Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лево вентрикуларна слабост: симптоми и третман

Лево вентрикуларна инсуфициенција - главните симптоми:

Лево вентрикуларна инсуфициенција се карактеризира со остра и ненадејна повреда на контрактилната функција на срцето, имено нејзиниот пад. Наспроти ова, крвта престанува да се транспортира низ телото, што доведува до смрт на лице. Во меѓународната класификација на болести, ова нарушување има свое значење. Шифрата за ICD 10 - I150.1.

Во повеќето случаи, појавата на таквата патологија е промовирана од текот на болести кои претерано ја оптоваруваат левата страна на срцевиот мускул. Интензитетот на манифестацијата на клиничките знаци ќе зависи од тежината и текот на таквата болест. Главните симптоми може да се сметаат за нарушување на срцевиот ритам, појава на недостаток на здив и силна кашлица.

Да се ​​утврди точната дијагноза е можно само по спроведувањето на таквото инструментално испитување, како што е ЕКГ, кое ги покажува карактеристичните знаци на болеста. Третманот на таква болест, во повеќето случаи, е конзервативен и е насочен кон употреба на лекови, но во случај на тежок курс, ќе биде потребна хируршка интервенција.

Етиологија

Следниве фактори можат да предизвикаат појава на акутна лево вентрикуларна слабост:

Во повеќето случаи, болеста се формира во позадина на миокарден инфаркт.

Класификација

Срцева слабост

Постојат неколку класификации на оваа болест, кои ќе се разликуваат во зависност од тежината и природата на болеста. Така, се разликуваат две форми на текот на таквата патологија:

 • акутна лево вентрикуларна инсуфициенција - се карактеризира со остра појава на карактеристични симптоми, што доведува до значително влошување на човековата состојба. Во исто време, постои веројатност за аритмичен, рефлексен и кардиоген шок;
 • хронична лево вентрикуларна инсуфициенција - се појавува во случаи на прогресија на претходно дијагностицирана срцева слабост .

Класификацијата на болеста според сериозноста на карактеристичните симптоми подразбира поделба на болеста во неколку фази на сериозност:

 • почетна - се разликува во незначителен израз на клиничките манифестации само при силен физички товар. Во мирување, знаците не се откриени;
 • умерен - постои појава на симптоми при физичка активност и во состојба на одмор;
 • терминал - доведува до неповратни промени во виталните внатрешни органи.

Симптоматологија

Симптоми на лево вентрикуларна инсуфициенција

Во зависност од природата на текот на болеста, ќе има малку различни и клинички манифестации. Следните симптоми се карактеристични за акутната лево вентрикуларна слабост:

 • појавата на диспнеа, која, како што напредува болеста, може да се развие во напад на задушување;
 • силна пароксизмална кашлица. Може да биде сува или придружена со ослободување на пенливи плунка;
 • розова пена од носната празнина и грлото;
 • изречено дишење, издадено од лице при дишење. Тие се добро слушнати дури и на растојание од пациентот. Ова укажува на пулмонален едем;
 • зголемување на волуменот на вените во вратот;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • постојани флуктуации на крвниот притисок;
 • зголемување на телесната температура;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • несвестица;
 • сериозна вртоглавица.

Хроничната лево вентрикуларна срцева слабост се изразува во такви надворешни манифестации:

 • оток на долните екстремитети;
 • нарушена респираторна функција - често предизвикана од акумулација на течност во градите во количини поголеми од еден литар;
 • синината на врвовите на прстите и прстите, како и промената на нијансите на кожата - ваквите симптоми се појавуваат во однос на позадината на стазацијата на крвта и ниската содржина на кислород;
 • намалување на формирањето на урината, кое е предизвикано од нарушено снабдување со крв во бубрезите.

Дијагностика

Воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап и се состои од неколку фази.

Примарната дијагноза е спроведувањето од страна на лекарот за некои активности:

 • спроведување на детален преглед на пациентот за присуството и сериозноста на симптомите кои манифестираат недостаток;
 • проучувајќи ја историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - ова ќе ви овозможи да ги дознаеме главните причини за појава на акутна лево вентрикуларна инсуфициенција или срцева слабост;
 • спроведувањето на темелен физички преглед, кој мора да вклучува палпација на десниот хипохондриум, мерење на температура, крвен притисок и пулс на срцето, како и слушање на срцето со помош на форендоскоп.

Потребни се лабораториски тестови на крв и урина за да се контролира функционирањето на другите органи и системи.

Последната фаза од дијагностичките активности насочени кон имплементација на:

 • ЕКГ;
 • Ултразвук на срцето;
 • радиографија на градите;
 • ПЕТ

Третман

Потврдувањето на дијагнозата бара непосредна хоспитализација на пациентот, но почетокот на почетокот или влошување на симптомите секогаш почнува одеднаш, поради што треба да ги знаете правилата за прва помош. По повикувањето на бригадата за брза помош ви треба:

 • ставете го пациентот, бидејќи седечката положба помага во намалување на болката и други симптоми;
 • обезбеди свеж воздух во просторијата каде што се наоѓа жртвата;
 • да даде една нитроглицеринска таблета;
 • ако се појават знаци на едем, тогаш лекот треба да се администрира интравенски што е можно поскоро за да се намали крвниот притисок. Ако поради некоја причина не е можно да се спроведе инјектирање, тогаш треба веднаш да се стави на темперамент на колковите и рамената - ова ќе го намали количеството на протокот на крв.

Лекот третман вклучува употреба на:

 • диуретици - да се отстрани вишокот течности од телото и да се нормализира функционирањето на бубрезите;
 • бета блокатори - да се намали товарот од срцето;
 • ACE инхибитори - за нормализирање на крвниот притисок;
 • гликозиди - да се зголеми обемот на исфрланата крв во една вентрикуларна контракција;
 • нитрати - за проширување на крвните садови.

Покрај тоа, ќе ви треба лек за отстранување на други симптоми на акутна или хронична лево вентрикуларна инсуфициенција.

Може да биде потребна хирургија за да се отстранат еден или други етиолошки фактори. Во такви случаи, третманот ќе биде насочен кон спроведување на:

 • коронарна ангиографија - да се врати на проходите на артериите на срцето;
 • стентирање - да се прошират артериите;
 • оштетени вентил протези;
 • радиофреквентна аблација или ласерски каутери - за третман на аритмии со неефикасност на лекувањето со лекови;
 • трансплантиран донорски орган.

Превенција

За да се спречи појавата на таква болест, мора да се почитуваат неколку едноставни правила:

 • засекогаш се откажува од деструктивни навики;
 • да се набљудува штетниот оброк на храна, кој обезбедува минимизирање на потрошувачката на сол и животински масти, како и целосно отфрлање на масни и зачинета храна;
 • врши само умерена вежба;
 • да ја задржите нормалната телесна тежина;
 • навремено се занимаваат со висок крвен притисок и се ангажираат во третманот на патологии кои можат да предизвикаат појава на акутна или хронична лево вентрикуларна срцева слабост;
 • избегнувајте стресни ситуации кога е можно;
 • да преземе мерки на претпазливост при ракување со хемикалии и отрови;
 • редовно се подложуваат на испитување од страна на кардиолог.

И покрај опасноста од таква болест, со совесен пристап кон лекувањето на болеста, може да се постигне поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лево вентрикуларна инсуфициенција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 6 од 17)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Атријален септален дефект (појавување на симптоми: 6 од 17)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Стекната болест на срцето (појавување на симптоми: 5 од 17)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Емболизам (појавување симптоми: 5 од 17)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 5 од 17)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .