Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панцитопенија: Симптоми и третман

Панцитопенија - главните симптоми:

Панцитопенија е патолошка состојба, карактеристична карактеристика на која е намалувањето на составот на сите крвни компоненти во крвотокот. Особено, болниот има постепено намалување на концентрацијата на бели и црвени крвни клетки, тромбоцити и тромбоцити во крвта. Причината за прогресија кај индивидуата на панцитопенија лежи во хипоплазија или аплазија. Со такви патологии, постои намалување на клеточните елементи на органот или прекинување на секрецијата на формираните елементи.

ICD-10 панцитопенија е D61.9. Најчесто, се дијагностицира во позадината на тешки повреди на телото, особено со радијациона болест , инфекции опасни по здравјето и животот, и така натаму. Оваа болест влијае на хематопоетскиот, лимфниот, како и на имунолошкиот систем, што подразбира појава на карактеристични симптоми. Прво, патолошкиот процес вклучува коскена срцевина, лимфни јазли, лимфоидни ткива и слезината. Како по правило, со интензивна прогресија, дисплазија, дегенерација и хиперплазија на органи, како и нивната некроза, се почитуваат.

Симптомите на панцитопенија може да се манифестираат кај лице од било која возрасна група со одредени предиспонирачки фактори. Важно е во нивниот првичен израз веднаш да го посетат квалификуваниот доктор за сеопфатна дијагноза и назначување на правилен курс на лекување. Во случај на одложување или дури и да не бара помош, смртта е можна.

Етиологија

Наследни причини, особено генетските мутации, администрацијата на потентни лекови, како и изложеноста на организмот на зрачење, може да предизвика прогресија на панцитопенија. Основата за манифестација на оваа патолошка состојба е автоимуна неуспех, како резултат на што самиот организам ги зема крвните клетки како туѓи и ги уништува. Вреди да се напомене дека во повеќето клинички ситуации се прави дијагноза на идиопатска панцитопенија. Ова сугерира дека причините за прогресијата на патологијата не може точно да се утврдат.

Фактори на ризик кои имаат значително влијание врз појавата на панцитопенија кај луѓето:

 • изложеност на радијација;
 • пенетрација во телото на токсични супстанции, особено, како што се арсен и бензен;
 • вирусни инфекции;
 • присуство на блиски роднини на разни крвни болести;
 • употреба на хемотерапевтски лекови;
 • радиотерапија;
 • текот на болестите во човечкото тело со автоимун механизам за прогресија;
 • не-нормална употреба на имуносупресиви и антибиотици.

Симптоматологија

Симптоми на панцитопенија

Симптомите на панцитопенија обично се појавуваат на позадината на главната патологија која предизвика прогресија на таква опасна болест. Во почетокот симптомите не може да се изразат, но постепено тие стануваат се поинтензивни. Се препорачува да се спроведе третман за време на нивниот примарен израз, бидејќи во овој момент терапијата е најефективна.

Главните симптоми на панцитопенија се следниве:

 • хематурија ;
 • слабост во целото тело;
 • намален имунолошки статус;
 • еден од карактеристичните симптоми е хеморагичната дијатеза ;
 • зголемување на телесната температура (и до критични индикатори);
 • бледило на кожата;
 • воспаление на мукозната мембрана (нема јасна локализација);
 • леукопенија ;
 • крварење;
 • хемоптиза;
 • летаргија.

Во случај на некроза на крвни клетки да се забележи кај болен човек, болеста влегува во акутна фаза. Во овој случај, симптомите се многу изразени и како резултат на тоа, состојбата на пациентот брзо се влошува. Во оваа фаза, лекарите треба да преземат итни и итни мерки за лекување на патологијата со цел да се стабилизира човечката состојба. Инаку, прогресијата на опасни компликации, па дури и смрт.

Медицински настани

Третманот на оваа болест треба да се изведува само во стационарни услови под постојан надзор од квалификувани лекари. Болно лице се испитува дневно. Особено, тие вршат палпација на групи лимфни јазли, мерење на температурата на телото, периодично земање на крв за општи клинички тестови. Овие показатели се исклучително важни, бидејќи во целост ја опишуваат состојбата на човековото здравје за време на панлеукопенија. Во случај на влошување на клиничката слика на пациентот за лекување се пренесува на единицата за интензивна нега.

Третманот на таквата патологија директно зависи од болеста што го предизвикала. Антибиотиците обично се вклучени во планот за лекување, како и трансфузија на крв и плазма. Важно е да се спроведе целосен третман на инфекции, ако тие го предизвикале развојот на болеста или го влошиле својот тек.

Во случај на доцно лекување на панцитопенија, пациентот може да започне да изразува анемија , тромбоцитопенија и може да настане крварење. Овие услови, исто така, бараат прилагодување, така што лековите ќе бидат вклучени во планот за лекување за да ги спречат. Тестовите на крвта се изведуваат редовно за да се оцени ефективноста на терапијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Панцитопенија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеомиелофиброза (појавување симптоми: 5 од 9)

Остеомиелофиброзата е болест врз основа на оштетување на коскената срцевина. Оваа болест припаѓа на групата леукемија. Во текот на прогресијата на болеста, сврзното ткиво во тубуларните коски се размножува, а хематопоетското ткиво се заменува со влакнести и коскени ткива. Во повеќето случаи, остеомиелофиброзата влијае на луѓето помеѓу педесет и седумдесет години.

...
Хемосидероза (појавување симптоми: 5 од 9)

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, меѓутоа, експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...
Хиперспленизам (појавување симптоми: 5 од 9)

Хиперспленизам (хиперспленичен синдром) е уништување на клеточните елементи на крвта од страна на слезината, што помага да се намали нивото на црвените крвни клетки, белите крвни клетки и тромбоцитите во циркулаторниот систем. Во циркулацијата на крвта системот го зголемува притисокот, предизвикувајќи стагнација процеси во слезината.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 4 од 9)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 4 од 9)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .