Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синус брадикардија: симптоми и третман

Синус брадикардија - главните симптоми се:

Синус брадикардија е нарушување на срцевиот ритам, при што контракцијата на атриумот во минута се јавува помалку од шеесет пати. Ова нарушување не е ограничено од полот или возрасната група.

Често, појавата на овој тип на аритмија е предизвикана од појава на срцеви заболувања, но не секогаш изворите се патолошки предиспонирачки фактори.

Присуството и сериозноста на симптомите зависи од степенот на сериозноста на болеста. На пример, со лесен тек, клиничките манифестации може да бидат целосно отсутни, и со тешка брадикардија на срцето, ќе се појават неспецифични знаци.

Дијагнозата се утврдува врз основа на податоците добиени за време на инструменталните испитувања на пациентот. Сепак, тие можат да бидат дополнети со лабораториски тестови и манипулации кои лично ги врши кардиолог.

Многу често, синус брадикардијата може да се излечи со конзервативни техники, но понекогаш може да биде потребна хируршка интервенција.

Меѓународната класификација на болестите ја класифицира таквата патологија како и другите нарушувања на срцевиот ритам, поради што кодот МКБ-10 ќе биде 49. Исто така, потребно е да се земе во предвид дека неодредената синусна брадикардија ја има вредноста R 00.1.

Етиологија

Нормално, срцевиот ритам треба да варира од шеесет до сто отчукувања во минута, а сите вредности што ќе бидат пониски од погоре, се класифицираат како брадикардија. Се смета дека патолошката состојба е кога срцевата фрекфенција не достигнува шеесет удари во минута и не се зголемува како одговор на физичкиот напор. Опасноста од ова нарушување е тоа што може да биде целосно асимптоматска.

Сепак, постојат голем број на причини кои доведуваат до забавување на срцевиот ритам и речиси сите од нив се поврзани со појавата на одредена болест. Поради тоа, патолошките фактори можат да се поделат на неколку категории.

Причините за синус брадикардија поради срцеви заболувања вклучуваат:

Извори на таква синусна аритмија не-кардијална природа:

 • VSD ;
 • анемија или анемија ;
 • болести на респираторниот систем, особено бронхитис или бронхијална астма , во која телото прима недоволна количина кислород;
 • зголемен интракранијален притисок - ова може да се случи во однос на позадината на формирањето на тумори, крварење или задуеност на мозокот;
 • текот на болести со инфективно потекло, како што се тифус или жолтица , дифтерија или менингитис ;
 • дисфункција на ендокриниот систем, што е забележано во текот на дијабетес мелитус , како и во поразот на тироидната жлезда или надбубрежните жлезди.

Покрај тоа, за да се влијае на развојот на оваа болест може:

 • неселективната употреба на лекови, на пример супстанции за стимулирање на работата на срцето, диуретиците или антиаритмичните лекови;
 • продолжен пост;
 • труење на телото со токсични супстанции;
 • зависност од лоши навики;
 • недостаток или, обратно, зголемена концентрација во телото на супстанции како што се калиум, магнезиум или натриум.

Исто така, вреди да се истакнат оние ситуации во кои синус брадикардија кај деца и возрасни е сосема нормална:

 • ефектот на ладни температури на телото;
 • ноќен сон - наутро речиси сите луѓе имаат намалување на пулсот;
 • професионален спорт - ова се должи на фактот дека луѓето кои се вклучени во спортот, постојат карактеристики на невровегетативното регулирање на срцето;
 • хормонално преструктуирање на телото на детето во адолесценција.

Покрај тоа, не се исклучува влијанието на оптоварената наследност - синусната аритмија може да се забележи кај неколку членови на едно семејство.

Класификација

Во зависност од утврдениот етиолошки фактор, кај децата и возрасните постојат следниве видови синус брадикардија:

 • органски - директно поврзани со патологиите на кардиоваскуларниот систем;
 • екстракардијак - се развива на позадината на високиот интракранијален притисок ;
 • токсични - извори може да се сепса и други заразни болести;
 • хипоксичен;
 • лековити;
 • ендокрин;
 • синус брадикардија кај спортисти.

Како што напредува, болеста поминува низ три фази на развој:

 • лесна синус брадикардија - е целосно асимптоматска и не бара лекување. Фреквенцијата на контракција на миокардот варира од педесет до шеесет уари во минута;
 • умерена синус брадикардија - исто така не предизвикува загриженост, бидејќи симптомите се благи и може лесно да се запрат со конзервативни методи на терапија;
 • тешка синусна брадикардија - е таква, ако срцето не достигне 49 отчукувања во минута. Оваа состојба е опасна за животот на пациентот, што бара итна медицинска интервенција.

Вреди да се напомене дека појавата на синус брадикардија за време на бременоста е некарактеристична - различен тип на аритмија се забележува кај жените во периодот на гестација - синус тахикардија.

Симптоматологија

Лесната синус брадикардија продолжува без изразување на било какви симптоми, поради што едно лице дури и не се сомнева во развојот на таквата патологија. Покрај тоа, практично нема да се забележат промени дури и на ЕКГ. За откривање на овој вид на болест е можно само со помош на интракардијално истражување.

Синусната аритмија, исто така, може да биде дијагностичко изненадување, бидејќи симптомите се благи и често се игнорираат. Во такви случаи, симптомите може да бидат:

 • мала вртоглавица;
 • брзо замор;
 • отежнато дишење со интензивен физички напор.

Тежниот синусен ритам, покрај гореспоменатите симптоми, ќе има и следниве клинички знаци:

 • безоблична слабост;
 • напади на губење на свеста;
 • чувство на недостаток на здив;
 • недостаток на здив дури и во мирување;
 • неоправдана вознемиреност и паника, страв и умирање;
 • зголемена ладна пот;
 • нарушување на спиењето.

Синус брадикардија кај дете и возрасен е полн со развој на срцева слабост, придржувањето кон кое може да се наведат следните симптоми:

 • тежок отекување на долните екстремитети;
 • хепатомегалија е проширување на црниот дроб, додека засегнатиот орган може лесно да се палпира;
 • намалување на работниот капацитет;
 • скратен здив при вршење секојдневни активности.

Пациентите треба да бидат свесни дека гореспоменатите симптоми на синус брадикардија ја формираат основата на клиничката слика и можат да бидат дополнети со знаци на патологија против која е формирано ова нарушување.

Дијагностика

Наспроти позадината на фактот дека синус брадикардијата на срцето кај дете и возрасен има неспецифични симптоми, со цел да се направи точна дијагноза, ќе биде неопходно да се спроведе група на дијагностички мерки.

Првата фаза на дијагностицирање е базирана на кардиологот кој ги изведува таквите манипулации:

 • проучување на историјата на пациентот и животна историја на пациентот - понекогаш тоа ќе ви даде можност да ја дознаете причината за оваа аритмија кај некоја личност
 • темелниот физички преглед е насочен кон проучување на состојбата на кожата, проценка на респираторната функција и слушање на лице со фоноенскоп;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да дознаете кои симптоми на синус брадикардија се присутни кај пациентот и интензитетот со кој се изразуваат. Ова ќе помогне во одредувањето на тежината на болеста.

Втората фаза на дијагностицирање е лабораториски тестови, меѓу кои се:

 • општ клинички тест за крв;
 • општа анализа на урината;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови.

Последниот чекор во утврдувањето на точната дијагноза вклучува спроведување на вакви инструментални испитувања:

 • ЕКГ е главен метод кој го потврдува присуството на промени што се карактеристични за оваа патологија;
 • Синус брадикардија
 • МНР на срцето;
 • дневно снимање на резултатите на ЕКГ - пациентот мора да носи специјален пренослив уред во текот на денот. Во исто време се чува дневник во кој едно лице ги запишува сите дејствија што ги правел во текот на денот;
 • Ехокардиографија;
 • стимулација на срцето со нискофреквентен електричен пулс;
 • специфични стрес-тестови;
 • трансезофагеални електрофизиолошки истражувања - ова овозможува јасно да ги видите параметрите на активноста на овој орган.

По проучувањето на резултатите од сите дијагностички мерки, клиничарот ќе одлучи како да се третира синус брадикардијата.

Третман

Елиминација на синусната аритмија е да се користат следните терапевтски методи:

 • лекови - третманот со лекови е чисто индивидуален по природа;
 • усогласеност со поштеда диета - диетата се базира на целосно отфрлање на масна храна и збогатување на менито со свеж зеленчук и овошје;
 • употреба на методи на традиционална медицина;
 • хируршка интервенција.

Терапијата со лекови е насочена кон решавање на неколку проблеми:

 • елиминација на болеста која предизвика појава на слаб синусен ритам;
 • намалување на симптомите;
 • отстранување на токсични материи од телото.

Можете исто така да се ослободите од синус брадикардија со традиционална медицина, но ова може да се направи само по консултација со лекар.

Најефективни се:

 • црна рибизла и коприва;
 • глог и глуварчеви корени;
 • дива роза и чај роза;
 • камилица и равнец;
 • каламус корен и планински пепел.

Хируршки третман на синус брадикардија вклучува воспоставување на пејсмејкер, кој ќе генерира нормален срцев ритам.

Можни компликации

Листата на она што е опасна синус брадикардија, во отсуство на терапија, вклучува:

Ваквите компликации се карактеристични и за детето и за возрасните.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне развој на синус брадикардија кај бремени жени, деца или возрасни, потребно е само:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • јаде право;
 • води умерено активен животен стил. Многу пациенти го поставуваат прашањето - дали е можно да се игра спорт со брадикардија? Одговорот е позитивен, но е предмет на избегнување на прекумерна физичка замор;
 • навремен третман на болести кои можат да доведат до аритмии;
 • земајте лекови што ги пропишал вашиот лекар, со строго почитување на дозата и времетраењето на администрацијата;
 • редовно се вршат превентивни прегледи во здравствена установа.

Со синус брадикардија, можно е да се постигне целосен лек, но предмет на сите препораки на кардиологот. Меѓутоа, ако болеста е предизвикана од други патологии, тогаш не заборавајте дека тие исто така имаат свои компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синус брадикардија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Клаустрофобија (појавување симптоми: 6 од 12)

Клаустрофобијата е состојба која се карактеризира со појава на постојан и опсесивен страв од затворени простори. Стравот се зголемува кога едно лице се впушта во тесни, мали или ниски простории, простории кои немаат прозорци и така натаму. Луѓето со клаустрофобија, исто така, се чувствуваат непријатно кога патуваат во транспортот, во толпата луѓе. Поради овој паника страв, луѓето се обидуваат да избегнат активности или ситуации кои можат да предизвикаат уште еден паничен напад. Како резултат на тоа, однесувањето на лицето понекогаш се менува до степен до кој може да престане да ја напушта куќата.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 6 од 12)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Аритмија кај деца (појавување симптоми: 6 од 12)

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...
Вентрикуларни предвремено отчукувања (појавување симптоми: 6 од 12)

Вентрикуларни предвремени отчукувања - е форма на нарушување на срцевиот ритам, што се карактеризира со појава на вонредни или предвремени вентрикуларни контракции. И возрасните и децата можат да страдаат од оваа болест.

...
Миокарден инфаркт (симптоми на појавување: 5 од 12)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .