Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритроцитоза: Симптоми и третман

Еритроцитоза - главните симптоми:

Еритроцитозата не е болест, туку состојба која укажува на присуство во одредени патолошки процеси. И покрај фактот дека таквата состојба не е болест, таа само по себе носи опасност за една личност, бидејќи еритроцитозата предизвикува задебелување на крвта, што доведува до формирање на згрутчување на крвта, а тоа може да предизвика развој на опасни компликации.

Причини

Во медицинската пракса, постојат три форми на таква патолошка состојба. И секој од нив има свои причини за развој.

Првата форма е вистинска еритроцитоза . Тоа се случува ретко и причините за нејзиниот развој лежат во дефектни гени и наследност. Во оваа форма се јавува растење на коскената срцевина, која произведува голем број на црвени крвни клетки , што доведува до зголемување на нивната концентрација во крвта. Постојат и други причини за развој на вистинската форма на патолошката состојба. Особено, тоа може да се случи кај луѓе кои се отруени со јаглерод моноксид или кај оние кои имаат различни патологии на респираторниот тракт поврзан со хипоксија, односно недоволно снабдување со кислород до крвта.

Втората форма на нарушување е апсолутна еритроцитоза , која исто така се нарекува средно. Во оваа форма, растот на коскената срцевина не се јавува, а зголемувањето на бројот на црвени крвни клетки е поврзано со разни патолошки процеси во човечкото тело. Причините за секундарна еритроцитоза може да бидат како што следува:

 • онколошки болести;
 • бенигни туморски процеси;
 • пролонгирана хипоксија (на пример, кај пушачи);
 • белодробни заболувања и пулмонална инсуфициенција ;
 • хемоглобинопатија.

Причините за оваа форма на прекршување не се само патолошки, туку и физиолошки. Значи, ако некое лице живее во планински предел, каде што кислородот е недоволно снабден, неговата крв станува погуста, а бројот на црвени крвни клетки по литар се зголемува. Покрај тоа, да предизвика таква состојба како еритроцитоза, може да работи со одредени супстанции кои може да се врзуваат со хемоглобинот. На пример, таква супстанција е анилин.

Видови на еритроцитоза

Третата форма, причините за кои се поврзани со намалување на содржината на вода во крвта, е релативна еритроцитоза . Таквата состојба може да се појави одеднаш и да биде во природата на акутно или хронично пореметување. Причините за тоа се:

 • дехидрација предизвикана од разни причини, вклучувајќи продолжена дијареа или повраќање;
 • голема загуба на крв со отворено или внатрешно крварење;
 • токсично труење;
 • хипертензивна криза .

Исто така, оваа форма на патолошка состојба се среќава кај луѓе кои страдаат од дебелина до еден или друг степен или кај оние кои користат диуретици кои го зголемуваат урината. Покрај тоа, релативната форма може да се појави како привремен феномен во стресни ситуации и ментални нарушувања. Во овој случај, по престанокот на влијанието на стрес-факторот, нивото на црвени крвни клетки во крвта се враќа во нормала.

Поконкретно, најчесто еритроцитозата кај мажите и кај жените се развива поради болести како што се:

Меѓутоа, ако некој има еритроцитоза, тоа не значи дека има една од горенаведените патологии. Затоа, не треба веднаш да се исплашите - треба да бидете подложени на целосен преглед за да ја идентификувате причината за повредата. И колку порано ова е направено, толку е поголема веројатноста проблемот да се реши без многу потешкотии.

Симптоми

Симптоматично, оваа повреда може да не се манифестира долго време. Затоа, за да дознаете дека има еритроцитоза, може случајно да се јави лице, кога земате биохемиски тест на крвта за време на превентивниот преглед.

Стапката на црвени крвни клетки во крвта се движи од 3,7 до 5,5 х 10 12 g / l. Затоа, ако оваа вредност се зголеми на 6 и погоре, тие велат дека прекршокот.

Симптомите на патологија обично се поврзани со основната болест што ја предизвикала. Но, ако еритроцитозата не е дијагностицирана долго време, едно лице може да ги доживее следниве симптоми:

 • поспаност и замор;
 • вртоглавица (понекогаш несвест);
 • оштетување на слухот и видот;
 • ангина , болки во зглобовите и мускулите;
 • чести крварења од носот.

Поради фактот што за време на еритроцитоза крвта се губи, нејзиниот одлив е нарушен. Ова може да предизвика симптом, како што е црвенило на кожата на лицето.

Дијагностика

Како што споменавме погоре, невозможно е да се дијагностицира, потпирајќи се само на симптомите на таквото нарушување како еритроцитоза, бидејќи речиси и не е симптоматично манифестирано. Затоа, само лекар според резултатите од клиничките тестови може да се сомнева дека лицето има патологија.

Важноста во дијагнозата се дава за утврдување на причината за развојот на еритроцитоза. За таа цел, пациентот е пропишан со сеопфатен преглед, кој вклучува лабораториска и инструментална дијагностика. Треба да се направи и диференцијална дијагноза на еритроцитоза со други крвни нарушувања.

Карактеристики на третманот

За да може лицето да се врати во нормални нивоа на еритроцити, неопходно е да се отстрани причината за нарушувањето. Затоа, третманот на еритроцитоза ќе биде индивидуализиран во секој конкретен случај и ќе зависи од природата и тежината на основната патологија. Во случај на бенигни тумори, е наведена операција за нивно отстранување, во случај на малигни тумори, отстранување и хемотерапија.

Многу болести кои водат кон еритроцитоза се третираат конзервативно - се препорачуваат антиинфламаторни лекови и цитостатици.

Кога пациентот има хипоксија, потребна е кислородна терапија, а во тешки случаи се назначени лекови за намалување на крвта. Со наследна форма на патологија, во која се зголемува формирањето на црвените крвни клетки во коскената срцевина, се покажува крварење проследено со воведување на гликоза и замена на крв.

Важно е пациентите да се придржуваат кон исхраната за време на третманот. Вие не треба да јадете храна со висока содржина на железо - главно се препорачува да јадете растителни и млечни јадења. Бидете сигурни дека луѓето со таква повреда треба да пијат многу течности, со што се намалува крвната вискозност. Тоа може да биде како и обично вода, и билни инфузии, чаеви и компоти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритроцитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 5 од 10)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Дебелината кај децата (појавување на симптоми: 5 од 10)

Дебелината кај децата е хронична форма на метаболичка болест, која е придружена со прекумерна акумулација на масното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа болест е дијагностицирана кај околу 12% од децата во светот. Развојот на таквата болест може да биде предизвикана од широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои е и генетската предиспозиција, јадење големи количини на храна и недостаток на физичка активност.

...
Малгоглобулинемија на Waldenstrom (појавување симптоми: 5 од 10)

Малдроглобулинемија на Waldenstrom (синдром. Примарна макроглобулинемија, макроглобулинемична ретикулоза) е исклучително ретка болест во која се формира тумор кој се состои од лимфоцитни и плазмацитни клетки во коскената срцевина.

...
Q треска (појавување симптоми: 5 од 10)

Q треска - акутна природна фокална инфективна болест, спаѓа во групата на рикетциоза, има и други имиња (Burnet-ова болест, Q-треска, коксиелоза). Рикетиозите се специфични отпорни на околината и се способни за спорулање на бактериите кои предизвикуваат болест кога се проголта.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 4 од 10)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .