Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Длабока венска тромбоза: симптоми и третман

Длабока венска тромбоза - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Треска
 • Вознемиреност на долните екстремитети
 • Зголемена температура во погодената област
 • Варикозни вени
 • Зголемена чувствителност на кожата
 • Црвенило на долните екстремитети
 • Нога оток на вени
 • Тежина во оштетената нога при одење
 • Цијаноза на кожата на долните екстремитети

Длабоката вена тромбоза е патолошки процес во текот на кој настанува згрутчување на крвта и формираат крвни згрутчувања во вените. Оваа болест е често придружена со флеботромбоза - нејзината главна разлика од тромбозата е дека патологијата не напредува во длабоките вени, туку во површинските садови.

Најчестото место на локализација е долните екстремитети, бидејќи во овој дел од телото најчесто се јавуваат проширените вени . Претставниците на жените се поподложни, поради употребата на разни контрацептивни средства и хормонални лекови. Во детството, се појавува многу ретко и може да биде само резултат на тешка фрактура.

Меѓу знаците на таков процес, постојат остри болки, промени во тонот на кожата и зголемена подпуха, во споредба со здрава нога. Ако не започнете со терапија на време, компликација може да се развие во форма на белодробна емболија што предизвикува да умре лицето. Покрај тоа, опасноста од болеста е тоа што мал дел од крвниот тромб може да се прекине и да се движи со крвотокот преку венскиот систем, поради што во голема мера е нарушен протокот на крв.

Во случај на тромбоза на длабоките вени на долните екстремитети, жртвата треба веднаш да биде хоспитализирана, бидејќи тоа може да предизвика сериозни последици за здравјето на луѓето, вклучувајќи ја венската инсуфициенција .

Етиологија

Постојат неколку основи и ризични групи за луѓе кои најчесто се подложени на тромбоза . Причините за оваа болест се:

 • оштетена коагулација на крвта (што се наведува со брзо формирање на згрутчување на крвта);
 • нарушување на структурата на ѕидовите на вените - резултат на повреди, инфекции, изложеност на хемикалии или алергени;
 • забавен проток на крв во садовите;
 • зголемена крвна вискозност;
 • седентарен начин на живот, целосна имобилизација на лице поради болест или фрактури, постојани услови за работа.

Фактори на ризик за формирање на длабока венска тромбоза се:

 • ефекти на хирургија;
 • прекумерна вежба на долните екстремитети;
 • широк спектар на повреди на нозете;
 • земање контрацептивни средства;
 • хормонски нарушувања поради употреба на бременост или хормон;
 • онколошки неоплазми;
 • злоупотреба на никотин и алкохолни пијалоци;
 • дебелина ;
 • дијабетес мелитус ;
 • несоодветна доза на течности;
 • возрасна група - голема шанса за такво нарушување кај постарите лица;
 • продолжено изложување на ниски температури на телото;
 • постпартален период;
 • хемотерапија;
 • Постојано носење чевли со високи потпетици.
Длабока венска тромбоза

Видови

Длабоката венска тромбоза има неколку подтипови:

 • флеботромбоза - претходна фаза на болеста, во која згрутката е лабаво прикачена на садот (веројатноста за нејзино одделување е висока);
 • тромбофлебитис - одржлива приврзаност на тромбот и воспаление на венската мембрана се карактеристични. Јазот во овој случај е малку веројатно.

Во зависност од изворот на појавата, се случува длабока венска тромбоза:

 • стагнација - предизвикана од надворешна компресија;
 • воспалителни - потеклото на кое е предизвикано од повреди, заразни и алергиски процеси;
 • хемостатичен - како резултат на згрутчување на крвта.

Разлики во начинот на прицврстување на згрутчување на крвта на ѕидот:

 • целосен раст на оштетената област - садот е целосно блокиран, крвта не поминува;
 • делумно зголемување во кое има дозвола за протокот на крв;
 • згрутчувањето на крвта се транспортира со проток на крв, постои веројатност да се оддели мал дел од згрутчениот крв што може да го блокира помалиот сад.

На местото на локализација на нарушувањето е:

 • тромбоза на длабоки нозе;
 • венска тромбоза на ногата;
 • бубрежна венска тромбоза.

Обликот на протокот:

 • акутен - со еднократна манифестација на симптоми;
 • хроничен - со периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често се случува со погрешен третман или негово отсуство, што доведува до компликации.

Симптоми

Симптоми на длабока венска тромбоза

Покрај надворешните знаци на тромбоза - црвенило и оток, постојат и други симптоми:

 • тежина при одење;
 • напади на напади, отежнати при спиење;
 • чувствителност на кожата и непријатност од допирање може да се прошири на долната нога и бутот;
 • температурата на повредениот екстремитет е покачена во споредба со здравата;
 • со текот на времето кожата зема сина боја;
 • вени потечени и видливи;
 • треска;
 • проширени вени на грбот.

Во поединечни случаи, длабока венска тромбоза продолжува без манифестација на какви било знаци. Можеби нивниот израз само во подоцнежните фази. Ова повлекува тешки последици или смрт.

За акутен тек на тромбоза, симптомите се исти како во нормална форма, главната разлика е нивниот интензитет.

Компликации

Игнорирањето на симптомите на болеста секогаш доведува до појава на последици. Значи, компликациите на длабоката венска тромбоза на долните екстремитети се изразени во форма:

 • пулмонална емболија. Често станува причина за смрт, бидејќи развива респираторна и срцева слабост ;
 • пулмонален инфаркт, кој се јавува кога мал дел од згрутчувањето на крвта ја затвора малата гранка на органската артерија;
 • венска инсуфициенција, хронична природа. Може да доведе до попреченост.

За да се избегне изразувањето на опасни по здравјето и животните последици, веднаш треба да побарате медицинска помош со мали симптоми на нарушувањето. Во случај кога тие воопшто не се појавуваат, брзото заморливост на нозете за време на долго одење станува причина за аларм.

Дијагностика

За да се пропише соодветен третман, неопходно е да се спроведе темелна дијагноза и да се проценат симптомите. Се спроведува сеопфатен преглед на пациентот - се земаат предвид поплаките на пациентот, првите знаци на нарушувањето, приближниот период на нивна детекција. Пациентот исто така се испитува од страна на васкуларен хирург за да се утврди отокот, пулсираноста и сензитивноста на засегнатата кожа. Важни показатели ќе бидат мерењето на телесната тежина и крвниот притисок.

Поради надворешните манифестации невозможно е правилно да се дијагностицира длабока венска тромбоза, пациентот е пропишан:

 • тест на крвта , што овозможува да се идентификува присуството на воспалителен процес;
 • определување на згрутчување на крвта - ако е зголемено, се зголемуваат шансите за згрутчување на крвта;
 • Ултразвучен преглед на долните екстремитети . Испитувањето се изведува не само за повредената нога, туку и за здравата, со цел да се исклучи појавата на згрутчување на крвта во него;
 • радиографија на вени со помош на агент за контраст - за да се покаже точната локализација на згрутчениот крв;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • Х-зраци на белите дробови се изведуваат за да се потврди или побие формирањето на компликации.

Дополнително, можеби ќе треба да се консултираат следниве специјалисти: кардиолог, трауматолог и терапевт.

Третман

Третман на длабока венска тромбоза на долните екстремитети предвидува сет на мерки:

 • терапија без лекови - се користи само во почетниот степен на нарушување. За да го направите ова, пациентот треба да обезбеди комплетен одмор, позицијата на нозете мора да биде фиксирана над нивото на телото;
 • третманот со лекови е насочен кон чистење на крв, што ќе го спречи формирањето на згрутчување на крвта. Кога се присутни, им се доделуваат супстанции што ги елиминираат. Терапијата може да варира од еден месец до шест месеци, во зависност од сериозноста на симптомите. Главната задача на таквата терапија е да спречат мал дел од згрутчувањето на крвта да се отцепи, што може да навлезе во пулмоналната артерија со протокот на крв;
 • хируршка интервенција. За време на операцијата се отстранува тромбоза или тромболиза, во која лекарот внесува катетер директно во згрутчето преку кое се инјектира тромбо-раствор. Но, овој метод се користи исклучително ретко, бидејќи може да доведе до крварење, и само во оние случаи каде што другите терапии не помогнаа. Друг метод на хируршка интервенција вклучува инсталирање на специјален филтер во вената, кој ќе спречи згрутчување на крвта да влезе во пулмоналната артерија.

Покрај тоа, можете да користите традиционални средства за терапија, кои не треба да бидат единствената терапија за тромбоза. Можете да подготвите инфузии и декорации на:

 • лук и мед;
 • хоп конуси;
 • дабови кора;
 • детелина и цвеќиња;
 • бела акуција истури со алкохол;
 • прополис;
 • мед и сок од кромид.

Можен третман на болеста на начини како што се хирудотерапија и нога бањи со таничен корен.

За пациенти со длабока венска тромбоза, важно е да се придржувате кон специјална диета, која забранува јадење:

 • пржена храна;
 • масни меса и супа од нив;
 • слатки производи од брашно;
 • пушеле колбаси;
 • мешунки;
 • газирани шеќерни пијалаци;
 • Киви, банани, рибизли и спанаќ.

Исхрана за длабока венска тромбоза вклучува употреба на сите количини:

 • садови варени, парен или печен во рерната без употреба на растително масло;
 • риба со малку масти и други морски плодови;
 • декорации на народни лекови;
 • сушено овошје;
 • овошје и зеленчук, освен забрането;
 • море кале;
 • компоти, свежи и мрази.

Дозволените производи ја намалуваат крвта и спречуваат формирање на згрутчување на крвта (помош при опоравување и спречување на болеста).

Превенција

Превентивните мерки за длабока венска тромбоза се состојат од:

 • здрав начин на живот - треба да престанат со пушење и алкохолни пијалоци;
 • исхрана и диета. Храната треба да се зема во мали делови пет или шест пати на ден;
 • пиење доволно течност - најмалку еден и пол литри дневно;
 • врши умерена физичка активност;
 • редовни прегледи во клиниката, особено за луѓето кои страдаат од дијабетес;
 • отфрлање на долги прошетки до постарите луѓе;
 • земање крвни дрога по секоја операција;
 • навремено лекување на болести кои можат да доведат до формирање на згрутчување на крвта;
 • во најмал знак на болест, консултирајте се со доктор;
 • постојана употреба на еластичен завој за намалување на отокот и подобрување на протокот на крв.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате длабока венска тромбоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеомиелитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Тромбоза (појавување на симптоми: 3 од 10)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Трофичен чир (појавување на симптоми: 3 од 10)

Трофичен чир е воспалителна рана на кожата на горните и долните екстремитети кои не лечат шест или повеќе недели. Се појавува поради недоволната циркулација на крвта и исхраната на ткивата, која се јавува во позадината на проширените вени. Таквата болест не може да се појави самостојно, но станува непријатна и тешка последица по некои болести.

...
Ентеровирусна инфекција (појавување на симптоми: 3 од 10)

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

...
Бурзитис (појавување симптоми: 2 од 10)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .