеста може да биде примарна и секундарна, тогаш причините за неговото формирање ќе бидат различни.

Најчестите предиспонирачки фактори на примарна хипотензија се:

 • невроциркулаторна дистонија - оваа состојба делува како провокатор во 80% од ситуациите;
 • психолошка траума;
 • хронична физичка или емоционална исцрпеност;
 • ирационален режим на спиење, односно недостаток на спиење во животот на една личност;
 • чести депресивни состојби;
 • хиповитаминоза - најчесто намалувањето на крвниот притисок е под влијание на недостаток на витамини од групите Б, Ц и Е;
 • почитување на претерано строга исхрана или долго одбивање да се јаде;
 • ирационална употреба на лекови, вклучително и за третман на хипертензија .
Причини за низок притисок

Многу поширок спектар на извори има секундарна артериска хипотензија, меѓу кои вреди да се истакне:

Покрај тоа, постојат неколку ситуации во кои хипотензијата се смета за сосема нормален симптом. Ова е можно само со:

 • оптоварена наследност;
 • професионални спортови;
 • ненадејни климатски промени.

Одделно, неопходно е да се спомене артериска хипотензија кај бремени жени - во вакви случаи оваа состојба може да биде и нормална, што укажува на промени во хормоналните нивоа кои се случуваат во женското тело во текот на овој витален период. Сепак, ова не го исклучува фактот дека болеста може да се формира во однос на позадината на горенаведените патолошки фактори.

Што се однесува до децата, тие често имаат хипотонична болест поради:

 • хроничен емоционален стрес - ова може да биде често повторувачки стресни ситуации во училиште или во семејство;
 • хормонално прилагодување;
 • недостаток на физичка активност;
 • ментален замор;
 • текот на хроничните инфективни процеси.

Тоа е исклучително ретко да предизвика намалување на крвниот притисок може да ненадејна промена на позицијата на телото.

Класификација

Во зависност од етиолошкиот фактор, хипотензија кај деца и возрасни може да биде:

 • физиолошко - се смета за такво само во случај на генетска предиспозиција и професионален спорт, како и за луѓе кои живеат во високи планини или субтропии;
 • примарно - е независна болест, поттикната од кршење на невроциркулацијата;
 • секундарно - во такви ситуации, заболувањето делува како клинички знак или компликација на една или друга болест, поради што се нарекува симптоматска артериска хипотензија.

Посебен тип на ова нарушување се смета за ортостатска хипотензија, што е последица на предозирање со лекови што води до развој на таков несакан ефект како постојано или редовно намалување на тонометрот.

Според варијанта на текот на болеста постои во неколку форми:

 • акутна хипотензија - се карактеризира со остар пад на крвниот притисок. Ваквата варијанта на текот на болеста се смета за многу опасна, бидејќи најчесто предизвикува развој на опасни по живот компликации. Од ова произлегува дека таквата состојба бара итна медицинска помош;
 • хронична хипотензија - за ваква разновидност, луѓето се карактеризираат со постојано намалување на крвниот тон. Најголема опасност е за постарите лица.

Симптоматологија

Клиничката слика може да се разликува малку во зависност од природата на текот на болеста. На пример, физиолошката хипотензија многу често се случува без изразување на било какви знаци, со што не се прави непријатност за лицето.

Во случаи на акутна артериска хипотензија, симптомите вклучуваат:

 • напади со силна вртоглавица;
 • краткорочни мали нарушувања на визуелната острина;
 • промена на одење - станува несигурна;
 • бледа кожа;
 • зголемена временска чувствителност;
 • анксиозност и раздразливост;
 • несвестица.

За хроничната форма на болеста е карактеристична:

 • слабост и замор;
 • постојана поспаност;
 • чести главоболки кои се заглавуваат или треперат. Најчесто, болката вклучува фронтално-темпорален или фронто-париетален регион;
 • емоционална нестабилност;
 • прекумерно потење, особено на стапалата и дланките;
 • оштетување на меморијата;
 • болка во подрачјето на срцето;
 • нарушување на терморегулацијата;
 • висока чувствителност на светлина и гласни звуци;
 • повреда на менструалниот циклус кај женскиот;
 • привремена импотенција - кај мажи.

Симптоми на ортостатска хипотензија се претставени:

 • промена на пулсот;
 • вртоглавица и тинитус, тешка слабост и изглед на "гушавини" пред очите може да бидат претходници на несвестица;
 • тешка абдоминална болка;
 • напади на гадење и повраќање;
 • тешкотии при дишењето;
 • зголемено потење;
 • рскави воздух;
 • изобилство гас формирање;
 • несвестица;
 • чести зевање;
 • губење на силата;
 • склоност кон движење на болеста во транспортот.

Исто така, треба да се има на ум дека кога таквото нарушување е формирано во однос на позадината на друга болест, клиничките знаци ќе бидат надополнети со најкарактеристичните надворешни манифестации на провокаторна болест.

Симптоми на хипотензија

Во случај на горенаведените симптоми кај возрасно лице, дете и бремена жена, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро и ако ја изгубите свеста, дајте им прва помош на манипулација:

 • веднаш јавете го медицинскиот тим дома;
 • обезбеди свеж воздух во просторијата каде што се наоѓа пациентот;
 • спаси човек од тесна и тесна облека;
 • правилно преклопени - долните екстремитети треба да бидат над горната половина од телото;
 • од време на време да даде пијалак ладна прочистена вода без гас.

Во никој случај на засегнатото лице не треба да им се дадат лекови пред доаѓањето на докторите.

Дијагностика

Комплексот на дијагностички мерки не е насочен само кон правилна дијагноза, туку и врз основа на причините за артериска хипотензија и одредување на типот на нејзиниот тек.

Манипулациите од примарната дијагноза се вршат од страна на кардиолог и сугерираат:

 • проучување на историјата на болеста не само на пациентот, туку и на неговите непосредни роднини - со цел да се утврди појава на симптоматска хипотензија или нејзин развој во однос на позадината на генетската предиспозиција;
 • собирање и анализирање на животната историја на лицето ќе укаже на текот на физиолошката и примарна хипотензија, како и промени во вредностите на тонометри предизвикани од ортостазата;
 • спроведување темелно физичко испитување на пациентот - ова треба да вклучува трикратно мерење на крвниот тон со интервал од 5 минути. Исто така, ќе биде потребно и дневно следење на крвниот притисок и слушање на пациент со фоноенскоп;
 • Детално интервју за пациентот - за докторот да подготви комплетна симптоматска слика, која ќе укаже на сериозноста на болеста, како и можна патолошка коренска причина за низок притисок.

Лабораториските тестови се базираат на следниве постапки:

 • општ клинички тест за крв;
 • ортостатски тест;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината.

Инструментална дијагноза вклучува спроведување на:

 • Ултразвук на срцето и стомакот;
 • васкуларна доплерографија;
 • ЕКГ и во мирување и со стрес-тестови;
 • Ехокардиографија;
 • електроенцефалографија;
 • кардиоинтервалографија.
Спроведување на ехокардиографија

Доколку, по извршувањето на горенаведените дијагностички мерки, клиничарот не можеше да го утврди предиспонирачкиот фактор, пациентот може да биде упатен за дополнително испитување на:

 • педијатар;
 • акушер-гинеколог;
 • окулист;
 • ендокринолог;
 • гастроентеролог;
 • на неврологот.

Третман

Експертите продолжуваат со терапија само откако ќе го утврдат изворот на формирање на тешка артериска хипотензија. Со развојот на секундарната хипотензија на прво место треба да се ослободите од провокатор на болеста. Физиолошкиот тип на нарушување не бара посебна терапија, бидејќи оваа состојба не е патологија. Примарниот и ортостатскиот курс се елиминира со не-лекови и лекови.

Првата категорија на терапевтски мерки насочени кон:

 • психотерапија;
 • курс на терапевтска масажа на вратот и јаката;
 • хидромасажа и други форми на хидротерапија;
 • ароматерапија масажа;
 • акупунктура;
 • физиотерапевтски постапки, особено електроспана и електрофореза;
 • аромотерапија;
 • вежби гимнастика.

Третман на артериска хипотензија со помош на лекови вклучува прием на:

 • антихолинергици;
 • антидепресиви и транквилизатори;
 • антихипертензиви;
 • антиоксиданти;
 • ноотропни супстанции;
 • церебрални средства;
 • растителни адаптогени;
 • витамински комплекси.

За пациенти со акутна хипотензија, интравенска администрација е индицирана:

 • глукокортикоиди;
 • кардиотоника;
 • вазоконстриктор;
 • сол и колоидни раствори.

За третман на хипотонични болести, исто така, се користи и традиционалната медицина, но тие можат да се користат само со дозвола на лекарот што посетува. Најефективни се:

 • Тасев биле и валеријана корен;
 • оригано и лек;
 • сукцесија и Мелиса;
 • јогурт и хоп конуси;
 • мајчина ракија и глог;
 • лисја од јагода и бела имела;
 • цвеќиња од пелин и бесмртници;
 • рузмарин и млеко трн;
 • сок од калинки и чоколада.
Третман на хипотензија народни лекови

Можни компликации

Ако симптомите на болеста се игнорираат и третманот на артериската хипотензија е целосно отсутен, тогаш веројатноста за развој на компликации е висока, меѓу кои вреди да се потенцира:

 • кислородно гладување на фетусот;
 • удар ;
 • анемија;
 • кардиоген шок;
 • срцев удар ;
 • сепса;
 • анафилактичен шок;
 • кома.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на артериска хипотензија, треба да ги следите овие превентивни препораки:

 • јаде право и избалансиран;
 • целосно се релаксираат;
 • секогаш кога е можно избегнувајте физички и емоционални претерувања;
 • земи само лекови што лекарот ќе издаде;
 • да води здрав и умерено активен животен стил;
 • неколку пати во годината да се подложат на целосен превентивен преглед во клиниката - за рана дијагноза на болести, кои во нивната клиничка слика имаат пониски индикатори за крвниот притисок.

Физиолошката, ортостатска и примарна хипотензија често се јавуваат поволно и завршуваат со целосно опоравување, но во такви случаи пациентите треба редовно да се испитаат од страна на кардиолог. Во секундарната хипотонична болест, прогнозата ќе биде диктирана од времето на дијагнозата, адекватноста на третманот и сериозноста на основната патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артериска хипотензија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Движење болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Движење болест е состојба во која едно лице има непријатни чувства, како што се мачнина, вртоглавица и зголемено потење. Државата се формира за време на движење на болести на воден транспорт, но понекогаш може да се манифестира во автомобили, автобуси, авиони и возови. Во медицината, болеста се означува со терминот "кинетоза".

...
Церебрастичен синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Церебрастичен синдром е патологија на невролошки профил. Зборуваме за неспецифичен комплекс на симптоми, што е предизвикано од инфериорноста на централните единици на нервната регулација. Ако буквално, тоа значи слабост на мозокот како таков. Честопати патологијата се нарекува астенија, астеничен синдром. Главната карактеристика на болеста е неуспехот на механизмите за прилагодување. Болеста е еднакво честа кај мажите и кај жените.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .