Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Септикемија: симптоми и третман

Септикемија - главните симптоми:

Септикемијата е вид на труење со крв, во кое постои повреда на општата состојба на телото поради воспаление што се појавило во него, но нема гнојни области на внатрешните органи. Во случаи на формирање на чирови нанапред се појавува различен тип на сепса - септикопиемија. Карактеризира со фактот дека се јавува поради продирањето на патолошките бактерии во крвта директно од изворот на инфекции или воспаление. Оваа патологија се развива против позадината на секоја болест.

Често, инфекцијата со крв се јавува кај мали деца. Причината за ова е нецелосно формираниот имунолошки систем, кој не ги исполнува целосно своите заштитни функции. Стрептококите и стафилококите се најчестите предизвикувачи на болеста. Ширењето на микроорганизми може да започне поради било какво воспаление - мали рани или сечења на кожата, инфекција на внатрешните органи или системи.

Главните симптоми на болеста се нагло зголемување на телесната температура, до треска, нередовно отчукување на срцето, тешко дишење и развој на пулмонална инсуфициенција . Како што болеста се развива брзо, навремената дијагноза и третман играат огромна улога во спасувањето на животот.

Дијагностиката се базира на проучување на крвни тестови, содржината од изворот на воспалителниот процес и бактериолошката инокулација се врши за да се разјасни подложноста на бактериите на антибиотици. Хардверското истражување вклучува ултразвук, неопходно за откривање на оштетување на внатрешните органи.

Третман на септикемија се врши само во болница. Честопати пациентите се пропишани со антибиотици и лекови кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Терапијата се пропишува поединечно, во зависност од општата состојба на жртвата.

Етиологија

Причините за оваа болест се патогени бактерии, поретко различни габи или вируси предизвикуваат болест. Микробите можат да влезат во телото преку мали отворени рани, како и со прогресија на разни воспалителни процеси, особено синузитис или воспаление на бубрезите (лимфоген и хематоген). Често, имунолошкиот систем се справува со нив без проблеми, но кога голем број бактерии истовремено влегуваат во крвотокот, имунолошкиот систем едноставно не може да им се спротивстави, што придонесува за појава на крвна инфекција.

Во прилог на бактерии, отровни супстанции што ги ослободуваат (токсини) се шират низ телото. Тие доведуваат до оштетување на органи, ткива или системи, како и до појава на токсичен шок. Многу често, септикемијата е фатална.

Покрај пенетрацијата на патогените микроорганизми, сите заразни болести можат да придонесат за развој на болеста, бидејќи оваа патологија е компликација на многу од нив.

Видови

Во зависност од причините, постојат неколку форми на труење со крв . Како што споменавме погоре - септикемија, болест што предизвикува бактерии како што се стафилококи и стрептококи. Тоа влијае на децата на рана возраст, најчесто до три години. Има молска струја и висок ризик од смрт.

Втората форма е септикопиемија. Се карактеризира со појава на пурулентни фокуси на различни внатрешни органи или ткива на телото. Главните патогени микроорганизми се стафилококиот и Pseudomonas aeruginosa . Болеста е блага, без жив израз на какви било симптоми.

Видови на сепса

Хеморагичната септикемија е прилично редок вид на инфекција. Се карактеризира со воспаление на кожата, зглобовите, коските и коскената срцевина. Оваа болест е предизвикана од микроб пастерела, патот на пренос - од домашни животни. Вирусот влегува во телото преку каснувања или гребаници. На местото на оштетување на кожата се формира печат, што предизвикува силна болка. За возврат, овој тип на крвна инфекција е поделен на неколку форми:

 • кожата - се случува воспаление на кожата на лицето, кожата станува црвена, се појавува подпухнатост. Кога ќе ја допрете областа за залак или гребење, лицето чувствува голема болка;
 • пулмонален - патолошкиот процес е забележан во бронхиите и белите дробови. Симптомите се тешка кашлица со болка во спутумот и во градите;
 • септички - како што вирусот се шири низ крвотокот, сè повеќе и повеќе органи и ткива се изложени на патолошки процес.

Бактериската септикемија е посебен тип на сепса, карактеристична карактеристика на која е појавата на гноен тумор на срцевите залистоци. Исто така, постои зголемување на големината на оштетувањето на слезината и бубрезите. Често предизвикуваат стрептокок и стафилококална болест.

Дипкококната септикемија - инфекција се јавува од влегувањето на диплококусот во телото. Овој процес е пропратен со воспаление на белите дробови, цревата и зглобовите. Едно лице е предмет на оваа форма на болеста многу ретко.

Стрептококната септикемија - последица на заразни болести кои биле предизвикани од разни групи на бактерии.

Вирусната септикемија е редок тип на сепса што се јавува кај луѓето. Болеста влијае на внатрешните органи и системи, предизвикува формирање на хеморагии под кожата или мукозните мембрани.

Неозначена септикемија - генерички термин кој вклучува широк спектар на болести од непозната природа. Таквата дијагноза е направена во случаи каде што е невозможно да се утврди точниот тип на микроорганизми кои ја предизвикале болеста. Смртта се јавува во повеќето случаи, бидејќи брзиот тек на болеста може да биде фатална побрзо од започнувањето на третманот.

Симптоми

Болеста има многу форми, поради оваа причина, симптоми на септикемија доста. Карактеристични карактеристики на самата болест се:

 • значително зголемување на температурата на телото (деца може да имаат треска);
 • зголемено потење;
 • треска;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • појава на хеморагија под кожата. Во почетните фази, тие изгледаат како мали точки, но како што напредува болеста, тие се претвораат во плускавци и чирови;
 • брзо дишење;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • напади на главоболки и гадење, кои често завршуваат со повраќање;
 • тешка раздразливост;
 • кожата станува жолтеникава. Ова се должи на оштетување на црниот дроб;
 • понизок крвен притисок;
 • дијареа

Бидејќи септикемијата е брза и тешка, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да го земете лицето во медицинска установа. Колку побрзо започнува третманот, толку е поголема веројатноста за заштеда на животот на пациентот.

Симптомите на септикопиемија, покрај високата телесна температура, брзиот пулс и понискиот крвен притисок, можат да бидат:

 • болка во лумбалниот регион и градите;
 • појавата на нечистотии во уринарниот гној;
 • надуеност;
 • жолтица ;
 • синест на усните и прстите;
 • прекумерна инхибиција или, обратно, агитација;
 • конвулзии.

Овој вид на сепса е поповолен од претходниот, не проток толку брзо. Сепак, не е неопходно да се одложи жалбата за помош и третман.

Знаци на сепса

Карактеристичните симптоми на хеморагична септикемија - црвенило, оток и болка се забележани на местото на залак или нула на животното. Често се формираат меурчиња исполнети со матна содржина. Во сите случаи мало зголемување на температурата не е присутно. Отечени лимфни јазли во препоните, вратот и пазувите.

Знаци на бактериска септикемија вклучуваат хеморагии под кожата или пониски очни капаци, нодули на дланките и задебелување на врвовите на прстите.

Компликации

Појавата на компликации од септикемија поединечно, сето тоа зависи од навремена дијагноза и третман. Инаку, неизбежно е појавата на следните компликации:

 • артритис - кој се јавува на позадината на оштетување на зглобовите;
 • миокардитис ;
 • токсичен шок - состојба предизвикана од токсини излачувани од бактерии или вируси, што е придружено со значително намалување на притисокот и појава на кома;
 • фатален исход.

Дијагностика

За да се одреди формата на болеста, пациентот се подложува на сеопфатна дијагноза. Во првата фаза, неопходно е да се откријат можните причини за болеста - гребнатини, каснувања, инфективни процеси, како и присуството и сериозноста на симптомите. Потоа се вршат лабораториски тестови на крвта на пациентот за да се бараат типични знаци на крвна инфекција. Бактериолошката култура овозможува да се открие присуството на патогени микроорганизми во телото и да се воспостави нивната група. Паралелно, се врши определување на чувствителноста на бактеријата кон антибиотици - ова е потребно за назначување на ефективна стратегија за третман. Покрај тоа, се врши биохемиска анализа на урината.

Хардверските студии на септикемија се во насока на потврдување или негирање на оштетување на внатрешните органи, ткива или системи. Овие истражувања вклучуваат:

 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • радиографија;
 • сцинтиграфија;
 • ЕКГ;
 • Ангиографија - Х-зраци на садови со воведување контрастно средство.

Во некои случаи, можеби е потребна дополнителна консултација со специјалист за заразни болести.

Врз основа на добиените податоци за анализи и испитувања, специјалистот ја одредува формата на болеста и пропишува тактики за третман, што исто така зависи од општата состојба на пациентот.

Третман

Терапијата со септикемија треба да се врши само во болница. Третманот на болеста е ист како и елиминацијата на заразни болести, но при изборот на лекови потребно е да се земат предвид причините за оваа болест. Често се препишуваат пациенти:

 • антибиотици и антивирусни лекови во однос на кои микроорганизмот стана предизвикувачки агенс на болеста;
 • лекови за да се намали општата интоксикација на телото;
 • лековити супстанции насочени кон корекција на нарушените процеси во телото;
 • гликозен раствор - со тешка интоксикација на телото;
 • хормонални лекови;
 • антипиретични лекови.

Во случаи на хеморагична септикемија, во која се јавуваат чирови на внатрешните органи, се пропишува медицинска интервенција - отворање и чистење на апсцесите, отстранување на погодените области, перење гнојни рани со антисептици.

За време на третманот, пациентот мора да обезбеди максимален одмор и исхрана. Кога некое лице е во сериозна состојба, овој процес се спроведува интравенозно. Септикемијата се карактеризира со фулминантен курс, и затоа смртта се јавува во повеќе од половина од случаите. Покрај тоа, луѓето кои претрпеле труење со крв може да останат исклучени.

Специфична превенција на болеста не постои, бидејќи никој не е заштитен од пенетрација на бактерии во телото преку гребење или каснување. Превенцијата се состои само во навремениот третман на заразни болести и третманот на кожата во кршење на нејзиниот интегритет со антисептички супстанции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате септикемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 10 од 21)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Холециститис (појавување симптоми: 9 од 21)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 21)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Дисфункција на билијарниот тракт (појавување на симптоми: 9 од 21)

Дисфункција на билијарниот тракт - е патолошки процес поврзан со нарушен проток на координирани моторни процеси на мускулните ткива на жолчниот меур и жолчните канали. Најчесто ова се случува наспроти позадината на нарушување на сфинктерот, кога не ја исфрла жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .