Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева невроза: симптоми и третман

Срцева невроза - главните симптоми:

Неврозата на срцето е функционално оштетување на органот, што произлегува од различни невропсихијатриски нарушувања. Често, ваквото нарушување се развива кај луѓе кои имаат слаб нервен систем, поради што е тешко да се издржат различни стресови. Болеста не предизвикува анатомски и морфолошки промени во организмот, и обично има хроничен тек. Луѓето често зборуваат за таква повреда - го болат срцето, а тоа се случува за време на силни психо-емоционални возбудувања. Третман на патологија во повеќето случаи е насочен кон зајакнување на нервниот систем.

Причини за патолошка состојба

Причините за таквата патолошка состојба кај едно лице се нарушувања во работата на нервниот систем. Механизмот на развојот на патологијата лежи во неконзистентната работа помеѓу ексцитабилните и инхибиторните мозочни механизми. Како резултат на ваквата недоследност, се јавува вознемиреност во активноста на нервните вегетативни центри, што влијае на нормалното функционирање на внатрешните органи, вклучувајќи го и срцето.

Во исто време, постојат фактори кои можат да придонесат за развој на такво нарушување како невроза на срцето, а најважниот од нив, како што е споменато погоре, е нервен или ментален преоптоварување. Обично, првиот срцев невротичен напад се јавува кај лице по тежок период - по разделбата со неговата сакана, смртта на некој близок, тежок конфликт со другите и други слични ситуации.

Другите причини кои доведуваат до појава на кардионевротично нарушување може да бидат како што следува:

 • начин на живот кој не одговара на точен (недостаток на движење, јадење нездрава храна, нерамнотежи во периодите на работа и одмор итн.);
 • ментална или физичка замор поради напорна работа, интензивно проучување и други активности;
 • лоши навики (пушење, злоупотреба на алкохол, земање дрога, пиење кафе во големи количини);
 • хронични инфективни процеси во телото;
 • недостаток на полови хормони, што се јавува кога менопаузата се појавува кај жени или во фер секс на порана возраст, поради ендокрини патологии во телото.

Знаци и симптоми на болеста

Клиниката на ова нарушување се состои од заеднички и кардијални манифестации. Симптомите на општа невроза на срцето зборуваат за проблеми со нервниот систем. Тие вклучуваат:

 • хроничен замор ;
 • зголемен замор;
 • одвраќање;
 • постојана анксиозност;
 • раздразливост;
 • нарушување на спиењето;
 • плачливост.
Симптоми на невроза на срцето

Понекогаш симптомите на ова нарушување се манифестираат со појава на напади на паника, во кои едно лице има тешкотии со дишењето - се чувствува недостижен, се обидува да вдишува конвулзивно, доживува силен страв. Исто така, уште еден симптом во оваа патологија е зголемување на телесната температура на субфебрилните индикатори, што се одржува на такви броеви за подолг период.

Ако зборуваме за срцеви симптоми на невроза на срцето, главната е болка, која може да се локализира или во регионот на органот или зад градната коска, и зрачи на грбот, на рамото, па дури и на вратот. Болката може да биде од поинаква природа - досадна, прободувачка, пароксизмална и нејзиното времетраење исто така може да биде различно - од неколку минути до неколку дена. Главната разлика помеѓу срцевата невротична болка и болката поврзана со други срцеви заболувања е нејзиниот изглед на врвот на анксиозноста или веднаш по стресот.

Важно е да се запамети дека појавата на болка со таква повреда е централна и не е поврзана со морфолошки нарушувања во срцето. Лекарите сугерираат дека понекогаш таквата болка произлегува како резултат на само-сугестија - лицето мисли дека силниот стрес може да предизвика проблеми со срцето во него, и по некое време се чувствува вистинска болка во срцевиот регион.

Други кардиолошки и васкуларни симптоми на срцева невроза се како што следува:

 • зголемен отчук на срцето, што пациентот го чувствува, а тоа предизвикува паника;
 • зголемена брзина на срцето;
 • сензација на "плимата" на крв во главата;
 • чувство на жешко;
 • бланширање или црвенило на кожата;
 • ладни екстремитети.

Карактеристики на третманот

На болеста како што е кардијалната невроза се дијагностицира по испрашувањето и испитувањето на пациентот од страна на лекар и пропишување на кардиографски преглед. Ако не постојат анатомски и морфолошки нарушувања на кардиограмот, тоа значи дека причината за болката во срцевиот регион на пациентот е невролошка.

Лекар-невропатолог знае како да се третира срцева невроза, па пациентот треба да се третира со оваа дијагноза, бидејќи кардиологот не може да пропише ништо на пациентот, бидејќи срцето не покажува никакви абнормалности во срцето.

Спречување на срцева невроза

Во почетната фаза на лекување, докторот ја објаснува неговата состојба на пациентот. Лекарот треба да каже дека симптомите на кардионевроза не претставуваат вистинска закана за здравјето на пациентот и дека главната задача на лицето со такво нарушување е да се избегнат стресни ситуации.

Покрај тоа, на пациентите им се покажува физиотерапија. Предуслов за опоравување е физичка терапија или лесен спорт, релаксирачка масажа. Реставративниот третман овозможува враќање на рамнотежата на нервниот систем и ослободување на лице од симптомите на таквото нарушување како срцева невроза. Пожелно е пациентот да биде ангажиран во тоа што му дава задоволство - растеше цвеќиња во градината, се занимаваше со риболов, направи пешачење или велосипедизам, скијање итн.

Таквите пациенти имаат потреба од третман на нервниот систем. Особено, редовно им треба санаториум и здравствена рехабилитација, што ќе го спречи развојот на нови рецидиви и ќе го направи нивниот нервен систем поотпорен на надворешни стимули. Во тешки случаи, пациентите бараат медицински третман - употребата на лекови кои го смируваат нервниот систем. Обично е доволно да се земе валеријана, но понекогаш лекарот пропишува посилни невротропски лекови - луминален, неммутален и други.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невроза на срцето и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардиосклероза (појавување симптоми: 6 од 20)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Кардитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Вентрикуларни предвремени удари (појавување на симптоми: 6 од 20)

Вентрикуларни предвремени удари - е форма на нарушување на срцевиот ритам, карактеризирано со појава на вонредни или предвремени вентрикуларни контракции. И возрасните и децата можат да страдаат од оваа болест.

...
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 20)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Астено-вегетативен синдром (појавување симптоми: 6 од 20)

Астено-вегетативниот синдром е функционално нарушување на автономниот нервен систем кој ја регулира нормалната активност на сите внатрешни органи и системи на телото. Основата на болеста е нарушување во текот на импулсите од нервните завршетоци до ткивните клетки или нарушувања се забележани помеѓу невроните на централниот нервен систем и периферните системи со задолжително учество на автономниот матични клетки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .