Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пред-стрес: Симптоми и третман

Пред-ударна состојба - главни симптоми:

Состојбата пред-удар е група на специфични симптоми, чиј изглед може да укаже на пристап на васкуларна катастрофа во мозокот. Оваа болест најчесто ги засега постарите лица на возраст од четириесет и седумдесет години, но неодамна е забележана нејзината распространетост кај младите луѓе.

Стана причина за ова нарушување може да има голем број на околности, кои се движат од оптоварената наследност и протокот на други патологии на кардиоваскуларниот систем, завршувајќи со дебелината и одржување на нездраво животен стил.

Оваа состојба е изразена во голем број на најразновидни симптоми. Главните клинички манифестации се сметаат за изразена главоболка, вртоглавица, гадење, тешкотии при дишењето, вкочанетост на половина од лицето и екстремитетите.

Бидејќи игнорирањето на симптомите секогаш доведува до мозочен удар, многу е важно да се знаат правилата за итна нега и превентивни мерки. Целосниот третман може да го вршат само лекарите во медицинска установа.

Етиологија

Државата пред-мозочен удар има широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои вреди да се потенцира:

 • интензивна физичка активност;
 • продолжен стрес или емоционален стрес;
 • остри флуктуации на крвниот притисок;
 • наследна предиспозиција за патологии на кардиоваскуларниот систем. Знаејќи го тоа, едно лице може брзо да го спречи развојот на слична состојба и, како резултат на тоа, мозочен удар . За да го направите ова, само треба да побарате квалификувана помош кога за прв пат се чувствувате добро;
 • покачен крвен холестерол;
 • трајна зависност од зависности, особено за пиење алкохол и пушење;
 • присуство на прекумерна тежина кај луѓето;
 • неконтролирана употреба на одредени лекови, како што се контрацептивни средства или лекови за губење на тежината;
 • слаба исхрана;
 • пролонгирана хипотермија или, обратно, прегревање на телото;
 • преосетливост кон промени во атмосферскиот притисок;
 • повреда на згрутчување на крвта;
 • присуство на дијабетес мелитус или перзистентна хипертензија;
 • долг одмор во кревет;
 • присуство на патологии од срцето или крвните садови.

Вреди да се напомене дека до шеесет години, мажите се главно погодени од оваа болест, а на возраст над шеесет години, жените се погодени. Покрај тоа, жените се потешко да се подложат на состојба на претходен удар, и покрај тоа што симптомите на болеста не се разликуваат. Во случај на мозочен удар, жените не се враќаат во нормалниот живот толку брзо како мажите, а во некои случаи и остануваат постелници. Смртноста од занемарување на клиничките знаци на состојба на претходна инсуфициенција се јавува почесто кај жените.

Симптоматологија

Симптоми на удар

Како што напредува ова нарушување, не само степенот на интензитет, туку и бројот на симптоми ќе се разликува.

Првите симптоми на состојба на претходен удар ќе бидат изразени во:

 • појава на мала болка во градите и срцето. Во почетокот, болката ќе биде периодична, но наскоро ќе стане постојана;
 • општа слабост;
 • тешкотии при дишењето;
 • појава на болка и непријатност во лицето, горните и долните екстремитети;
 • чувство на сопствено чукање на човекот;
 • кратка загуба на свеста;
 • сувост во устата.

Главните знаци кои укажуваат на непосреден изглед на мозочен удар се:

 • ненадејна и изразена главоболка, изразена без очигледна причина;
 • нарушување на говорот, како и губење на способноста да се разбере што велат другите луѓе;
 • сериозна вртоглавица и несоодветност;
 • невообичаени за одреден индикатор за крвен притисок на пациентот - тие можат да бидат и над и под индивидуалната норма;
 • гадење, која речиси секогаш завршува со повраќање;
 • вкочанетост на левата или десната половина од лицето и телото, како и горните и долните екстремитети;
 • слабост во раката или нозете од една страна - интензитетот на таков знак може да варира од мала непријатност на движењата до целосна парализа;
 • намалување на визуелната острина - тука е неопходно да се вклучи поделена слика пред очите, нарушување на периферниот вид, губење на одредени делови од видно поле и ненадеен почеток на слепило на едното око;
 • засипнатост;
 • дезориентација во просторот и времето;
 • конвулзивни напади;
 • тешкотии или несоодветност на движењата и гестовите;
 • потешкотии при голтање солидна храна и течности.

Покрај тоа, со цел да се препознае состојбата на претходна состојба кај жените и мажите, постои едноставен, но многу ефикасен тест, наречен СПД, каде што секоја буква од кратенката има свое значење:

 • Имајте насмевка. Ако побарате од некого да се насмее, неговата насмевка ќе биде асиметрична. Ова се изразува во фактот дека еден од аглите на устата е скован надолу. Покрај тоа, треба да обрнете внимание на позицијата на јазикот - вообичаено се наоѓа во центарот на усната шуплина, со тоа нарушување ќе биде одбиено и има неправилна форма;
 • H - да зборувам. Зборувајќи со личност која може да има претходна состојба, може да се забележи дека неговиот говор е изразен со неизвесни звуци или целосно ја изгуби способноста да зборува. Во некои случаи, пациентот може да збуни букви или слогови со зборови;
 • P - подигне. Потребно е да му се понуди на лицето истовремено да ги подигне двете раце и да види колку добро ќе успее и дали воопшто може да го направи тоа.
Како да препознаете мозочен удар

Од времето на појавата на сите горенаведени клинички знаци, развојот на неповратни промени во мозокот може да потрае од три до шест часа.

Третман

Откако ќе ја забележи манифестацијата на еден или неколку од горенаведените знаци на состојба на претходна инсуфициенција, потребно е што побрзо да се следат правилата за прва помош. Пред сè, неопходно е да се јавиме на тимот на лекари, додека чекаат да дојдат до:

 • осигурете се дека пациентот е во хоризонтална положба така што главата е неколку степени повисока од долниот дел од телото. Треба да се осигура дека вратот не е свиткан;
 • да се даде можност слободно да дишеме - за ова треба да се ослободи лице од тесна облека, како и отворени прозорци и врати за да влезат во просторијата каде што се наоѓа повреденото лице со свеж воздух;
 • не се паникувајте и обидувајте се да го смирите пациентот;
 • ако е можно, го мери крвниот притисок, ги евидентираат индикаторите и ги пријавуваат до докторите кои пристигнале. Во случаи на многу висок крвен притисок, дајте лек што обично го зема пациентот. Сепак, вреди да се земе предвид дека нагло намалување на крвниот притисок е многу опасно за животот на една личност. Во исто време, доволно е да се намалат вредностите за не повеќе од 30%;
 • превртувајте го палецот на левата рака со гумена лента, кабел или кабел. Задржи овој завој не треба повеќе од пет минути. По овој пат, вреди да се троши четка кон врвовите на прстите. Оваа постапка е неопходна за намалување на тонот на крвта, ако нема лекови;
 • стави две таблети "Глицин" под јазикот на пациентот;
 • се сврти главата на пациентот на своја страна - во случаи кога се појавува изобилство повраќање.

Докторите кои ќе пристигнат на повикот ќе направат соодветна инјекција на жртвата, по што ќе се донесе одлука за неговата хоспитализација во здравствена установа и назначување на понатамошни тактики за лекување.

Во такви ситуации кога на пациентот не му е потребна хоспитализација, неопходно е да се следат превентивни мерки.

Превенција

Со цел да се избегне развој на состојба на претходна инсуфициенција, треба да следите неколку едноставни препораки:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • секогаш кога е можно избегнувајте физички и емоционални бранови;
 • исклучи од исхраната на масни и зачинети јадења, слатки и солена храна, пушена храна и конзерванси, газирани пијалоци и силно кафе;
 • да донира крв еднаш на секои три месеци за да го утврди нивото на холестерол во крвта;
 • Зголемете ја исхраната со храна која содржи големи количества пектин, витамини и елементи во трагови корисни за телото;
 • одржува индикатори за крвниот притисок не повеќе од 140 до 90 милиметри жива;
 • ако е потребно, нормализирање на телесната тежина;
 • секојдневен свеж воздух;
 • спречување на хипотермија и прегревање на телото;
 • навремено лекуваат болести на кардиоваскуларниот систем;
 • земајте лекови само како што е пропишано од страна на лекарот.

Главната превентивна мерка е годишниот комплетен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пред-навреда состојба и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цефалгија (појавување симптоми: 9 од 20)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Мигрена (појавување симптоми: 7 од 20)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Церебрална исхемична болест (појавување на симптоми: 7 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Нервна исцрпеност (појавување симптоми: 7 од 20)

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...
Неурома (појавување на симптоми: 7 од 20)

Неурома (Schwannoma, невролемма) е бениген тумор кој е локализиран во помошни меки ткива со нервни завршетоци. Сепак, формирањето на оваа природа има тенденција да се дегенерира во малигнен, што е директна закана за здравјето на пациентот, но за живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
кардиолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .