Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невроциркулаторна дистонија: симптоми и третман

Невроциркулаторна дистонија - главните симптоми:

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

И покрај различните типови и симптоми на болеста, продолжува прилично бенигни, не води кон понатамошен развој на проблеми со срцето. Обично постои поволна прогноза (во повеќето клинички случаи постои целосна наплата).

Доста често, невроциркулаторната дистонија е збунета со одредени болести на нервниот и кардиоваскуларниот систем. На пример, текот на оваа болест е многу слично на синдромите на паничен напад , некои видови на кардиопатија, хиперкинетички или тонзилокардијални синдроми.

Симптомите на таквата болест, во поединечни случаи, можат да се манифестираат остро и одеднаш, со непредвидливо исчезнување. Но, можно е дека болеста може да трае долго време, со хронична природа. Во овој случај, периодите на егзацербација и слегнување на симптомите се алтернативни.

Етиологија

Кај децата или адолесцентите, главната причина за болеста не е целосно формираните внатрешни органи и силниот хормонски пренапони. Главната причина за појава на оваа болест кај возрасната популација е присуството на стресни ситуации со кои лицето не може да се справи, и како резултат на тоа, почнуваат да се појавуваат симптоми на дистонија. Причините за прогресија на болеста се поделени на внатрешни и надворешни. За надворешни вклучуваат:

Причини за невроциркулаторна дистонија
 • тешка исцрпеност;
 • седентарен, или, обратно, премногу активен начин на живот;
 • сите видови домашно и индустриско зрачење или вибрации;
 • големи количини на алкохол и злоупотреба на никотин;
 • прекумерна апсорпција на пијалаци, кои се содржани во големи количини, кофеин - природно кафе, силен црн чај, пијалаци за да се подигне енергијата;
 • многу топли и суви климатски услови.

Внатрешни сторители на невроциркулаторна дистонија се:

 • наследна предиспозиција;
 • зголемување на количината на хормони во телото поради бременост или за време на сексуалното формирање на телото на младите луѓе;
 • личен темперамент на секој човек;
 • хронични инфективни процеси во телото;
 • прекршувања во внатрешните органи со хронична природа;
 • нарушувања на нервниот и ендокриниот систем;
 • периодот на прекинување на менструацијата кај жената;
 • алергија.

Етиологијата на оваа болест е доста разновидна, но не се јавува органско оштетување на внатрешните системи на човечкото тело.

Видови

Оваа болест има неколку видови, кои се поделени според нивото на крвниот притисок:

 • ако БП е спуштен, тогаш тоа ќе се нарече хипотонична невроциркулаторна дистонија. Во овој случај, најчесто постои брзо намалување на енергијата во телото и неговата слабост;
 • со зголемен притисок - невроциркулаторна дистонија на хипертоничниот тип;
 • невроциркулаторната дистонија на мешан тип се карактеризира со разлики во крвниот притисок;
 • ако притисокот се промени малку или останува во рамките на нормалниот опсег, но прво, промените во работата на срцето се јасно изразени, невроциркулаторната дистонија ќе се карактеризира со кардијален тип.

Покрај тоа, оваа болест може да се класифицира според нивото на симптоми, и во зависност од тоа, може да се случи:

 • лесно - со мали симптоми. Со овој курс, употребата на лекови може да се избегне преку обезбедување на пациентот со соодветен одмор и земање на лушпа од собирање на лековити билки;
 • умерена сериозност - некои симптоми се изразени толку сликовито што тие носат непријатност за лице во секојдневниот живот и се мешаат во професионална или ментална активност;
 • тешко - симптомите на болеста се изразуваат постојано, па затоа пациентот едноставно нема способност да врши никакви функции од секојдневниот живот. Во овој случај, третманот се изведува само со лекови.

Интензитетот на текот на болеста може да биде во природата:

 • влошувања;
 • ремисија;
 • мешан тип, во кој има скокови во интензитетот на симптомите на болеста.

Според формите на доминација на симптомите, невроциркулаторната дистонија е поделена на:

 • срцева;
 • васкуларна;
 • невротичен;
 • вазомотор;
 • со кршење на терморегулација;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • оштетување на респираторните процеси;
 • раздор во работата на гениталиите.

Симптоми

Симптомите може да се должат на еден вид на болест или на друг. Како по правило, тие се манифестираат во секоја личност на различни начини - некој е поинтензивен, некој има клиника речиси избришана. Но, кај повеќето пациенти се забележани симптоми:

 • тешка главоболка или вртоглавица;
 • зголемено потење на дланките и нозете;
 • сензации во шевовите во срцето;
 • нарушување на ритамот на отчукување на срцето;
 • чувство на недостаток на воздух, што го прави дишењето побрзо;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • непријатни чувства во стомакот предизвикани од запек или дијареа;
 • сериозна слабост на телото;
 • честа желба за уринирање;
 • постојан беспрекорен страв и паника;
 • нарушување на спиењето;
 • зголемено ниво на гас од телото.

Хипертензивната дистонија се карактеризира, покрај слабоста и вртоглавицата, со зголемен артериски притисок . Хипотоничната дистонија е придружена со нагло намалување на крвниот притисок. Мешаната форма ги комбинира горенаведените капки на притисок, кои може да носат периодично зголемување на телесната температура. Во преден план на срцева дистонија се болка и непријатност во срцето.

Дијагностика

Поради распространетоста на болеста и сличноста на симптомите со некои други болести, дијагнозата од невролози, педијатри или терапевти нема да има дополнителни испитувања со користење на:

 • МРИ и КТ на срцето ;
 • дневно мерење на крвниот притисок;
 • ЕКГ тест со оптоварување;
 • кардиографија;
 • радиографија;
 • Велосипедска ергометрија е техника која го мери количеството на стрес кој пациентот може да го поднесе. Пациент со невроциркулаторна дистонија може да го издржи товарот неколкупати помалку од здрава личност со иста возраст и пол.

Третман

За разлика од повеќето болести, терапијата со не-лекови добива поголемо внимание во третманот на невроциркуларната дистонија. Таа е насочена кон воведување во секојдневниот живот на пациентот следниве процеси кои пациентот може да ги спроведе независно:

 • стврднување;
 • медитација;
 • јога;
 • мала, но постојана вежба и трчање;
 • укинување на дневниот, работните и образовните активности;
 • добар одмор.

Не-лекувањето на симптомите во клинички услови се состои од:

 • психотерапија;
 • electrosleep;
 • масажи;
 • акупунктура;
 • електрофореза;
 • рефлексологија;
 • терапевтски бањи.

Исто така важна улога игра санаториум тип на третман.

За успешен третман на дистонија за срцевиот и хипертензивниот тип, се пропишуваат лекови кои можат да ги елиминираат различните проблеми со работата на срцето. За третман на хипотонична невроциркулаторна дистонија, лекарот може да пропише употреба на тинктури на женшен и кофеин.

За да се избегнат манифестации на напади на оваа болест, лекарите препорачуваат дневно внесување на тинктури на валеријана, мајчина душица, глог. За третман на постојано чувство на вознемиреност, се користат средства за смирување, чиј прием не треба да надминува три недели.

Лекот без лекови за бремени жени е ист како кај обичните луѓе. Третманот со лекови е малку поинаков - е поштеден, но не помалку ефикасен. Третманот е целосно под надзор на лекарите.

Третманот на невроциркулаторната дистонија со народни лекови ќе помогне да се зголеми ефектот на горенаведените методи. Основата на популарните методи се алкохол тинктури на различни билки и овошја:

 • валеријана;
 • motherwort;
 • пасифлора;
 • peonies;
 • глог

Декоки и тинктури од:

 • мешавини на глог, оригано, мајчина лига и хиперикум;
 • соединенија на Адонис, бадем од лимон и валеријана корен;
 • сет на оригано, глог, камилица, нане, маточина од лимон, мудрец и мајчина придружба.
Третман на невроциркулаторна дистонија

Превенција

Превентивните мерки, како и третманот, можат да бидат независни и медицински по природа.

Независни методи за превенција се состојат од следниве препораки:

 • намалување или избегнување на стресни ситуации или непријатна комуникација;
 • почитување на правилниот режим на ден, исхрана и спиење. Обидете се да јадете секој ден во исто време, во мали порции, пет или шест пати на ден. Зголемување на внесот на витамини. Времето за спиење треба да биде најмалку осум часа дневно;
 • целосен одмор;
 • редовно вежбање;
 • исклучување на алкохол и никотин од животот;
 • спроведување на сите хигиенски мерки;
 • го намали внесот на кофеин.

Медицински превентивни методи вклучуваат:

 • навремен третман на сите воспалителни процеси или болести;
 • разговори на адолесценти со психотерапевт, да се подобри проценката на личноста и адаптацијата во општеството;
 • регулирање на нивото на хормони во женското тело за време на бременоста и за време на менопаузата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Невроциркулаторна дистонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Пременструален синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Спинален хемангиом (појавување симптоми: 7 од 20)

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...
Синдром на нервозно дебело црево (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 7 од 20)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .