Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кардионуроза: симптоми и третман

Кардионеуроза - главните симптоми:

Под таква болест како кардионеуроза, се дефинира психосоматски нарушувања на независен тип, кој делува во комплексот на симптоми формирани поради дисхармонична регулација на срцето. Често морате да почувствувате непријатни чувства, па дури и прилично болни во нивните манифестации, кои не можат да предизвикаат вознемиреност за вашето здравје и живот, но често дури и најтемелното испитување не ја определува специфичната патологија.

Треба да се забележи дека кардионеурозата, симптомите кои многу луѓе треба да искусат во форма на прекумерно зголемување, неправилно чукање на срцето или исчезнување на срцето, го одредува нарушувањето, кое се однесува пред сè на централниот нервен систем. Сепак, постојат и болки (главно од сечење карактер), локализирани главно во мал простор на горниот дел од срцето.

Општ опис

Кардионеурозите, како што веќе ги идентификувавме, комбинира комплекс на симптоми од клинички скала кои се јавуваат во процесот на нарушување на хармонијата својствени за целата работа на срцето. Состојба која носи срцева невроза, може да биде опишана од страна на пациентите на различни начини. Така, некои го дефинираат како "срце, како да е во порокот", во други описот се сведува на чувството на "празнина во градите", некој дури ја дефинира државата како срцев застој. Според тоа, земајќи ги предвид спецификите на сензации, пациентите се соочуваат со неразумен, всушност, страв од смрт, кој може да им се случи како резултат на срцеви заболувања.

Појавата на кардионеуроза може да биде придружена од тешки периоди за лице и, всушност, неговото тело. Тие може да вклучуваат следново:

 • Стрес поради хормонални промени во телото;
 • Климактериски период;
 • Пубертетски период;
 • Бременост

Општо земено, причините може да се дефинираат во две специфични групи: физички препреки и ментални искуства. Во некои случаи, кардионеурозата е суштински придружник на злоупотребата на силно кафе, алкохол и тутун.

Кардионеуроза: симптоми на болеста

Таквите заболувања како кардијална невроза се придружени со одредени состојби, имено:

 • Генерален, вознемирен човек;
 • Сензација на стегање во грлото, вклучувајќи задушување;
 • Голем замор предизвикан од дури и мали физички напор;
 • Зголемено дишење и плитка;
 • Неможноста да се извршат длабоки вдишувања на пациентите.

Во некои случаи, симптомите како што се:

 • Тенденција на несвестица;
 • Акутна главоболка;
 • Вртоглавица;
 • Најсилна наплив на топлина;
 • Професионално потење;
 • Немирниот сон, несоницата, или обратно, прекумерната поспаност;
 • Се чувствува многу студено, треска;
 • Можни се алтернативни состојби (од топлина до ладно и обратно).

Сите наведени држави можат да бидат предмет на промени и различни степени на интензитет на манифестации. Често, чувството на лошо може да се менува со периоди на значително подобрување.

Главна точка е дека таквите непријатни, болни и честопати бројни држави можат да се манифестираат без формирање на одредени промени во срцето. Во меѓувреме, состојба која е генерално болна, исто така, предизвикува страв и вознемиреност кај луѓето околу него. Овој страв и вознемиреност, соодветно, се пренесуваат на пациентот, по што тој доживува стрес од можна сериозна закана за неговиот живот.

Конфликтните и стресните ситуации, абнормалните животни навики, сериозните психофизички оптоварувања, како и, како што веќе рековме, пушењето, алкохолот и злоупотребата на силно кафе можат да придонесат за појава, влошување и засилување на овие состојби. Што се однесува до последиците што може да се формираат кога таквите услови се игнорираат, тие во крајна линија може да предизвикаат хипертензија и ангина пекторис . Затоа, контактирање на специјалист во секој случај е задолжително.

Кардионеуроза: третман

Третманот на кардионеурозата се одредува врз основа на специфичната форма на невроза, која ја одредува лекар. Прв приоритет за него е да ги утврди причините кои ја предизвикале болеста, по што тој беше назначен за сеопфатен медицински преглед. Специфични лекови кои се насочени кон третман на невроза, воопшто, не постојат. Значајно место, пак, е окупирано од седативи и средства за смирување. Добра алтернатива на ваквите средства може да биде фитотерапијата.

Во присуство на овие симптоми, подеднакво, како и сомневање за срцева невроза, треба да се консултира кардиолог за совет и можно рецепт за соодветна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кардионуроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тахикардија (појавување симптоми: 3 од 6)

Како таков термин како тахикардија, вообичаено е да се согледа брзото чукање на срцето за секоја специфичност на неговото потекло. Просекот за ова изнесува повеќе од 100 отчукувања во минута. Тахикардијата, чии симптоми, иако се состојат од брзо отчукување на срцето, се карактеризираат, сепак, со точноста на ритамот на отчукување на срцето, односно, траењето на интервалите помеѓу срцевите отчукувања е исто така константно. Истата состојба, која се карактеризира со неочекувана појава на тахикардија и нејзиниот ненадеен крај, се дефинира како пароксизмална тахикардија.

...
Анемија (анемија) (појавување симптоми: 3 од 6)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Паничен напад (појавување симптоми: 3 од 6)

Паничен напад сам по себе вклучува напади кои почнуваат одеднаш во личност и се придружени со интензивни стравувања со голем број на карактеристични симптоми. Паничниот напад, чии симптоми особено се изразени со зголемена срцева фрекфенција, потење, бланширање, тешкотии при дишењето и во други манифестации, трае не повеќе од еден час, што произлегува во просек до три пати неделно.

...
Атријална фибрилација (појавување симптоми: 3 од 6)

Атријалната фибрилација, која исто така е дефинирана како атријална фибрилација, е еден од видовите на компликации кои се јавуваат на позадината на коронарната срцева болест паралелно со други видови на срцеви аритмии. Атријалната фибрилација, чии симптоми може да се појават како резултат на релевантноста на болестите на тироидната жлезда и голем број на сродни фактори, се манифестира во вид на срцеви контракции кои достигнуваат граници од 600 отчукувања во минута.

...
Хипотензија (појавување симптоми: 3 од 6)

Денес, многу луѓе страдаат од хипотензија. Многумина веруваат дека овој термин се однесува на состојба во која притисокот се намалува. Но, ова не е сосема точно, бидејќи постојат и други болести, како што се хипотензија на мускулите, стомакот и жолчниот меур. Главната причина за развојот на презентираните состојби е погрешен начин на живот и штетни производи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .