Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ревматска срцева болест: симптоми и третман

Ревматска срцева болест - главните симптоми:

Срцева ревматска срцева болест е најчеста компликација по разни заразни болести. Најчесто почнува да напредува поради нецелосно третирана ангина. Кога болеста влијае на сите слоеви на ѕидовите и мембраните на срцето - од ендокардиумот до перикардот. Со навремена дијагноза и соодветен третман, можно е да се избегне ширење на процесот на оштетување на целото срце и да се запре на ниво на промени во структурата на клетките на организмот.

Во зависност од видот и степенот на болеста, ревматската срцева болест може да се појави без симптоми или со изразени симптоми. За акутна и хронична ревматска срцева болест која се карактеризира со неочекуван почеток и висок интензитет на манифестација.

Постои скриена форма на овој процес. Невозможно е да се дијагностицира или открие за време на испитувањето. Единствениот начин да се открие оваа форма е формирање на дефект на срцето , што е само можност за откривање.

Нема поделба според возраста или полот за оваа болест, бидејќи патологиите, компликација на која е ревматска срцева болест, може да се појават во апсолутно секое лице. Во медицината постои тенденција дека болеста кај децата може да се појави на возраст од шест години, а кај возрасната популација од дваесет до шеесет години.

Етиологија

Главните причини за прогресија на ревматските срцеви заболувања се заразни процеси во човечкото тело. Генетската предиспозиција е исто така важна бидејќи не сите луѓе кои имале инфекција страдаат од ревматска срцева болест.

Но, најчестите причини за оваа болест се:

 • широк спектар на срцеви заболувања;
 • сите видови на алергиски реакции;
 • нехигиенски услови за живеење и работа;
 • трансфер на различни вирусни инфекции не во болница или во состојба на одмор, но кога се комбинираат со трудовата активност.

Видови

Ревматска класификација на срцеви заболувања

Според клиничката форма на болеста е поделена на:

 • основно;
 • рекурентна ревматска срцева болест.

Според степенот на болеста:

 • слаб - продолжува без симптоми. Структурата на срцето, нејзините ѕидови и школки во нормалниот опсег;
 • средно - се манифестира со неколку симптоми. Волуменот на срцето е малку зголемен, не се забележува циркулаторна инсуфициенција;
 • тешко - воспаление на неколку мембрани на срцето, изречени знаци на болеста. Границите на телото се значително зголемени, постои циркулаторна инсуфициенција.

Симптоми

Ревматските срцеви заболувања кај возрасните и децата обично почнуваат да напредуваат неколку недели по заздравувањето од заразни болести. Главните знаци на ревматска срцева болест се:

 • оштетување на зглобовите на глуждот, рамената, лактите и колената. На овие места има мал оток, круг и густа на допир;
 • брз замор на телото;
 • намален апетит;
 • тешка зглобна болка;
 • зголемено потење;
 • бледа кожа;
 • промени во срцевиот ритам;
 • недостаток на здив;
 • срце шум;
 • делумна загуба на перформанси;
 • зголемување на големината на некои внатрешни органи. Процесот е проследен со болка;
 • силна кашлица за време на вежбање;
 • епистакса;
 • тромбоза ;
 • треска;
 • тешкотии при дишењето кај хроничен или акутен ревматски кардитис.

Во принцип, овие симптоми се забележани кај возрасни и кај деца. Разликата е само степен на интензитет на нивната манифестација. Во поединечни случаи, болеста може да помине без појава на симптоми и зголемување на границите на органот. Потоа, дури и дијагнозата нема да даде резултати (за откривање на ревматска срцева болест е речиси невозможно). Во овој случај, болеста ќе се манифестира само со дефект на срцето, што во иднина ќе доведе до смрт на пациентот.

Ревматска срцева болест

Дијагностика

За дијагноза на ревматска срцева болест во раните фази, лекарите ќе бидат потпомогнати од некои информации од животот на пациентот. Како што се:

 • дали имало примарен почеток на болеста во детството или адолесценцијата;
 • Дали процесот на рекурентна ревматска срцева болест се јавува по страдање заразни болести;
 • Долго закрепнување по заразни болести.

Испитувањето на пациентот се заснова на фокусот на:

 • бледа боја на кожата;
 • сини усни, нос или уши;
 • оток на долните екстремитети;
 • тешка недостаток на здив;
 • проблеми со срцето - зголемување на границите, бучава, ослабување на срцевиот ритам.

Кога се дијагностицираат крвни тестови - општо , биохемиски , како и имунолошка студија.

Дијагностика со помош на уреди:

 • ЕКГ - го одредува срцевиот ритам;
 • PCG - да се идентификува карактеристичен шум;
 • градна радиографија;
 • Ултразвук на срцето .

Третман

Најповолно ако третманот на ревматските срцеви заболувања започнува во рана фаза, кога сеуште е можно да се избегнат проблеми со работата и структурата на срцето.

Третман на болеста, со тешки симптоми, се одвива во неколку фази:

 • строг одмор во кревет и одмор. По две недели од тоа во оваа состојба, симптомите на болеста значително ќе се намалат;
 • по одредена диета, која лекарот ја пропишува поединечно;
 • земајќи комплекс на лекови - антибиотици, антиинфламаторни и спуштачки супстанции во телесната температура, хормонски лекови, срцеви стимуланси.

Од народни лекови најефикасни се:

 • инфузија од кората на корења и врба, лисјата од бреза;
 • лушпа од акациски цвеќиња и глог;
 • собирање на суви кајсии, суво грозје и мед.

Хируршката интервенција за ревматска срцева болест не се практикува.

По елиминација на сите симптоми кај пациенти се препорачува:

 • третман во санаториум;
 • кал терапија;
 • специјализирани терапевтски бањи.

Превенција

Постојат неколку видови превентивни мерки за ревматска срцева болест.

Превенција, која е пожелно да се спроведе од раното детство, се состои од:

 • одржување здрав начин на живот (без лоши навики);
 • стврднување;
 • секојдневен физички напор, но не прекумерно;
 • пливање

Мала профилакса вклучува:

 • полагање на испитување на лекар најмалку двапати годишно;
 • навремен третман на срцеви заболувања и заразни болести.

Со повторното појавување на ревматските срцеви заболувања, превентивните методи се изведуваат три години под постојан надзор на кардио-ревматологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ревматска срцева болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукемија (појавување симптоми: 7 од 16)

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...
Миокардна дистрофија (појавување симптоми: 7 од 16)

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

...
Кардитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 6 од 16)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .