Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анемија од дефицит на железо: симптоми и третман

Анемија од дефицит на железо - главните симптоми:

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

Според статистичките податоци на СЗО, анемијата на дефицит на железо се јавува кај околу 30% од жените и 15% кај мажите, односно кај околу 200 милиони луѓе ширум светот.

Етиолошки фактори

Причините за анемија со дефицит на железо се:

 • загуба на крв (зема околу 80% од главните причини). Крварењето може да се појави поради присуство на гастроинтестинални заболувања, како гастритис , пептичен улкус , присуство на дивертикулум на колон, тумори или хемороиди . Покрај тоа, може да биде причина прекумерната менструација, фибромиомот , бубрежната болест, крварењето од белите дробови, носот и честата донација на крв до донаторски места;
 • слаба апсорпција на железо. Во овој случај, анемијата со дефицит на железо започнува поради ресекција на дебелото црево, ентеритис , амилоидоза на цревата;
 • високото тело има потреба од железо. Таа е поврзана со интензивен раст, раѓање и исхрана, како и интензивни спортски активности;
 • недостаток на железо кое влегува во телото со храна. Тоа почесто се забележува кај новороденчиња или мали деца, како и кај вегетаријанците.

Оптималната доза на железо, поради која е спречена анемијата со недостаток на железо, е 12 mg за мажи и 15 mg за девојчиња (за бремени жени, дозата се удвојува).

Фази и степени

Патогенезата на болеста е условно поделена во неколку фази:

 • декларантен дефицит (недоволно количество акумулирано железо). Во исто време, количината на оваа супстанца во коскената срцевина се намалува и неговата апсорпција се зголемува;
 • латентен дефицит. Во оваа фаза се намалува количината на серумското железо и сидеробластите, но во исто време се зголемува и количината на трансферин во мозокот;
 • голем недостаток на железо. Во оваа фаза, концентрацијата на хемоглобин и црвени крвни клетки на пациентот се намалува во крвта.

Анемијата со дефицит на железо има неколку степени:

 • лесен Во исто време, телото содржи хемоглобин на ниво од 90-110 g / l. Анемијата со дефицит на железо во оваа фаза нема манифестации;
 • умерена. Со намалување на количеството на хемоглобин на 70-90 g / l, пациентот има општа слабост, намалување на концентрацијата, бланширање на мукозните мембрани;
 • тешки Оваа фаза на болеста се развива со 70 грама или помалку на хемоглобин по литар крв. Лице страда од анемија, има нарушувања на спиењето, аритмија, промени во работата на мирисни и рецептори за вкус.

Покрај тоа, постои таква состојба, како и прекома за анемија . Таа му претходи на кома и се манифестира со тахикардија , поспаност, депресија и сина боја на мукозните мембрани. По прекомата доаѓа кома, се карактеризира со повраќање, низок крвен притисок, губење на свеста и неконтролирано мокрење. Исто така, со кома, може да нема реакција на иритација во екстремитетите.

Симптоматологија

Симптоми на анемија од дефицит на железо

Сите симптоми на анемија со дефицит на железо се поделени во две главни групи:

 • анемичен синдром. Се карактеризира со општа слабост, влошување на перформансите, несвестица, појава на "мешање" пред очите, како и зголемување на отчукувањето на срцето, дури и при низок физички напор;
 • сидеропенична болест. Тоа вклучува оштетување на епителиумот насекаде на кожата, дигестивниот тракт. Пациентот, исто така, има чувство на печење на јазикот и тешкотии при голтање на храната. Дури и со соодветна грижа за забите, тие почнуваат да се распаѓаат и да го изгубат сјајот, во аглите на устата се појавуваат пукнатини. Пациентот ја чувствува болката на досаден, глупав карактер во стомакот. Покрај тоа, сидеропенскиот синдром ги придружува таквите симптоми на анемија од дефицит на железо како сува кожа со пукнатини, кршливи нокти и губење на активната коса. Болеста може да биде придружена со желба на пациентот да ја јаде глина, креда, варовник или неподготвени житни култури. Исто така, зависности во областа на промена на мирис - постои страст за мириси на ацетон, бои и лакови, па дури и измет. Кружниот облик на мускулите, кој ги затвора физиолошките отвори (сфинктери), може да биде нарушен, што резултира со неконтролирано измет или урина кога се смее, кашлање.

Дијагностика

Анемија кај дефицит на железо кај деца и возрасни може да се дијагностицира на следниов начин:

 • анализа на медицинската историја и жалби на пациентот. Лекарот треба да научи од медицинската историја колку долго пациентот има поплаки за слабост, тахикардија и што, според мислењето на пациентот, е причина за нивниот изглед;
 • анализа на животна историја. Лекарот, исто така, треба да испита дали има хронични или наследни болести во историјата на болестите на пациентот, долгорочни лекови. Исто така се проверува присуството на бенигни и малигни тумори, лоши навики или контакт со токсични лекови;
 • инспекција Анемијата со дефицит на железо може да се открие со промена на бојата на кожата (бледило, цијаноза), брз пулс и намалување на притисокот;
 • крвен тест . Лабораторија може да утврди намалување на концентрацијата на црвените крвни клетки (црвени крвни клетки) во крвта, како и намалување на содржината на хемоглобин (супстанца која носи кислород). Анемијата исто така се карактеризира со намалување на индексот на боја (односот на хемоглобинот на бројот на црвени крвни клетки);
 • биохемиски крвен тест . Тоа ќе помогне да се демонстрира недостаток на серумско железо, зголемување на способноста за врзување на железо врз серумот, намалување на феритин и трансферин;
 • анализа на стапките на коскената срцевина. Се изведува со помош на коскена пункција (пункција на коската со игла, при што се извлекуваат нејзините внатрешни содржини) - по правило, торакалниот регион. Пробивот помага да се процени хематопоетскиот процес и да се одреди природата на болеста;
 • трепанобиопсија. Тоа вклучува анализа на коскената срцевина на пациентот и соседното ткиво. Областа на мозокот обично се зема од јогумот (заедно со перистоумот, како и коските), кој се наоѓа најблиску до кожата со посебен уред и помага да се утврди природата на болеста колку што е можно попрецизно;
 • ЕКГ Електрокардиографијата се користи за да се одреди срцевиот ритам, неговиот ритам и да се утврди дали има нарушување во исхраната на срцевиот мускул;
 • терапевтски совети.
Еритроцитна концентрација кај анемија

Третман

Третманот на анемија од дефицит на железо сугерира, прво, елиминирање на причините што довеле до тоа. Еден пациент е пропишан да одржува здрав начин на живот со отфрлање на лоши навики и секојдневни прошетки на улица. Исхраната за анемија со недостаток на железо подразбира присуство на голема количина протеини - месо, сирење, јајца, црн дроб, бубрези. Исто така треба да ја минимизирате потрошувачката на маснотии (маснотии, масни меса) во корист на зеленчук (маслиново, сончогледово, пченкарно масло). Анемијата со дефицит на железо се третира преку ограничување на потрошувачката на млеко и чај - ја спречуваат апсорпцијата на железо во гастроинтестиналниот тракт. Храната не значи намалување на јагленохидратите - препорачливо е да се јаде житарки, пудинг, грав, јадат мед, џем, производи од брашно, како и зеленчук со овошје.

Во прилог на соодносот на протеините со масти и јаглени хидрати, пациентите треба да консумираат повеќе храна со содржина на железо - тие се богати со црниот дроб, зајачкото месо, како и леќата, боровинките и кавијарот на риби од есетра. Заедно со железо, вреди да се јаде храна со големо количество витамини од групите Б и Ц (трици, зелена, грав, риба, соја).

Од медицински производи, лекарот може да пропише лекови кои содржат железо за првите неколку месеци од третманот, кој пациентот ќе треба да го земе меѓу оброците. Ако се утврди дека анемијата за дефицит на железо е тешка, тогаш се препишуваат инјекции или трансфузии на крв.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дефицитна анемија од железо и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , хематолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиповолемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...
Анемија (анемија) (појавување симптоми: 7 од 20)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Хемосидероза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...
Пернициозна анемија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...
Хиперволемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .