Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиодисплазија: Симптоми и третман

Ангиодисплазија - главните симптоми:

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

Точна дијагноза може да биде направена само од лекар со спроведување на физички преглед и спроведување на сите потребни дијагностички процедури.

Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "вродени аномалии на развој" и има МКБ код од 10 Q20-28. Посебен код има ангиодисплазија, која влијае на гастроинтестиналниот тракт - се однесува на други болести на цревата, шифра K55-63.

Етиологија

Двете конгенитални аномалии во развојот на детето и стекнатите фактори може да предизвикаат развој на оваа болест. Општо земено, васкуларната ангиодисплазија може да се должи на таквите патолошки процеси:

 • големи цревни спазми;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • фон Вилебранд болест;
 • патолошки процеси во областа на црниот дроб и бубрезите;
 • болести на хематопоетскиот систем.

Треба да се напомене дека точните етиолошки фактори на оваа болест досега не се утврдени.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат факторите на ризик за развојот на овој патолошки процес:

 • возраст над 60 години;
 • претходни гастроентеролошки болести кои можат да предизвикаат внатрешно крварење;
 • хроничен алкохолизам;
 • долготраен третман со тешки лекови;
 • присуство на малигни или бенигни тумори во мозокот ;
 • историја на трауматска повреда на мозокот;
 • исхемичен удар .

Поради фактот што точната етиологија на оваа болест не е, овие фактори може да се сметаат само за предиспонирачки.

Класификација

Од природата на локализацијата се разликуваат:

 • горните и долните екстремитети;
 • глава;
 • Гастроинтестинален тракт.

Најчеста ангиодисплазија, која влијае на гастроинтестиналниот тракт, имено цревото и дебелото црево.

Симптоматологија

Во овој случај, невозможно е да се изолира општата клиничка слика, бидејќи сè ќе зависи од кој дел од телото патолошкиот процес е локализиран.

Цревната ангиодисплазија се карактеризира со следниве симптоми:

 • крварење од анусот, што може да се зголеми само за време на физичкиот напор и прекумерната моторна активност;
 • болка за време на чинење на дефекацијата, со крвни нечистотии може да бидат присутни во фецесот;
 • абдоминална болка, природата и интензитетот на кој ќе зависи од тежината на развојот на патолошкиот процес;
 • бледило на кожата;
 • слабост, генерална слабост;
 • гадење;
 • повраќање, често со крвни нечистотии;
 • постојано чувство на замор, кое е придружено со поспаност;
 • раздразливост, промени во расположението.
Ангиодисплазија на долните екстремитети

Вродената форма на оваа васкуларна болест кај детето се појавува речиси веднаш по раѓањето и се карактеризира со следната клиничка слика:

 • формирање на црвени дамки, модринки на лицето, главата, долните или горните екстремитети;
 • се протега на екстремитетите;
 • зголемена температура на кожата;
 • пулсирачки вени;
 • зголемување на волуменот на екстремитетите;
 • мудрост, постојано плаче.

Поради фактот што клиничката слика, и во случај на ангиодисплазија на дебелото црево, а во случај на васкуларни лезии на други телесни системи, е двосмислена, третманот може да биде препишан само од лекар, по точна дијагноза. Само-лекувањето, вклучително и народни лекови, е неприфатливо.

Дијагностика

Дијагнозата на овој венско-васкуларен патолошки процес се одвива во две фази. Пред сè, лекарот врши темелно физичко испитување на пациентот, со палпација на болната површина и појаснување на општата историја. Палпацијата е исклучително претпазлива, бидејќи ако прекумерната физичка изложеност може да го зголеми внатрешното крварење.

За време на почетниот преглед, лекарот треба да утврди следново:

 • како симптомите, природата на болката и интензитетот на клиничката слика почнаа да се појавуваат одамна;
 • дали имало историја на хронични гастроентеролошки или системски болести;
 • дали пациентот претрпел операции на кардиоваскуларниот систем, моментално е подложен на третман.

Програмата за дијагностички мерки може да го содржи следново:

 • анализа на измет за окултна крв;
 • општа анализа на крв и урина;
 • невросонографија;
 • КТ скенирање на мозокот;
 • испитување на васкуларната мрежа на фундусот, ако е зафатено очниот капак;
 • колоноскопија со биопсија;
 • ангиографија;
 • сцинтиграфија;
 • иригоскопија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да направи конечна дијагноза и да ја одреди најефикасната стратегија за лекување. Самопретпријатието, дури и ако е направена точна дијагноза, е неприфатливо.

Третман

Во повеќето случаи, третманот се заснова на конзервативни терапии, кои вклучуваат:

 • земање лекови;
 • употребата на специјални компресивни облеки;
 • физиотерапија;
 • прилагодување на владата.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • хормонални лекови;
 • за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • згуснувачи на крв.

Исто така, лекарот може да пропише носење на долна облека од трета класа.

Во покомплексни случаи, може да се користи хируршка интервенција, која ќе биде насочена кон ексцизија на погодената област на цревата или дебелото црево.

Превенција

Поради фактот што во моментот не се утврдени точни етиолошки фактори, нема прецизни превентивни мерки. Вообичаено е неопходно да се следат препораките во врска со здрав начин на живот и навремено да се консултирате со лекар ако не се чувствувате добро.

Сподели го овој напис:

Ако сметате дека имате ангиодисплазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипотензија (појавување симптоми: 7 од 16)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 7 од 16)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Dolichocolon (појавување симптоми: 7 од 16)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 7 од 16)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Потрес на мозокот (појавување симптоми: 6 од 16)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .