Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на супериорна вена кава: симптоми и третман

Синдром на супериорната вена кава - главните симптоми:

Синдромот на супериорна вена кава е нарушување кое е кршење на одливот на венска крв од горниот дел од телото (циркулаторно нарушување). Основата на оваа болест е стегање на вената или појава на згрутчување на крвта, што всушност го нарушува нејзиниот одлив од главата, рамената и горната половина на телото. Ова може да доведе до појава на сериозни компликации кои можат да го загрозат животот на една личност. Ваквото нарушување често се дијагностицира на возраст од триесет до шеесет години (кај мажи неколку пати почесто отколку кај жени).

Главните клинички манифестации на болеста се појава на синкаста нијанса на кожата, формирање на отежнато дишење, промена на тембр на гласот, отекување на лицето и вратот, тешкотии при дишењето, болка во градите и несвестица или конвулзивна состојба. Секундарните симптоми вклучуваат губење на слухот и визуелната острина.

Дијагностички мерки вклучуваат Х-зраци, USDG, МРИ, КТ и други инструментални испитувања на градите. Третманот на болеста е насочен кон елиминирање на патологијата преку хируршки операции.

Етиологија

Постојат многу причини за формирање на таква патологија, од кои главни се:

 • надворешно стегање на вената;
 • формирање на тромби;
 • формирањето на малигнен тумор на десниот бел дроб е главен фактор во појавата на таквата патологија.

Други предиспонирачки фактори може да вклучуваат:

Покрај тоа, слично нарушување може да се забележи и во текот на одредени болести. Меѓу кои се:

 • goiter zagrudinnoy област;
 • туберкулоза ;
 • кардиоваскуларна инсуфициенција;
 • патолошки ефекти на патогени;
 • широк спектар на тромбоза ;
 • растот на фиброзно ткиво.

Постои можност за појава на болест како одговор на организмот на операцијата, како и од продолжена употреба на венски катетер.

Синдром на супериорна вена кава

Симптоми

Појавата на карактеристични знаци е предизвикана од зголемување на притисокот во крвните садови, а степенот на нивната манифестација е под влијание на стапката на прогресија на патолошкиот процес и степенот на оштетена циркулација на крвта. Главните симптоми на болеста се:

 • напади на тешка главоболка;
 • појавата на недостаток на здив не само за време на физичкиот напор, туку и во состојба на одмор;
 • тежок процес на дишење;
 • болка во градниот регион;
 • синест на кожата на горниот дел од телото;
 • промена говорна тембр. Често станува рапава, лицето постојано сака да го исчисти грлото;
 • отекување на лицето и вратот;
 • постојана поспаност и летаргија;
 • појава на напади;
 • несвестица.

Секундарните знаци на овој синдром се поплаки за губење на слухот и визуелна острина, појава на тинитус, како и аудитивни халуцинации и зголемено кинење. Интензитетот на симптомите е индивидуален за секој човек, кој е предизвикан од стапката на ширење на процесот на болеста. Колку е поголема компресијата на вената, толку помалку нејзиниот лумен, што предизвикува уште поголема циркулација на крвта.

Дијагностика

Дијагностичките мерки за утврдување на дијагнозата на синдромот "супериорна вена кава" се засноваат на инструменталниот преглед на пациентот. Но, пред тоа, лекарот треба да се запознае со историјата на болеста, да ги дознае можните причини за формирање на болеста, како и присуството и интензитетот на симптомите.

Инструменталните методи на дијагноза вклучуваат:

 • Х-зраци на градите. Сликите се земени во неколку проекции;
 • томографија - особено компјутер, спирала и МРИ;
 • флебографија - спроведена за да се идентификува локацијата на процесот на болеста;
 • USDG вени - како што се поспани и супраклавикуларни;
 • бронхоскопија - ќе помогне да се утврдат причините за формирање на болеста, со задолжително спроведување на биопсија;
 • лабораториски испитувања на спутум.

Доколку е потребно, се препишуваат дијагностичка торакоскопија, медијастиноскопија и консултација со офталмолог, за време на кортекс, се мери интраокуларниот притисок. Покрај тоа, неопходно е да се разликува оваа патологија со конгестивна срцева слабост. По добивањето на сите резултати од испитите, лекарот пропишува најефективна тераписка тактика за секој пациент.

Третман

Општите медицински мерки за сите пациенти се состојат од постојано вдишување на кислород, земање седативни лекови, диуретици и глукокортикоиди, по диета со ниска сол и одмор во кревет.

Понатамошен третман за секој пациент поединечно и зависи од причините за овој синдром:

 • ако болеста е предизвикана од рак на десниот бел дроб, метастази или други малигни тумори, тогаш пациентите се пропишани хемотерапија или радиотерапија;
 • во случаи на формирање на болеста на позадината на тромбозата, се врши тромбектомија, често со отстранување на погодениот дел од вена кава со последователно воспоставување на хомотрансплантација.

Ако е невозможно да се спроведат радикални операции, се назначуваат други методи на лекување насочени кон враќање на венскиот крвен одлив:

 • отстранување на бенигна неоплазма на медијастиналната област;
 • бајпас заобиколат;
 • перкутана балон ангиопластика;
 • стентирање на супериорната вена кава.

Во повеќето ситуации, третманот на болеста е постепен и постепен, но понекогаш може да биде неопходно да се изврши итна операција. Ова е потребно кога:

 • акутна срцева слабост што може да предизвика срцев удар;
 • очигледна тешкотија во извршувањето на респираторните функции;
 • лезии на мозокот.

Специфична превенција на оваа болест не постои. Прогнозата на болеста зависи од причините за појава на таквото нарушување и навременото започнување на терапијата. Елиминацијата на факторите на прогресија овозможува целосно ослободување од синдромот. Акутната болест може да предизвика лицето да умре брзо. Ако болеста е предизвикана од занемарена форма на онкологија, прогнозата е исклучително неповолна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на Вива Кава и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш флебологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 7 од 18)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 6 од 18)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Медијастинален тумор (појавување симптоми: 6 од 18)

Медијастиналниот тумор е неоплазма во медијастиналниот простор на градите, кој може да биде различен во морфолошката структура. Бенигна неоплазми често се дијагностицира, но за секој трет пациент има онкологија.

...
Баротраума (појавување симптоми: 6 од 18)

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...
Хидроцефалус кај деца (појавување симптоми: 6 од 18)

Хидроцефалусот (синдром Dropsy) на мозокот кај децата е болест што се карактеризира со фактот дека во своите внатрешни шуплини и под менингите се собира прекумерна количина на цереброспинална течност, која исто така се нарекува спинална течност. Причините за формирање на болеста се многубројни и можат да се разликуваат во зависност од возраста во која е формирана патологијата. Најчесто, заразни и онколошки процеси, конгенитални малформации и повреди на раѓање делуваат како провоцирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .