Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миксома: Симптоми и третман

Миксома - главните симптоми:

Миксома на срцето е не-канцерозна неоплазма која се состои од желе-како содржина и има неправилна форма. Во повеќе од половина од случаите, локализиран во левиот атриум. Но, во прилог на овој орган, таков тумор може да се формира на долните и горните екстремитети, интермускуларното ткиво, мочниот меур и стеблата на нервите. Често, лицата на возраст од четириесет до шеесет години се изложени на болеста. Кај женскиот се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите.

Таквиот тумор во волумен достигнува најмногу петнаесет сантиметри, а во тежина не надминува една четвртина од килограм. Но, најчесто не растат повеќе од пет сантиметри и тежи помалку од сто грама. Ова нарушување е проследено со такви симптоми како зголемување на телесната температура, општа слабост на телото, значително губење на тежината, појава на нечистотии во крвта при кашлање. И покрај фактот дека миксома е бенигна, таа носи ризик за човечкиот живот. Ако терапијата не се спроведе веднаш, лицето може да умре неколку години откако биле откриени првите знаци на болеста. Болеста се дијагностицира за време на испитувањето на пациентот користејќи ЕКГ, рентген и echoCG. Третманот се изведува со хируршко отстранување на туморот.

Етиологија

До сега, лекот не е свесен за главните фактори кои ја предизвикуваат оваа болест. Но, повеќето експерти сметаат дека во некои случаи таквата болест може да биде наследна. Ова е причината за дијагнозата на миксом кај неколку членови на семејството. Но, сепак вреди да се напомене дека повеќето тумори се од еден карактер и не се наследени. Тие се карактеризираат со бавен тек и не се склони кон релапс.

Вториот можен фактор во формирањето на таквите тумори се разни повреди на срцето. Придружната онколошка болест служи како поволен фактор за формирање. Често изразен од левиот атријален миксом, ова се должи на фактот дека туморот прима крв од белите дробови. Но, често туморот е локализиран речиси до митралната валвула, поради што може периодично да го отвори или затвори своето отворање, со што го нарушува протокот на крв. Покрај тоа, болеста може да придонесе за формирање на згрутчување на крвта, како и блок крвни садови.

Видови

Во зависност од обемот и локацијата на миксом на срцето е:

 • миксома на десниот атриум - го блокира десниот атриовентрикуларен отвор. Поради оваа причина, нарушувањето на венската крв е нарушено. Симптомите на болеста се изразени откако неоплазмата достигна дванаесет сантиметри;
 • миксома на левиот атриум - придонесува за опструкција на левиот атриовентрикуларен отвор, што го отежнува или оневозможува одлевањето на крвта од вените на белите дробови. Карактеристични знаци се изразени кога тумор достигнува седум сантиметри. Овој тип на болест е најчест.

Неоплазма на комората:

 • лево - доведува до стеснување на појдовниот тракт на комората;
 • десно - ја стеснува устата на трупот на белите дробови.
Миксом на срцето

Симптоми

Со развојот на миксома кај луѓето, се јавуваат голем број на следниве симптоми:

 • изгледот на недостаток на здив откако ќе направите малку вежбање;
 • мало зголемување на температурата;
 • сериозна губење на тежината на пациентот;
 • тешкотии во дишењето во текот на ноќта, поради што едно лице често се буди;
 • напади на вртоглавица и гадење, кои често резултираат со губење на свеста;
 • зголемен крвен притисок и пулс;
 • намалување на хемоглобинот во крвта;
 • осип на кожата во форма на мали мозолчиња или пеги;
 • слабост и болка во зглобовите;
 • синест, болка и студенило на врвовите на прстите на горните и долните екстремитети;
 • при кашлање, лицето може да забележи крв во спутумот.

Ако местото на формирање на миксом во близина на митралната валвула, тогаш симптомите на болеста во форма на отежнато дишење, несвестица и подпухнатост на белите дробови го вознемируваат лицето само во исправена положба на телото. Симптомите се значително намалени по промената на хоризонталната положба на телото.

Ако не погледнате лекар по првите знаци, постои можност за смрт. Покрај тоа, опасноста од таква болест е тоа што малите честички на туморот можат да излезат и да се шират со протокот на крв, што го блокира луменот на крвните садови на другите органи. Последица на овој процес може да биде:

Дијагностика

Дијагнозата на миксом на срцето подразбира имплементација на цела низа активности:

 • внимателно испитување на пациентот од страна на лекарот - покрај горенаведените знаци, специјалистот ќе чуе карактеристични срцеви шумови при слушање на пациентот;
 • откривање на точното време на првите симптоми, нивниот интензитет и место на локализација;
 • проучување на историјата на животот на пациентот и неговото најблиско семејство - е неопходно за да се потврди или негира наследниот фактор;
 • радиографија на површината на градниот кош со помош на контрастно средство;
 • Срцева катетеризација
 • фонокардиографија - овозможува да се утврди работата на срцето директно преку мониторот;
 • Ехокардиографија;
 • КТ и МРИ на засегнатиот орган;
 • студии на состојбата на коронарниот васкуларен кревет. Доделени на апсолутно сите пациенти над четириесет години пред операцијата;
 • срцева катетеризација. Користејќи ја оваа манипулација, се врши биопсија на туморот за понатамошни лабораториски студии, благодарение на што е можно да се утврдат причините за болеста.

Третман

Третманот на миксома на левиот или десниот атриум се изведува само со хируршко отстранување на туморот. Во процесот на извршување на операцијата, не е исклучена само бенигна формацијата, туку и местото каде што е поврзано. Затоа често се изведува пластичноста на дефектот на поделбата со крпеницата. По ликвидација, се врши темелно миење на срцевата празнина.

Во речиси сите случаи, по операцијата, пациентот има целосно опоравување или значително подобрување во општата состојба, што е предизвикано од елиминација на симптомите на болеста. Но, во некои ситуации може да се појави рецедив на болеста - најчесто тоа се забележува кај наследниот миксом. Други третмани, како што се зрачење или хемотерапија, се неефикасни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Миксома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоторакс (појавување симптоми: 7 од 17)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 7 од 17)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Синдром на токсичен шок (појавување симптоми: 7 од 17)

Синдром на токсичен шок е патолошки процес кој е одговор на телото на токсичните ефекти на патогените организми. Овој синдром прв пат беше идентификуван во 1978 година кај седум деца со стафилококен ауреус.

...
Емпиема (појавување симптоми: 7 од 17)

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 17)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .