Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полицитемија: симптоми и третман

Полицитемија - главните симптоми:

Полицитемија е хронична болка, во која се зголемува бројот на крвни клетки на црвените крвни клетки или црвените крвни клетки. Болеста ги погодува луѓето од средна и постара возраст - мажите се изложени неколку пати почесто од жените. Повеќе од половина од луѓето имаат зголемување на бројот на тромбоцити и леукоцити.

Појавата на болеста може да се должи на неколку причини за одвојување на неговите типови. Примарната или вистинската полицитемија е главно предизвикана од генетски абнормалности или тумори на коскената срцевина, а надворешните или внатрешните фактори на влијание придонесуваат за секундарна полицитемија. Без соодветно лекување доведува до тешки компликации, чија прогноза не е секогаш утешна. Така, примарната форма, ако не и веднаш започна терапијата, може да биде фатална за неколку години на прогресија, а исходот од секундарната зависи од причината за нејзиното појавување.

Главните симптоми на болеста се сметаат за напади со сериозна вртоглавица и тинитус, се чини дека лицето го губи свеста. Крварењето и хемотерапијата се користат за лекување.

Посебна карактеристика на ова нарушување е тоа што не може спонтано да исчезне и не може целосно да се излечи од неа. Лицето треба редовно да подлежи на крвни тестови и да биде под надзор на лекарите до крајот на својот живот.

Етиологија

Причините за болеста зависат од неговата форма и може да бидат предизвикани од различни фактори. Вистинска полицитемија се јавува кога:

 • генетска предиспозиција за нарушувања во производството на црвени крвни клетки ;
 • генетски пореметувања;
 • малигни неоплазми во коскената срцевина;
 • ефекти на хипоксија (недостаток на кислород) кај црвените крвни клетки.

Секундарна полицитемија предизвика:

 • опструктивна пулмонална болест ;
 • хипертензија на белите дробови ;
 • хронична срцева слабост;
 • недостаток на крв и кислород на бубрезите;
 • климатски услови. Најранливите луѓе се наоѓаат во планинските области;
 • онколошки тумори на внатрешните органи;
 • разни заразни болести кои предизвикуваат интоксикација;
 • штетни работни услови, на пример, во рудник или на висина;
 • живеат во загадени градови или близу фабрики;
 • трајни злоупотреби на никотин;
 • нација. Според статистичките податоци, полицитемијата се манифестира кај луѓе со еврејско потекло, ова се должи на генетиката.

Самата болест е ретка, но поретко е полицитемија кај новороденчињата. Главниот метод на пренесување на болеста е преку плацентата на мајката. Детското место не обезбедува доволен кислород за фетусот (несоодветна циркулација на крв).

Видови

Како што споменавме погоре, болеста е поделена на неколку видови, кои се директно зависни од причините за:

 • примарна или вистинска полицитемија - предизвикана од патологии на крв;
 • секундарна полицитемија, која може да се нарече роднина - поради надворешни и внатрешни патогени.

Вистинската полицитемија, пак, може да продолжи во неколку фази:

 • почетна, за која карактеристика е мала манифестација на симптоми или нивно целосно отсуство. Може да продолжи пет години;
 • ширевте. Таа е поделена во две форми - без малигни ефекти врз слезината и со нејзиното присуство. Сцената трае една или две децении;
 • тешка - постои анемија , формирање на рак на внатрешните органи, вклучувајќи го и црниот дроб и слезината, малигни лезии на крвта.

Се појавува релативна полицитемија:

 • стресно - врз основа на името, станува јасно дека тоа се случува кога пролонгираната преоптовареност, несаканите услови за работа и нездравиот начин на живот влијаат врз телото;
 • лажни - во кои нивото на црвени крвни клетки, тромбоцити и леукоцити во крвта е во рамките на нормалниот опсег.

Прогнозата на вистинската полицитемија се смета за неповолна, очекуваното траење на животот со оваа болест не надминува две години, но шансите за долг живот се зголемуваат кога се користи во третманот на крварење. Во овој случај, едно лице може да живее веќе петнаесет години или повеќе. Проекциите на секундарната полицитемија целосно зависат од текот на болеста, која го започна процесот на зголемување на бројот на еритроцити во крвта.

Симптоми

Во почетната фаза, полицитемијата се јавува со речиси никакви знаци. Обично се детектира со случајно испитување или за време на профилактичкото доставување на крвни тестови. Првите симптоми може да се погрешат за обична настинка или укажуваат на нормална состојба кај постарите лица. Тие вклучуваат:

 • намалена визуелна острина;
 • сериозна вртоглавица и главоболка;
 • тинитус;
 • нарушување на спиењето;
 • ладни прсти на екстремитетите.

Во проширената фаза може да се забележат следните знаци:

 • мигрена ;
 • болка во мускулите и коските;
 • зголемување на големината на слезината, волуменот на црниот дроб се менува малку помалку;
 • крварење на непцата;
 • непрекинато при подолго време крварење по екстракција на заб;
 • појавата на модринки на кожата, природата на која едно лице не може да објасни.

Покрај тоа, специфичните симптоми на оваа болест се:

 • силен чешање на кожата, се карактеризира со зголемување на интензитетот по бањање или туширање;
 • болно горење на врвовите на прстите и прстите;
 • манифестација на вени кои претходно не биле видливи;
 • кожата на вратот, рацете и лицето добива светла црвена боја;
 • усните и јазикот стануваат модрикави;
 • белите на очите се полни со крв;
 • општа слабост на пациентот.

Кај новороденчињата, особено близнаците, симптомите на полицитемија почнуваат да се манифестираат една недела по раѓањето. Тие вклучуваат:

 • црвенило на трошките од кожата. Бебето почнува да плаче и вреска кога се допира;
 • значително губење на тежината;
 • во крвта се открива голем број на еритроцити, леукоцити и тромбоцити;
 • да се зголеми обемот на црниот дроб и слезината.

Овие знаци можат да доведат до смрт на бебето.

Компликации

Последица на неефективно или доцна лекување може да биде:

Срцевите напади и ударите се сметаат за најчести причини за смрт кај пациентите со оваа болест.

Дијагностика

Полицитемијата често се наоѓа по случаен избор при испитување на крвта поради сосема различни причини. Кога дијагностицирање на лекар треба:

 • внимателно прочитајте ја медицинската историја на пациентот и неговото потесно семејство;
 • спроведе шупливо испитување на пациентот;
 • да дознаете за причината за болеста.

Пациентот, пак, мора да подлежи на следниве испитувања:

 • крв и урина за лабораториски испитувања;
 • Ултразвук на бубрезите и слезината;
 • спинална пункција, која се изведува за земање примерок од коскената срцевина;
 • USDG од вени и садови на долните и горните екстремитети, главата и вратот.
USDG вени на долните екстремитети

Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со специјалисти како што е невролог, уролог, кардиолог и гастроентеролог.

Третман

Во третманот на полицитемија, потребно е со прецизност да се утврди што станала предизвикувачкиот агенс на болеста. Ова е направено со цел да се препишат точните методи на терапија. Така, полицитемија вера треба да влијае на тумори во коскената срцевина, а секундарното - во елиминација на корените.

Третманот на примарната болест е прилично макотрпен процес, кој го вклучува ефектот врз туморите и спречувањето на нивната активност. Во терапијата со лекови, возраста на пациентот игра важна улога, бидејќи оние супстанции кои ќе им помогнат на луѓето до педесет години ќе бидат строго забранети за лекување на пациенти постари од седумдесет години.

Со висока содржина на црвени крвни клетки во крвта најдобар начин на лекување е крвопролевање - во текот на една постапка, обемот на крв се намалува за околу 500 милилитри. Посовремен метод на третман на полицитемија е цитофереза. Постапката е да се филтрира крвта. За да го направите ова, пациентот се вметнува во вените на двете раце, катетри, преку една крв влегува во уредот, а по филтрацијата, прочистената крв се враќа во другата вена. Оваа постапка треба да се спроведува секој втор ден.

За секундарната полицитемија, третманот ќе зависи од основната болест и степенот на манифестација на симптомите.

Превенција

Повеќето причини за полицитемија не можат да се спречат, но и покрај тоа има неколку превентивни мерки:

 • целосно да престане да пуши;
 • промена на местото на работа или престој;
 • навремен третман на болести кои можат да предизвикаат ова нарушување;
 • редовно се вршат превентивни прегледи во клиниката и земаат тест за крв.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полицитемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 7 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Рубела кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Рубелата кај децата е честа вирусна болест. Децата во возрасната група од 2 до 14 години, кои посетуваат градинка и училиште и други институции каде што се во тимот, најмногу се подложни на болест.

...
Рубеола (појавување симптоми: 7 од 20)

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Маларија (појавување симптоми: 6 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .