Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хронична срцева слабост: симптоми и третман

Хронична срцева слабост - главните симптоми:

Хронична срцева слабост е сериозна патологија на срцето, поврзана со појава на проблеми со исхраната на органот поради недоволното снабдување со крв за време на вежбањето или во мирување. Овој синдром има голем број на типични симптоми, па затоа нејзината дијагноза обично не е тешка. Во овој случај, главниот механизам на оваа повреда е неспособноста на телото да пумпа крв поради оштетување на срцевиот мускул. Како резултат на недоволна циркулација на крв, страдаат не само срцето, туку и другите органи и системи на телото, кои немаат кислород и хранливи материи.

Причини

Синдромот на CHF се развива против позадината на другите патологии на CAS. Особено, може да се развие поради:

 • валвуларни лезии на срцето;
 • оштетување на миокардот;
 • перикардијални заболувања;
 • повреди на работниот ритам на срцето.

Патологии поврзани со оштетување на миокардот вклучуваат CHD (со или без миокарден инфаркт ), миокардна дистрофија , постојан пораст на крвниот притисок , кардиомиопатија , ендокрини заболувања, вклучувајќи ги нарушувањата на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди, инфилтративни болести ( амилоидоза) , саркоидоза и саркоидоза ( саркоидоза ) исто така ХИВ инфекција .

Болестите поврзани со срцеви аритмии вклучуваат:

Исто така, причината зошто овој синдром се развива е конгенитални и стекнати дефекти на срцевите валвули. Што се однесува до перикардијалните болести кои го предизвикуваат овој синдром, тие вклучуваат:

Исто така, постојат предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на овој синдром, тоа е:

Класификација

Хронична срцева слабост

Во медицинската пракса постои одредена класификација на CHF. Особено, синдромот е класифициран според функционални класи (ФК), а може да има 4 типови (I, II, III и IV).

Во хронична срцева слабост ФК, лицето се чувствува добро за време на физичкиот напор, а симптомите на болеста не се појавуваат со тоа - постои само мала заостанат здив. Во овој случај, периодот на опоравување кај лице со таква патологија е зголемен во споредба со здрави луѓе.

Со таква патологија како CHF II FC синдром, симптомите на болеста се отсутни во мирување, но за време на вежбањето лицето има скратен здив, неговото чукање на срцето се зголемува и неговиот замор е забележан.

Во функционалната класа CHF III, симптомите на патологија се појавуваат дури и со мало оптоварување, додека во мирување тие се отсутни. Луѓето со овој тип на патологија бараат значително ограничување на физичката активност.

Па, последниот тип - CHF IV FC. Со овој тип на болест, едно лице не може да врши физичка работа без да покаже симптоми. Тоа е, симптомите карактеристични за болеста, манифестирани како за време на вежбање, и во мирување.

Постои, исто така, класификација на болеста според фази - тие се разликуваат 4:

 • 1 почетна;
 • 2А;
 • 2Б;
 • 3 финале.

Во првата фаза, речиси не постојат симптоматски манифестации, затоа, мали функционални оштетувања се откриваат исклучиво на ултразвук на срцето. На сцената 2А, постојат изразени симптоми на нарушување на протокот на крв во големиот и мал круг на циркулација на крвта. Фаза 2В се карактеризира со изразити промени во двата круга на циркулацијата на крвта, како и појава на нарушувања во работата на срцето и крвните садови. Во третата завршна фаза, се забележуваат неповратни промени во структурата на целните органи (бубрези, срце, бели дробови итн.).

Следната класификација на оваа болест е класификација според зоната на стагнација на крв. Постојат следниве видови на болести како CHF синдром:

 • десно вентрикуларна;
 • лева вентрикуларна;
 • бивентрикуларен.

Со десниот вентрикуларен CHF, нарушувањата на циркулацијата се јавуваат претежно во садовите на белите дробови, односно во малиот круг на циркулација на крвта. Со лево вентрикуларно - во садовите на големиот круг (од сите органи освен во белите дробови), а со бивентрикуларна крвна стагнација се забележува во два круга на циркулација на крв.

И последната класификација на оваа патологија е базирана на фазите на оштетена срцева активност. Во зависност од тоа кои нарушувања се јавуваат во текот на срцето, постои систолна хронична срцева слабост, дијастолен и мешан.

Симптоматологија

Ако зборуваме за симптоми на хронична срцева слабост, тие зависат од тежината на патологијата и органите вклучени во процесот. Постојат неколку главни карактеристики на оваа патологија, кои вклучуваат:

 • прекршување на длабочината и фреквенцијата на дишењето (развој на отежнато дишење);
 • зголемен замор при вежбање (па дури и при мирување);
 • срцеви палпитации;
 • оток кој се развива прво во долните екстремитети, а потоа отокот го шири телото и стигнува до колковите, долниот дел на грбот, предниот абдоминален ѕид;
 • појавата на сува кашлица (со развојот на процесот кашлица станува влажна, со ослободување на мукозен спутум).

Уште еден изразен симптом кој го манифестира CHF синдромот е присилната позиција на пациентот - ортопнеја. Во исто време, едно лице може да лежи само во позиција со подигната глава, во спротивно ќе има зголемена кашлица и отежнато дишење.

Во зависност од тоа која фаза на болеста има една личност, неговите жалби исто така се разликуваат. На почетните пациенти обично се жалат на замор и нарушување на спиењето. Со физичка активност, тие имаат забрзување на отчукување на срцето и појава на недостаток на здив. Понекогаш има оток на нозете и нозете по активна физичка активност (по долгиот ден на работа, по спортот итн.).

Во втората фаза, клиничките манифестации се засилени. Тахикардија и недостаток на здив се забележани при секаков вид на физичка активност, постои манифестација на оток на нозете и нозете, намалување на износот на ослободена урина. На ултразвук, може да се види зголемување на коморите на срцето, со визуелен преглед - неисплатена синест на усните, врвот на носот и прстите. Исто така, се појавува кашлица со спутум - кај аускултацијата, пациентите покажуваат фино клокотирање на влажни боцки. Едемот во втората фаза е поизразен и влијае не само на нозете и нозете, туку и на колковите на пациентите.

Конечната фаза 2А се карактеризира со уште поголема манифестација на симптомите опишани погоре - цијаноза значително се зголемува, пациентот станува потешко да дише, лицето може да заспие само во седечка положба. Покрај тоа, едем се зголемува со развојот на асцит и хидроторакс , а се јавуваат и други внатрешни органи, што доведува до појава на симптоми како што се:

 • нарушување на апетитот;
 • дијареа;
 • остра губење на тежината (срцева кахексија);
 • гадење и повраќање;
 • зголемување на срцевите ритми;
 • сиромашно полнење на пулсот и други.

Без навремен и соодветен третман на позадината на зголемување на симптомите, се забележува висок процент на смртност кај пациентите.

Симптоми на хронична срцева слабост

Дијагностика

Хронична срцева слабост кај сите патологии на кардиоваскуларниот систем е најчестата причина за хоспитализација, инвалидност и морталитет кај пациентите. Затоа, навремена дијагноза на болеста, која се базира на инструментални испитувања кои овозможуваат добивање објективни податоци за правење или потврдување на дијагноза, игра огромна улога во намалувањето на овие показатели.

Главните дијагностички критериуми се одредување на сериозни промени во срцето и миокардна дисфункција.

Исто така, дијагнозата на CHF се изведува со спроведување клинички студии (составот на гас и електролит во крвта, индикаторите на протеини, креатинин, јагленохидрати, уреа итн.). Електрокардиографијата овозможува да се детектира исхемија и миокардна хипертрофија, како и сите аритметички промени.

Х-зраци испитување се користи во дијагностицирањето на оваа патологија со цел да се идентификува метеж во белите дробови, а вентрикулографијата овозможува да се оцени контрактилноста на коморите. Ехокардиографијата овозможува да се утврди причината за развојот на овој синдром кај луѓето, како и МРИ.

Карактеристики на третманот

Ако зборуваме за третман на хронична срцева слабост, тогаш неговата главна цел е да ја забави прогресијата на патологијата и да ги ублажи симптомите на болеста.

Главниот метод е медицинскиот третман на хронична срцева слабост, кој се пропишува подолго време со регулирање на потребната доза во зависност од здравствената состојба на пациентот.

Лековите кои го третираат овој синдром вклучуваат:

 • диуретици, кои можат да го намалат едемот својствено на оваа патологија и да ги ублажат органите во кои се забележува стагнација;
 • ACE инхибитори, кои го намалуваат нивото на притисок во крвните садови на крвотокот и ги штитат оние органи кои се најмногу погодени од нарушувања на срцето (бубрезите, црниот дроб, срцето, мозокот);
 • бета-блокатори кои го намалуваат срцевиот ритам и вкупниот васкуларен отпор, со што крвта слободно тече низ циркулаторниот систем;
 • антикоагуланси, разредувачи на крв и антитромбоцитни лекови - лекови кои го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта;
 • срцеви гликозиди, кои ја зголемуваат контрактилноста на миокардот и го намалуваат срцевиот ритам;
 • нитрати имаат релаксирачки ефект врз вените и го намалуваат протокот на крв во срцето;
 • антагонисти на калциумовите канали, кои исто така делуваат и релаксираат крвни садови, што помага да се намали јачината на срцевите контракции и да се намали крвниот притисок во садовите.

Многу често лекарите комбинираат различни лекови за да го добијат оптималниот ефект на терапијата. Комбинацијата зависи од фазата на болеста и од природата на нејзиниот тек и се избира поединечно за секој конкретен пациент.

Од големо значење во третманот на таквата патологија како CHF синдром е нормализацијата на начинот на физичка активност и почитувањето на одредена диета. Особено, нормите на физичка активност за пациент со различни функционални категории на CHF ќе бидат различни, но исхраната е иста за сите и вклучува исклучување на такви производи како што се:

 • алкохол;
 • силен чај;
 • силно кафе.

Се препорачува да се јаде храна во мали делови 5-6 пати на ден (не подоцна од 19 часа). Покрај тоа, храната треба да биде висококалорична, но лесно да се вари и да содржи минимална количина сол. Во било која фаза од патологијата, дозволено е 1 литар чиста вода, додека се намалува количината на влезната сол. Ограничувањето на сол, наместо промена на количината на течност, го намалува отокот, што е главен симптом на CHF.

Во некои случаи, кога симптомите на болеста се изразуваат или третманот со лекови нема соодветен ефект, е индицирана хируршка интервенција, која се состои во хируршка корекција на оригиналната патологија која предизвика CHF. Ваквите операции вклучуваат коронарна артериска бајпас хирургија, хируршка корекција на вентили, трансплантација на срцето и други.

Компликации

Овој синдром е екстремно тешка патологија, што доведува до повеќе компликации. Меѓу најчестите треба да се забележи:

Превенција

Постои примарна и секундарна превенција на оваа патолошка состојба, како хронична срцева слабост. Примарна овозможува да се спречи развојот на срцеви патологии, кои потоа доведуваат до CHF и секундарна - ви овозможува да спречите прогресија на постоечката хронична инсуфициенција.

Примарни превентивни мерки се:

 • престанок со пушењето;
 • одбивање да земаат алкохол;
 • нормализиран физички активност;
 • правилна исхрана, итн.

Секундарната профилакса се состои во третман на постоечките патологии на кардиоваскуларниот систем и во строга согласност со сите препораки на лекарот за третман на хронична срцева слабост.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хронична срцева слабост и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 17)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 7 од 17)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Кардитис (појавување симптоми: 7 од 17)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Teniarinhoz (говеда тенија) (појавување симптоми: 7 од 17)

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

...
Ехинококоза на црн дроб (појавување симптоми: 7 од 17)

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .