Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атеросклероза облитеранс: симптоми и третман

Атеросклероза облитеранс - главни симптоми:

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

Причината за оваа болест се смета за нарушување на циркулацијата на крвта во долните екстремитети, што се јавува во позадина на стеснување или блокирање на артериите. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), оваа болест има свој индекс I70. За текот на болеста се карактеризира со оштетување, пред сè од садовите и артериите на бутот, по што патологијата се шири на садовите на нозете и долниот дел од ногата.

Времетраењето на развојот е повеќе од десет години. Ова значи дека едно лице не може да погоди за болеста, и замор при одење, отпишување на возраст.

Овој тип на атеросклероза главно се развива кај луѓе од средна и старост, постари од четириесет години. Мажите подлежат на болеста малку почесто од жените. Дијагноза на болеста е да се спроведе ангиографија и ултразвук на артериите. Третманот се состои од земање лекови кои го намалуваат изразувањето на знаците на болеста и хирургија, чија мера зависи од оштетувањето на артериите (вклучува протетика, ангиопластика и бајпас хирургија).

Етиологија

Атеросклероза облитеранс е манифестација на системска атеросклероза, поради што причините за појавата се слични на причините за прогресијата на оваа болест на која било друга локација. Предвидните фактори за манифестацијата на болеста се:

 • генетска предиспозиција;
 • зависност во текот на годините на алкохол и никотин;
 • висок крвен холестерол;
 • седентарен животен стил или работни услови;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • појава на менопауза кај жени;
 • дијабетес мелитус ;
 • туберкулоза ;
 • претерано висока телесна тежина;
 • хипертензија;
 • хипотермија;
 • широк спектар на повреди на долните екстремитети;
 • возрасна категорија - болеста најчесто се дијагностицира кај постарите лица;
 • нарушување на нормалното функционирање на тироидната жлезда поради негово целосно или делумно отстранување.

Речиси сите пациенти со оваа болест имаат слични проблеми со садовите на срцето и мозокот.

Облитерирачка атеросклероза на долните екстремитети

Видови

Атеросклероза облитераните на артериите на долните екстремитети се класифицираат во неколку фази, кои зависат од тоа колку човек може да оди пред болка или замор во нозете:

 • првичното безболно одење се одвива на растојание од повеќе од еден километар. Непријатност почнува да се изразува при вршење на тешки физички. товари;
 • средна болка се случува помеѓу педесет и илјада метри;
 • критична фаза - замор почнува да му пречи на лице по помалку од педесет метри пешачење. Покрај тоа, болката се изразува во релаксирана состојба или во текот на спиењето;
 • комплицирана - се карактеризира со појава во подножјето и на прстите на некротични области кои можат да предизвикаат гангрена . Во текот на обликувањето на атеросклероза во таква фаза, едно лице не може да преземе еден чекор без болни сензации.

Во зависност од степенот на ширење на болеста, постојат неколку видови на лезии:

 • првиот е ограничен;
 • Втората патологија се протега на феморалната артерија;
 • третиот е инволвираност во процесот на поплитеалната артерија;
 • четвртиот - комплетна лезија на феморалните и поплитеалните артерии;
 • Петтата е длабока лезија на сите горенаведени артерии.

Според сериозноста на симптомите, болеста продолжува во три фази:

 • лесно - се изразува преку нарушувања на липидниот метаболизам. Самата атеросклероза не покажува знаци;
 • умерени - се појавуваат првите карактеристични особини на болеста: вкочанетост, зголемена подложност на студ, гушини на кожата;
 • тешки - симптомите се влошуваат и доведуваат значителен непријатност кон лицето;
 • прогресивна - оваа фаза се карактеризира со појава на чиреви и гангрена во долните екстремитети.

Развојот на болеста може да се спроведе на неколку начини:

 • брзо - акутна манифестација на симптоми, брзото ширење на болеста, гангрена. Во такви случаи, пациентот бара рана хоспитализација и ампутација;
 • субакутни напади на егзацербација се заменуваат со периоди на симптоми на повлекување. Терапијата се изведува во болница и е насочена кон забавување на процесот;
 • хронично, не постојат знаци на болеста долго време, третманот е леквентен.

Симптоми

Бидејќи облитерачката атеросклероза на долните екстремитети може да се развие во текот на неколку години, подолго време продолжува без изразување на какви било знаци. Често оваа штета на артериите постепено се развива, а степенот на нејзината манифестација директно зависи од стадиумот на нарушувањето - толку посилни се изразените знаци, толку е посериозно нивото на болеста. Во прилог на главниот симптом - болка и замор при одење, дури и за кратки растојанија, симптомите на болеста се:

 • вкочанетост на нозете;
 • зголемена подложност на студ;
 • непрекинато горење на кожата;
 • болка во теле додека шетаат на долги растојанија;
 • изгледот на кумот;
 • зголемување на телесната температура, до треска;
 • појавата на пукнатини на петиците;
 • промена на бојата на кожата на долните екстремитети - тие добиваат бледа сенка во раните фази, а подоцна - прстите стануваат темноцрвени или сина;
 • импотенција - со преваленцата на болеста на артериите на колковите кај мажјакот;
 • губење на косата во колковите и грбот;
 • ламинација на нозете;
 • затегнување на кожата;
 • појава на чирови кои можат да доведат до гангрена, дури и при најмала повреда или намалување;
 • појава на грчеви за време на спиењето.
Симптоми на облитерански атеросклероза

Дијагностика

Дијагнозата на атеросклероза која се распаѓа, е комплексна и се состои во спроведување на следните мерки:

 • собирање на комплетна листа на сите болести на пациентот и неговите блиски роднини. Спроведена за да се утврди причината за болеста, вклучувајќи наследна;
 • мерење на пулсиране на долните екстремитети - во оваа болест е слабо или целосно отсутно;
 • одредување на крвниот притисок;
 • USDG - скенирање на артериите на погодените екстремитети;
 • рентген на садови;
 • компјутерски потпомогната ангиографија со употреба на контрастен агент - со помош на оваа постапка е можно да се детектираат повреди и крвни згрутчувања во артериите
 • МНР на садовите со долните екстремитети - му помага на специјалистот да ја процени структурата на вените;
 • дополнителни консултации со васкуларниот хирург.

Покрај тоа, главната задача на специјалист за време на дијагнозата е да ги разликува облитерансите на атеросклероза од други болести со слични симптоми. По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот пропишува најефективен метод на терапија.

Третман

Третманот на облитерансите на атеросклероза се изведува на неколку начини:

 • со назначување на лекови;
 • со помош на физиотерапија;
 • хируршки операции.

Третман на лекови е употребата на супстанции кои имаат за цел намалување на нивото на холестерол и спречување на задебелување на крвта. Покрај тоа, може да се препишат и антитромботични лекови и антиспазмодики. Аналгетици се користат за елиминирање на болката. Во случај на згрутчување на крвта, се изведуваат инјекции на хепарин и тромболитици.

Физиотерапијата вклучува:

 • терапевтски масажа;
 • електрофореза;
 • електрична или магнетна терапија;
 • тековна терапија;
 • терапевтски бањи со додавање на специјални кал, борови игли, радон, водород сулфид.

Хируршка интервенција се користи во случај на чирови кои лачат течност, изречена гангрена и сини врвови на прстите, како и во тешки фази на артериски лезии. Хируршки методи вклучуваат:

 • пункција на артеријата за воведување на катетер со балон, кој се внесува на местото на стеснување и проширување на артеријата. Во некои случаи, прибегнување кон инсталирање на стентот - направете го тоа за да спречите повторување на болеста;
 • протетски области на зафатената артерија;
 • елиминација на атеросклеротична маса од зафатената артерија (се детектира со ангиографија);
 • маневрирање - враќање на протокот на крв со менување на протокот на крв, заобиколување на погодената област во вештачки сад;
 • ампутација - само во случаи на гангрена, за да се избегне инфекција со крв. Често се врши во дијагнозата на четвртата фаза на болеста.

Во некои случаи, лекарот одлучува за комбинација на операции.

Важен фактор во ефективноста на терапијата е одбивањето на пациентот да пуши. Ако пациентот не го стори тоа, резултатот од третманот ќе биде прилично низок или ќе биде целосно отсутен.

Превенција

За да не се појави таков проблем како што е облитерирачка атеросклероза на долните екстремитети, неопходно е да се следат неколку едноставни правила:

 • да водат здрав начин на живот, целосно да се откажат од никотин, да го ограничат внесот на алкохолни пијалоци;
 • секојдневно вршат умерени физички вежби, особено со седентарен животен стил;
 • следат нормални телесни индекси;
 • избегне хипотермија на долните екстремитети;
 • преживува превентивни испитувања и крвни тестови неколку пати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате облитерански атеросклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот васкуларен хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Варикозни вени (појавување симптоми: 3 од 20)

Варикозни вени (проширени вени) е хронична болест во која вените се предмет на нодуларна експанзија, која се јавува истовремено со повреда во процесот на истекување на крвта и со нејзината стагнација во рамките на венскиот систем. Варикозните вени, чии симптоми се развиваат во согласност со ефектите од голем број предиспонирачки причини, се манифестираат како развој на карактеристично испакнување на големи, синусни и масни вени, влијае на долните екстремитети, бидејќи оваа конкретна област на оштетување ќе се дискутира во нашиот денешен напис.

...
Дијабетична нога (појавување на симптоми: 3 од 20)

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 3 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 3 од 20)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 3 од 20)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .