Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кардитис: Симптоми и третман

Кардитис - главни симптоми:

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

Етиолошки фактори

Според МКБ 10, постојат шест варијанти на оваа патологија, кои се класифицирани според природата на развојот на болеста. Во медицинската пракса, постојат:

 • вирусен кардитис;
 • бактериски;
 • ревматски и не-ревматски;
 • идиопатска;
 • алергичен.

Ако зборуваме за вирусна природа на болеста, тогаш треба да се забележи дека воспалението во срцето има свои причини - болеста се развива како резултат на ингестија на вирусот на херпес симплекс, цитомегаловирус , ЕХО (ехо вируси), рубеола вирус и некои други.

Бактериското оштетување на срцевите мембрани се развива под влијание на разни бактерии, габи и дури паразити. Во овој случај, велат за заразен кардитис .

Кога зборуваат за идиопатски кардитис , тие значат дека причината за воспалителниот процес не е утврдена. И со алергиски - тоа е влијанието на силен алерген, на пример, некои лекови, серум и вакцини.

Исто така, се прави разлика помеѓу ревматски и не-ревматски кардитис . Како што сугерира името, првиот се развива на позадината на ревматизмот , а вториот - под влијание на други етиолошки фактори, најчесто инфекции. Неревматичен кардитис често се јавува кај новороденчињата, како и кај децата од првите години од животот - може да биде конгенитален и стекнат (по претходни инфекции).

Не-ревматски кардитис

Покрај тоа, понекогаш се наоѓаат и такви форми на патологија како токсичен кардитис , развиен на позадината на изложеноста на телото на опасни супстанции, и Yersinia , кога причинителите на болеста се Enterobacteriaceae од родот Yersinia.

Процесот на развивање на болеста предизвикува патоген кој влегува во миоцити. Најчесто, дијагнозата на не-ревматски кардитис се прави кај мали момчиња (во првите години од животот), додека други форми на патологија се наоѓаат и кај децата и кај возрасните. Во 10% од случаите, дијагнозата на кардитис кај мали деца се утврдува откако тие претрпеле сериозна вирусна инфекција, како што се воспалено грло и други болести.

Класификација

Оваа патологија може да биде стекната и вродена. Покрај тоа, според МКБ 10, болеста е класифицирана според неговите карактеристики на протокот, според кој кардитисот може да биде:

 • акутен;
 • субакутен;
 • хроничен.

Тие велат дека за акутен тек кога болеста трае помалку од три месеци, субакутот напредува во текот на еден и пол години, а хроничната форма се вели кога болеста напредува во текот на неколку години. Во исто време, хроничниот тек на оваа патологија е повторлив и примарен хроничен.

Рекурентниот хроничен кардитис се карактеризира со фактот дека болеста постојано се повлекува, а потоа повторно се активира. Кардитисот со примарен хроничен тек може да биде стагнантен, хипертрофичен и рестриктивен.

Според облиците на болеста е поделена на светлина, умерена и тешка. Според степенот на срцева слабост, постои кардитис со лево вентрикуларна инсуфициенција и со десна вентрикуларна инсуфициенција. Вкупниот тип на патологија не е исклучен, кога се развива општата срцева слабост .

Оваа болест е преполна со сериозни компликации, вклучувајќи:

Симптоматологија

Знаците на оваа болест често не директно укажуваат на проблеми со срцето, односно, тие се екстракардија во природата. Ова е особено точно за акутниот и субакутниот тек на болеста, кога таквите знаци како:

 • губење на апетитот;
 • сериозна слабост и замор;
 • намалена концентрација на внимание;
 • прекумерна раздразливост.

Често еден од првите симптоми на патологија е гадење и повраќање, што е многу лоша шега во дијагнозата на кардитис, бидејќи го принудува лекарот да ги испита органите на гастроинтестиналниот тракт, наместо срцето.

Во зависност од видот на патологија, симптомите може да варираат. На пример, кај вирусен кардитис, пациентот се жали на болки во регионот на срцето, кои понекогаш се малку палпабилни, а понекогаш се изговара (ангина). Исто така, пациентите имаат зголемено потење, недостаток на здив и развиваат цијаноза на назолабијалниот триаголник. Со лесен степен на вирусен кардитис, срцето не се менува во големина, а со тежок, се зголемува.

Бактериолошкиот кардитис е многу тешко да се препознае, затоа што за долгорочното земање на патогенот трае долго време. Во исто време, симптомите се надополнуваат со висока температура од 39-40 степени, оштетен импулс, болка во црниот дроб и висок степен на леукоцитоза .

Едно лице може да доживее други знаци на кардитис: вртоглавица и главоболка. Неговата кожа станува бледа, неговите зглобови болат, се забележува намалување на јачината на срцевиот ритам и се појавуваат хеморагии на кожата.

Други типови кардитис имаат слични симптоми. Главните поплаки на пациентот во случаи каде болеста напредува:

Тоа е, симптомите се карактеристични за развојот на срцева слабост.

Особено не-ревматски кардитис се манифестира кај деца. Особено, детето има вознемиреност и кашлица. Родителите забележуваат дека бебето не се обидува да направи ненадејни движења, и ако тој мора да ги направи, тој почнува да плаче, па може да се сомневате дека тој е во болка. Исто така, присуството на синдром на болка е индицирано со фактот дека децата со кардитис имаат нарушено дишење - се обидуваат да дишат површно, а нивниот крвен притисок се намалува и се развива дистрофија.

Очигледни знаци на кардитис кај деца се развиваат доста доцна, кога органот на бебето веќе значително страда од воспаление. Тука спаѓаат цијаноза на лицето и ноктите, силна кашлица, која во подложената положба само се зголемува.

Ако зборуваме за вроден не-ревматски кардитис, знаците на оваа болест се одредуваат од првите денови од животот на детето. Ова се симптоми како што се:

 • ниска родилна тежина;
 • анксиозност;
 • појава на булбус напред ("срцева грпка");
 • диспнеа во мирување;
 • неизразена цијаноза на кожата и мукозните мембрани;
 • оток.

Дијагностика

Поради специфичноста на симптомите, дијагнозата на кардитис кај возрасни или дете е тешка, затоа не е пожелно да се фокусира на знаците на патологија, бидејќи тие можат да трошат драгоцено време и да ја започнат болеста. Затоа, при првите сомневања, неопходно е да се спроведат дополнителни анализи и инструментални дијагностички методи.

Особено, дијагнозата вклучува општ тест на крвта . Важноста на дијагностиката се дава на такви медицински постапки како што се радиографија и електрокардиографија. Овие постапки ви дозволуваат да ги видите во раните фази прекршувања во работата и структурата на срцето. Во некои случаи, дијагнозата вклучува изведување на процедури како што се ангиографија и срцева катетеризација.

Електрокардиограм за хроничен не-ревматски кардитис

Третман

Ако зборуваме за третман на оваа болест, таа треба да биде сеопфатна и базирана на дијагностички податоци. Во зависност од видот на патологијата, сериозноста и карактеристиките на курсот, препишан курс на терапија со лекови, како и физиотерапија и специјална диета.

Во акутна форма, како и во периодот на егзацербација на хроничната патологија, потребна е хоспитализација на пациентот. Кај ремисија, кардитисот може да се третира на амбулантска основа.

Главните лекови кои се користат во третманот на оваа патологија се:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • срцеви гликозиди;
 • глукокортикоиди;
 • диуретични лекови.

Во тешки случаи, препорачливо е да се употребуваат кортикостероиди. Покрај тоа, витамин терапија е прикажана, што овозможува да се подобри одбраната на телото.

Важно во третманот на таквите патологии како што е акутниот кардитис, е почитувањето на одмор во кревет и диета што ја пропишува лекар, кој вклучува храна богата со витамини и соли од калиум. Исто така, треба да земате антибактериски лекови за да го потиснете ефектот на инфекцијата врз срцевото ткиво. Во тешки случаи, е индицирана кислородна терапија и антиаритмична терапија.

По задушување на главниот воспалителен процес, терапија за вежбање и физиотерапија се препишуваат кај пациенти со кардитис. Прогнозата на текот на болеста е прилично поволна, но заздравувањето зависи од навремено утврдување на патологијата и соодветен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кардитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 11 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 10 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Емболизам (појавување симптоми: 10 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 10 од 20)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 10 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .