Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева кашлица: симптоми и третман

Срцева кашлица - главни симптоми:

Срцевата кашлица е посебен вид на манифестација која е формирана од кршење на синхроницитетот на вентрикуларната контракција на срцето. Многумина се навикнати на фактот дека таков феномен како кашлица може да се манифестира само со ладна или алергиска реакција, но не со срцеви заболувања. Овој феномен е провоциран затоа што десната комора нормално го пополнува белодробното ткиво со крв, а левата заостанува зад малку. Поради оваа причина, циркулацијата на крвта е нарушена и притисокот во белите дробови се зголемува. Токму овој процес предизвикува хипоксија. Пациентот постојано има желба да го исчисти грлото, а неговото дишење станува потешко.

Етиологија

Пред да започне третманот на манифестацијата, пациентот и докторот треба да разберат што е кашлица и како се манифестира. Таквиот феномен често се појавува токму од лево вентрикуларна инсуфициенција. Следниве патологии можат да предизвикаат таква повреда:

Причините за развојот на болеста исто така лежат во проблемите со ендокрините и респираторните системи, од честата употреба на алкохолни пијалоци, никотин, со комплицирани форми на анемија , употреба на лекови за елиминирање на срцевата болест, како и од стрес . Срцева кашлица кај децата се манифестира со силен притисок во пулмоналната артерија и конгенитални аномалии на срцето.

Бидејќи болеста се развива од срцева слабост, неопходно е дополнително да се утврди што предизвикало развој на таквата патологија. Клиничарите тврдат дека конкретните прекршувања може да предизвика појава на таков негативен процес:

 • намалување на контрактилната функција на левата комора;
 • зголемен притисок во белите дробови;
 • венска конгестија во мали и големи кругови на циркулација на крв;
 • акумулација на течности во белите дробови.

Овој симптом не се развива кај сите луѓе кои имаат проблеми со срцето. Ова е т.н. компликација на болеста. И во почетните фази на срцевата патологија, пациентот може да има сериозни недостаток на здив и мала кашлица.

Класификација

Кашлањето со оштетено срце има неколку форми на манифестација:

 • пароксизмално и суво - манифестирано со тешкотии при дишењето, хемоптиза, слабост, мало зголемување на температурата;
 • вечер - се манифестира во исцрпувачка и силна кашлица, која се активира во лежечка положба;
 • иритирачки и суви;
 • остра, сува и кратка кашлица - придружена со болка во срцето или во целото градите;
 • хемоптиза

Симптоматологија

Луѓето кои страдаат од срцеви заболувања секогаш се прашуваат како да ја разликуваат бронхијалната астма од срцевата кашлица. Овие две болести се многу слични едни на други и можат да ги доведат во заблуда и пациентот и докторот. За правилно да се идентификуваат и да се разликува срцева кашлица од други заболувања, треба да ја следите клиничката слика. Оваа болест се манифестира со такви знаци:

 • сува кашлица - без спутум;
 • сина боја на усните, назолабијален триаголник, earlobes и прсти;
 • чести и тешко дишење;
 • недостаток на здив;
 • синдром на болка во срцето;
 • вртоглавица;
 • несвестица или губење на свеста;
 • потечени вени во вратот;
 • напредува во хоризонтална положба;
 • слабост;
 • силна пот;
 • оток на зглобот на зглобовите во вечерните часови.

Ако симптом се манифестира од заразни и воспалителни патологии на респираторните органи, тогаш се карактеризира со силна треска, што доведува до воспалено грло, течење на нос и други знаци на студ. Прво, кашлицата изгледа суво, а потоа оди во влажна со одвојување на жолт спутум.

Можно е да се препознае срцева кашлица од употребата на никотин наутро. По спиење, симптомот се манифестира најдобро. На пациентот се дијагностицира бел или сив спутум.

За време на терапија за срцева слабост, едно лице често користи АКЕ инхибитори. Врз основа на лекот може да се развие сува кашлица.

Симптомите кај секој пациент можат да бидат со различна тежина. Манифестациите зависат директно од формираната кардиолошка болест.

Дијагностика

Симптомите може да се развијат кај постарите луѓе, како и кај младите луѓе. Возрасната категорија на болеста е малку ограничена, па затоа испитувањето на кардиоваскуларниот систем треба да се спроведе на сите луѓе. При идентификување на било кој од горенаведените знаци или веќе кашлање, пациентот веднаш треба да се консултира со докторот.

За точна дијагноза на болеста, пациентот ги зема следниве мерки:

 • ЕКГ;
 • Ехокардиографија;
 • радиографија на градите;
 • КТ и МРИ.

Овие методи за испитување на состојбата на телото ви овозможуваат целосно да ја анализирате функционалноста на миокардот и да ја одредите застојот во белите дробови. По сите мерки за дијагностицирање, лекарот може да препише терапија на пациентот.

Третман

Со манифестацијата на таков непријатен показател, лицето веднаш се загрижува за прашањето како да се третираат срцеви кашлица. Сепак, лекарите тврдат дека во третманот на болеста неопходно е да не се фокусира на елиминирање на кашлицата, туку поради самата причина за развојот на патологијата. За таа цел, дијагнозата на болеста и идентификацијата на самиот извор на манифестација.

При утврдувањето на болеста, важно е да се диференцира срцето од бронхијална кашлица и да се пропише правилен третман. Како и за народните лекови, тие значително се разликуваат во нивните компоненти за две болести - срце и бронхијална кашлица. Затоа, нивната употреба е генерално непожелна.

За успешно да се ослободи лице од манифестацијата на кашлица, треба да ја нормализирате дневната рутина и да ја балансирате исхраната. Непочитувањето на овие нијанси, исто така, може да предизвика во телото на пациентот значителни нарушувања во работата на срцето и другите системи.

Пациентите со кашлица се препишани лекови. Лековите се сметаат за главни и најефикасни средства за лекување на болеста. Тие помагаат во зајакнувањето на срцевиот мускул и ја подобруваат неговата функционалност. По враќањето на срцето, самиот орган почнува да испумпува вишок крв од белите дробови, што значи дека циркулацијата на крвта низ телото постепено се враќа во нормала и кашлицата е елиминирана.

Лекот срцева кашлица може да биде таков лек:

 • вазодилататори;
 • диуретик.

Независно е да се користи самостојно овие лекови. За почеток, кардиологот треба да утврди точна дијагноза и, по испитувањето, да ги пропише овие или други лекови кои одговараат на карактеристиките на пациентот.

Во прилог на лекови, лекарот кој го посетува советува да ги следи овие едноставни правила:

 • почитувајте го дневниот режим - нормализирајте го времето на работа и одмор;
 • вежбајте наутро;
 • одиме на свеж воздух;
 • се повлече од стресот;
 • јадете добро и свежа храна - не јадете многу сол, кафе, црн чај, масна и зачинета храна;
 • елиминирање на негативните навики.

Превенција

Секое дете или возрасен со најмал знак на неизлечливост и лесно кашлица веднаш треба да побараат помош од лекар. Во раните фази на болеста секогаш е многу полесно да се елиминираат и спречат развојот на компликации.

Со цел да се спречи срцева кашлица, лекарите ве советуваат да ги следите правилата за здрав начин на живот, да се откажете од лошите навики и да ја следите состојбата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате срцева кашлица и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 7 од 16)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Микро инфаркт (симптоми за појавување: 6 од 16)

Микроинфаркт (тип на коронарна срцева болест) е мала фокална миокардна лезија која се развива во позадината на недоволната циркулација на крвта и се карактеризира со некроза на мали делови на срцевиот мускул. Ова е една од најчестите болести на кардиоваскуларниот систем, што служи како предвесник за развој на посериозна срцева болест - срцев удар.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 6 од 16)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Ортостатска хипотензија (појавување на симптоми: 6 од 16)

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .