Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апластична анемија: симптоми и третман

Апластична анемија - главните симптоми:

Апластична анемија е крвно нарушување карактеризирано со намалување на хематопоетската функција на коскената срцевина и намалување на производството на крвни клетки. Оваа патологија е ретка, но има тежок тек и во многу случаи води до смрт на пациентот.

Апластичната анемија е подмолна патологија, бидејќи не се чувствува долго време, и кога симптомите стануваат очигледни, болеста станува исклучително опасна, па дури и неизлечива. Затоа, лекарите препорачуваат сите луѓе да бидат подложени на редовни испитувања за да ги идентификуваат таквите подмолно патологии во рана фаза на развој. Луѓето од било која возраст и пол, вклучувајќи ги и децата, страдаат од оваа патологија.

Етиологија

Многумина се заинтересирани за прашањето што е апластична анемија и зошто се појавува? За жал, модерната медицина не може да ги наведе очигледните причини за развој на апластична анемија кај луѓето. Но, познато е дека болеста е стекната и наследна.

Постои теорија дека развојот на патологијата е поврзан со особеностите на функционирањето на телото на секој поединец. Сепак, постојат некои фактори кои можат да предизвикаат појава на болеста. Особено, најчист од фактори е ефектот врз луѓето на јонизирачко зрачење, што ја потиснува функцијата на коскената срцевина и доведува до намалување на продукцијата на црвени крвни клетки , тромбоцити и леукоцити . Исто така, на предиспонирачките фактори спаѓаат следново:

 • лоша еколошка состојба во регионот;
 • редовен контакт со човекот со штетни хемикалии;
 • некои заразни болести, особено, хепатитис , цитомегаловирусна инфекција ;
 • проблеми со коскената срцевина;
 • земање одредени лекови, вклучувајќи ги и вообичаените антипиретици и лекови против болки, како аспирин;
 • честа употреба на антибиотици, особено хлорамфеникол.

Утврдено е дека болеста е забележана кај пациенти со прекумерен стрес на алкохол. Не последната улога во развојот на болеста игра генетска предиспозиција. Апластичната анемија кај децата често се развива поради наследни патологии, вклучувајќи ја и оваа може да биде анемија Фанкони. Треба да се забележи дека често на децата им е дијагностицирана идиопатска апластична анемија - односно, патологија со нејасна етиологија.

Коскена срж кај нормална и апластична анемија

Што се однесува до ваквата патологија како хипопластична апластична анемија, ова е уште потешка патологија, што предизвикува сериозни нарушувања во работата на сите внатрешни органи и доведува до нарушување на функционирањето на телесните системи.

Треба исто така да се каже дека апластична анемија е од три форми на сериозност:

 • лесно
 • просек;
 • тешки

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, апластична анемија е подмолна патологија, чии причини не се целосно разбрани. Во почетните фази, тоа не се манифестира на било кој начин - луѓето забележуваат само општи симптоми, кои се карактеризираат со:

 • замор;
 • бледа кожа;
 • појава на недостаток на здив за време на вежбање;
 • намалување на концентрацијата на внимание.
 • понекогаш се забележани тинитус и вртоглавица.

Сите овие симптоми, луѓето обвинуваат за намален тон и хроничен замор . Меѓутоа, во реалноста, тие може да бидат прекршители на сериозна болест, така што веднаш треба да се консултирате со лекар за испитување.

Ако зборуваме за подоцнежните симптоми на апластична анемија, тогаш тие вклучуваат:

 • крварење на непцата;
 • треска;
 • чести крварења од носот;
 • Склоност кон чести инфективни болести.

Овој симптом сугерира дека во коскената срж е нарушена не само синтезата на црвените крвни клетки, туку и леукоцитите и тромбоцитите. Покрај тоа, постојат промени во крвта што можат да се детектираат по полагањето на одредени тестови.

Дијагностика

За дијагноза на пациентот потребно е внимателно испитување и доставување на одредени тестови. Особено, пациентите добиваат комплетна крвна слика , во која може да се види намалување на бројот на крвни клетки. Биопсија на коскената срцевина е исто така пропишана за да се разјасни фазата на болеста и да се одреди бројот на крвни клетки во него. Во оваа патологија се утврдува дека поголемиот дел од коскената срцевина се заменува со масното ткиво, поради што телото не може да се справи со функцијата на формирање на крв.

За жал, прогнозата за болеста е неповолна - без соодветен третман, во 90 случаи од 100 пациент умира во рок од една година, но навременото лекување му овозможува на пациентот да го продолжи животот, па дури и целосно да го излекува од болеста. Најповолна прогноза за децата и младите чие тело е сеуште способно за само-заздравување.

Во случај на дијагноза на апластична анемија кај деца, важно е да се утврди дали тоа не е наследна форма - анемија Фанкони, бидејќи третманот на оваа болест се разликува од третманот на класичната форма на патологија. Цитогенетските студии се изведуваат за да се утврди обликот.

Третман

Третманот на оваа патологија треба да започне што е можно порано, додека коскената срцевина целосно го запре производството на крвни клетки. Пациентите со оваа дијагноза се препишуваат трансфузија на крв, што овозможува да се пополни недостатокот на крвни клетки во телото. Сепак, треба да се сфати дека таквата терапија не е лек и дозволува само да се елиминираат симптомите и да има поддршка.

Мора да бидете сигурни дека патологијата не е предизвикана од одреден негативен ефект - доколку е така, негативните фактори мора да се отстранат пред да започне третманот.

Исто така, на пациентите им се препишуваат имуносупресиви - овие лекови го разоружуваат имунолошкиот систем, не дозволувајќи им да ги уништат мозочните клетки, што му дава на коскената срцевина можност повторно да го започне процесот на формирање на крв. За да се отстранат несаканите ефекти од земање на имуносупресиви, на луѓето често им се препишува истовремена употреба на стероиди. И бидејќи лековите се инјектираат интравенски, а постапката е контролирана од лекар, во оваа фаза, пациентот е примен во болница.

Најефективниот третман за оваа патологија, како што е апластична анемија, е трансплантација на коскена срцевина. Овој третман е индициран дури и за оние пациенти кои имаат тешка форма на патологија. Важно е трансплантацијата, земена од донаторот, според пет или повеќе критериуми, да ја задоволи коскената срцевина на примателот. Во спротивно, отфрлање на графтот е можно.

Во процесот на лекување е исто така многу важно да се заштити телото од можното продирање на габи и бактерии, за кои на пациентите им се препишуваат соодветни антифунгални и антибактериски лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате апластична анемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , хематолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миелодиспластичен синдром (појавување симптоми: 6 од 10)

Миелодиспластичниот синдром е колективен концепт кој вклучува хематолошки заболувања во кои се јавува цитопенија, диспластични промени во коскената срцевина. Наспроти позадината на таков тежок патолошки процес, постои висок ризик за развој на акутна леукемија.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 5 од 10)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Анемија кај деца (појавување на симптоми: 5 од 10)

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 5 од 10)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof болест) (појавување симптоми: 4 од 10)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .