Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пелвични проширени вени: симптоми и третман

Пелвични проширени вени - главните симптоми:

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

Постои болест кај мажите, иако многу поретко, и се манифестира во не-воспалителен простатитис и варикоцела .

Причини за патологија

Таков проблем како проширени вени на карлицата, фер сексот се наоѓа во текот на бременоста, но носењето на дете не е единствената причина за развојот на патологијата. Особено, лекарите открија дека промените во хормоналните нивоа, исто така, може да предизвикаат рефлукс во венарната вена, поради што се протега и се случува неправилно снабдување со крв во карличната област.

Други причини за болеста се:

  • недоволен активен режим (седентарен работа, недостаток на спортски оптоварувања);
  • вродени проблеми со сврзно ткиво, наспроти позадината на која се развива слабост на васкуларните ѕидови;
  • тешки или повеќекратни раѓања;
  • физичка работа со кревање тежина;
  • воспалителни болести на женските генитални органи.

Користи од многу жени, начинот на заштита од несакана бременост - прекинат сексуален однос, исто така може да предизвика развој на таква патологија како карлични варикси. Затоа, лекарите препорачуваат наизменична употреба на овој метод на контрацепција со други за да се избегнат здравствени проблеми. Нередовниот сексуален живот и кај мажите и кај жените исто така може да доведе до развој на оваа болест.

Виена за проширени вени

Симптомите на патологијата се неспецифични, така што дијагнозата бара посебна грижа и вклучува многу различни процедури. И пред пропишувањето на лекувањето, лекарот мора да ја отфрли можноста дека жената, девојката или дури и мажот имаат други воспалителни или невоспалителни патологии на карличните органи.

Симптоматски комплекс

Симптомите во секој фер секс со оваа болест имаат различни степени на сериозност. Најизразени симптоми кај жените за време на бременоста, бидејќи тоа е состојба која создава услови за нарушувања на циркулацијата во карличните вени.

Карактеристичните манифестации на оваа болест кај жените може да бидат:

  • интензивен предменструален синдром ;
  • болка во долниот дел на стомакот, облечена во болка или болка, која се влошува со долг престој на жената на нејзините нозе, како и за време на сексот и за време на менструацијата;
  • одложен почеток на менструацијата, до целосно отсуство;
  • болна чувствителност во вагината и перинеумот;
  • силен исцедок од гениталниот тракт на жена или девојка.

Ако зборуваме за тинејџерки кои се соочуваат со оваа болест, тогаш нивните симптоми се малку - единственото нешто што може да им пречат е изобилен вагинален исцедок, а можеби и карактеристична болка за време на менструацијата.

Кај мажите, симптомите се исто така болка. Често, наспроти позадината на слична болест, претставниците на силна половина од човештвото го развиваат таканаречениот синдром на хронична пелвична болка. Во тешки случаи, како патологија како проширени вени на карлицата може да биде повреда на мокрење.

Попуштени вени на карлицата

Симптомите на патологијата може да се земат како симптоми на многу други воспалителни процеси во гениталиите, што често се случува. Како резултат на неточна дијагноза, пациентите со ова нарушување се пропишани со неправилен третман, што само ја влошува состојбата, бидејќи ако болеста не се лекува навреме, може да се развијат сериозни последици. Особено, луѓето со проблеми со снабдувањето со крв во карлицата може да предизвикаат неплодност , што ќе ги лиши од радоста на татковството и мајчинството. Но, ова не е најлошото - болеста може да предизвика развој на тумори на карличните органи, како и да предизвика тромбоза .

Изработка на дијагноза

За да се дијагностицира ваквата патологија, потребно е внимателно испитување на сите карлични органи, што овозможува да се исклучат и други болести. Затоа, пациентите со горенаведените симптоми, лекарите препишуваат вагинален преглед, ултразвук, х-зраци, лапароскопија и васкуларна доплерографија. За неодредена дијагноза, исто така е прикажана компјутерска томографија.

Карактеристики на третманот

Бидејќи варикозните вени на карлицата обично се јавуваат кај жени за време на бременоста, не вреди да се лекува болеста во овој период, бидејќи третманот може да му наштети на нероденото дете. За време на бременоста, на жените им се прикажани само процедури за ублажување на симптомите. Особено, можеби ќе треба посебна гимнастика за да се подобри циркулацијата на органи. Покрај тоа, за време на бременоста, дефинитивно треба да носите долна облека за компресија, која ќе обезбеди можност за подобрување на циркулацијата на органи во оваа област.

Ако болеста се најде кај жена по бременоста или дури и кај тинејџерка, нејзиниот третман ќе ги вклучи не само горенаведените процедури (носење компресија и долна облека и медицинска гимнастика), туку и лекови. Особено, лекарот препишува вентонични агенси за орална ингестија кај пациенти со оваа болест. Локалните лекови за оваа патологија не се користат.

Во случаи каде причината за болеста е хормонална инсуфициенција , на пациентите им е потребна хормонска терапија за да се утврди хормоналната рамнотежа. Во ретки случаи, третманот на болеста може да биде хируршки и се состои во лигатура на проширените вени.

Исто така, постои фолклорен третман кој дава можност да се ослободат од симптомите на болеста. На пример, третманот со натурална тинктура од костен или навлажнувачка коренска тинктура помага добро. Добро докажано во третманот на оваа болест хирудотерапија - пијавици се засадени на сакрумот и кококсот.

Важно е да се следи исхраната за време на третманот - храната треба да биде богата со витамини, протеини и влакна. Особено е важно да се јаде правилно за време на бременоста, кога нејзината здравствена состојба и благосостојбата на нејзиното дете зависат од исхраната и начинот на живот на мајката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате варикозна карлица и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: флебологот , гинекологот , урологот .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометриоза (појавување симптоми: 4 од 9)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Анокулација (појавување симптоми: 4 од 9)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 3 од 9)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Цар на јајници (појавување на симптоми: 3 од 9)

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...
Јариска дисфункција (појавување на симптоми: 3 од 9)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .