Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцев удар: Симптоми и третман

Срцев удар - главните симптоми:

Срцевиот напад е една од најчестите причини за смрт кај мажите и жените. Срцевиот напад е сериозно оштетување на циркулацијата на крвта, со развој на последователната некротизација во миокардскиот слој на срцето. Оваа патологија може да има фулминантен курс - кога, од времето кога ќе се појават првите симптоми, смртта се јавува за неколку минути.

Обично последиците од ова прекршување се неповратни, па затоа е исклучително важно да се препознае срцев удар во раните фази и да се обезбеди ефикасна прва помош. Третманот на патологија е насочен кон спречување на развој на рецидиви.

Причини за патологија

Честопати срцев удар се развива на позадината на срцевите патологии што ги има една личност. Особено, атеросклерозата е предиспонирачки фактор што доведува до појава на ова нарушување во работата на срцето.

Покрај тоа, абнормалности во работата на срцето се јавуваат кај постарите лица, што е поврзано со функционални нарушувања во работата на кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, патологијата почесто се определува кај мажите отколку кај жените.

Ангина често станува "провокатор" на срцев удар, и се карактеризира со нарушена респираторна функција (задушување), како и промени во срцевиот ритам и силниот болен синдром. Предвиден фактор за развој на ангина е пушење, прекумерно вежбање.

Исто така, честопати доведува до појава на нарушување како што е срцев удар:

  • декомпензиран дијабетес ;
  • долгорочна употреба на нестероидни лекови;
  • недостаток на соодветна физичка активност;
  • дисметаболичен синдром.
Причини за срцев удар

Симптоми и знаци

Ако зборуваме за знаци на срцев удар, иницијално се карактеризира со појава на силна болка во градите, што не е спречено со употреба на лекови базирани на нитроглицерин. Кога се случи напад, едно лице чувствува тежина во градниот дел и не може целосно да вдишува, бидејќи болката се меша со процесот на дишење. Пациентите ја опишуваат оваа состојба како чувство на палење.

Поради неможноста да се изврши целосен влез и излез, лицето има чувство на недостаток на кислород, со развој на симптоми на асфиксија.

Во оние случаи кога срцев удар има помалку изразен интензитет, наместо респираторна слабост , се јавува отежнато дишење, како што се случува по физички. оптоварување и во мирување. Ако некое лице е заинтересирано за прашањето како да препознае срцев удар, тогаш треба да обрне внимание на горенаведените знаци на срцев удар, односно отежнато дишење, болка и респираторна инсуфициенција - зборуваат за прогресијата на оваа патологија.

Всушност, симптомите на срцев удар се сосема различни. Покрај карактеристичните манифестации опишани погоре, може да има и други симптоми кои веднаш се тешки за поврзување со оваа патологија. На пример, едно лице може да доживее гадење и повраќање, а не да им помогне.

Симптоми на срцев удар

Многу луѓе кои претходно имале срцев удар, може да го предвидат почетокот на оваа состојба. Затоа, кога ќе се појават првите симптоми, тие треба да преземат активности насочени кон запирање на развојот на патолошката состојба.

Исто така знаци на срцев удар се како што следува:

  • појавата на панични напади ;
  • прекумерно потење (особено во посилниот пол);
  • појава на вртоглавица и, како последица на тоа, губење на рамнотежата;
  • оток на нозете;
  • грчењето во сон (во случаите каде што лицето никогаш не смееше претходно).

Треба да се забележи дека срцев удар е патолошка состојба, која има разлики во зависност од родот. Значи, кај мажите оваа патологија се јавува на порано време отколку кај жените - ова се должи на фактот дека срцевиот систем на фер-полот е посилен од претставниците на посилната половина на човештвото. Сепак, со почетокот на менопаузата кај жените, кардиоваскуларниот систем слабее, затоа кај луѓето на возраст над 45 години, бројот на срцев удар кај мажите и жените е изедначен.

Прва помош

Ако има знаци на срцев удар, на лицето мора да му се даде непосредна прва помош. Прво, пациентот треба да се увери, бидејќи има паника кога ќе почувствува болка во градите и недостаток на кислород. За да се обезбеди пристап на свеж воздух, треба да ги ослободите градите на пациентот (пациентот) од ограничувачката облека и да ги отворите отворите во собата.

Прва помош за срцев удар исто така се користи кај пациенти со лекови како што се нитроглицерин, што ја намалува болката и аналгинот, што го спречува формирањето на згрутчување на крвта. Нитроглицерин може да се даде на лице во износ од 3 парчиња - додека болката не исчезне.

Потребно е да се следи отчукувањата на срцето - во случај на забавување на ритамот или запирање, индиректна масажа на срцето е индицирана. Исто така, треба да ја ограничите мобилноста на лицето.

Навремените мерки за прва помош можат да го спасат животот на еден човек во развојот на патологијата како што е срцев удар, па затоа е важно да се биде внимателен на здравствениот статус на нивните најблиски, а не да се превиди почетната фаза на таквото тешко нарушување.

Третман

Ако мажите или жените имаат срцев удар, им треба навремен третман. Постојат лекови за да се обезбеди итна медицинска грижа, и лекови кои имаат за цел спречување на повторното појавување во иднина.

Типично, пациентите се пропишани тромболити - лекови кои го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта, како и аспирин за да ја намалат крвта, лекови против болки. Во многу случаи, индицирана е кардиопулмонална реанимација (кога се забележува дишење и кардијален арест). Дефибрилација во патологијата, како што е срцев удар, се користи за "да се разбуди" сопрено срце со помош на електрични празнења.

Соодветен животен стил на мажи и жени, доволна физичка активност, како и усогласеност со сите медицински препораки по патологијата, може да ја намали веројатноста за релапс и да го продолжи животот на пациентите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате срцев удар и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Прединфакција состојба (појавување симптоми: 6 од 16)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 6 од 16)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 6 од 16)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Миокарден инфаркт (појавување симптоми: 6 од 16)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води кон формирање на тромбоза на коронарната артерија се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 6 од 16)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .