Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миокардијална дистрофија: симптоми и третман

Миокардна дистрофија - главните симптоми:

Миокардна дистрофија - концепт кој означува секундарна лезија или разни нарушувања на патолошка природа во срцевиот мускул. Често оваа болест е компликација на срцеви заболувања, придружена со хранливи миокардни нарушувања. Дистрофијата носи со себе намалување на мускулниот тонус, што може да биде плодна почва за формирање на срцева слабост. Се јавува поради недоволно снабдување со крв во миокардот, поради што нејзините клетки не добиваат доволно воздух за нормално функционирање. Ова доведува до атрофија или целосна смрт на миокардно ткиво.

Промените во работата на срцето кај миокардна дистрофија се реверзибилни. И навремената дијагноза и третман ќе го ослободат пациентот од нарушувањето на работата на срцето. Оваа болест се потврдува само во случај на докази за метаболички нарушувања, поради што се случува уништување на мускулите. Во ризик се луѓето постари од четириесет години. Но неодамна има намалување на прагот на пониската возраст.

Етиологија

Причините за прогресија на миокардијалната дистрофија се доста разновидни. Тие се поделени на фактори кои директно влијаат на функционирањето на срцето и на причините, кои не влијаат директно на органи (делувајќи преку надворешни фактори).

Првата група причини се:

 • намалена апсорпција на кислород од страна на срцето;
 • покачен калциум во коморите на срцето;
 • оштетување на миокард со масни клетки;
 • уништување со патогени бактерии од структурата на органи;
 • намалување на здравите клетки во срцето, поради влијанието на другите процеси на болеста.

Втората група вклучува:

 • ефектот на хормоните врз мускулниот слој на срцето;
 • сите видови на акутно труење на телото (лекови, алкохол, никотин, лекови);
 • ефектот врз телото на голема доза на зрачење;
 • продолжен стрес, депресија , апатија;
 • Вежбањето води до откривање на оваа болест кај спортистите;
 • нездрава исхрана, која, во мнозинството се состои од многу масни и солени јадења;
 • абнормална работа на органите на ендокриниот и дигестивниот систем.

Видови

Во зависност од причините и симптомите, миокардната дистрофија може да биде:

 • исхемичен - се формира поради внесот на недоволен воздух во миокардот. Ретко во артериите кои го хранат мускулите со кислород, се наоѓа тромб;
 • фокална. Главната причина за појавата лежи во кршењето на циркулацијата на крвта во артериите поврзани со мускулите. Имало случаи на болест без симптоми. Кај такви луѓе, дури и срцев удар бил безболен;
 • масното ткиво е формирано дифузно, односно поради акумулација на мала количина на маснотии во миокардијалните клетки (кардиомиоцити). Постепено, нивото на маснотии се зголемува и на крајот целосно ја заменува цитоплазмата. Главната причина за развојот на овој тип на болест е несоодветната потрошувачка на протеини и витамини;
 • дишормонален - се појавува како резултат на хормоналната нерамнотежа во телото. Жените се главно изложени за време на прекин на менструацијата или други гинеколошки проблеми. Кај мажите, тој е асоциран со нарушено производство на тестостерон хормон;
 • левата комора на срцето. Овој тип на болест не е независен, туку се појавува против позадината на болеста;
 • токсичен - се појавува кај луѓе кои страдаат од зависност од алкохол;
 • физички стрес - предмет на спортисти, поради слаба циркулација на крвта. Во професионалните спортисти, срцевите мускулни клетки се заменуваат со сврзно ткиво кое не е наменето за истегнување.
Структура на срцевиот ѕид

Дистрофичните промени во мускулите на срцето се поделени во неколку фази на развој:

 • примарно - се карактеризира со болни напади во областа на срцето, скратен здив и брзо намалување на енергијата, без изложување на физички напор. Во оваа фаза постои можност за зголемување на големината на срцето. Лекот е невозможен;
 • втората фаза - постои повреда на ритамот на срцето и оток на екстремитетите, кои речиси не се забележуваат. Со контракција, срцето пумпа помал обем на крв од оној што влегува кога е релаксирано. Со соодветен и навремен третман, постои можност за враќање на здравата работа на срцето;
 • последниот - оваа фаза се карактеризира со недостаток на воздух, не само во движење, туку и во состојба на одмор, намалување на работниот капацитет на пациентот. Срцето не го надминува таквиот износ на протокот на крв како при нормално функционирање. Оваа фаза е неповратна.

Симптоми

Ако дијагнозата на болеста не била направена на млада возраст, тогаш, најверојатно, продолжила без симптоми, па затоа пациентот не се консултирал со лекар. Но, во основа, без израз на знаци, болеста не поминува. Главните симптоми на миокардна дистрофија вклучуваат:

 • ангина пекторис ;
 • зголемен притисок;
 • чувство на недостаток на здив;
 • постојано чувство на страв и несигурност;
 • нарушување на срцевиот ритам. Многу често се забележува со фокална дистрофија;
 • оток на долните екстремитети;
 • попреченост;
 • висок замор;
 • нарушување на спиењето;
 • зголемено потење;
 • намалување на телесната тежина;
 • раздразливост на пациентот;
 • диспнеа во мирување;
 • ширење болка низ левата страна на телото.

Дијагностика

При првата посета на лекарот се врши детално појаснување на жалбите на пациентот и се спроведува целосен преглед. Бидејќи во некои случаи болеста може да продолжи без манифестација на симптоми, ќе бидат потребни дополнителни инструментални методи за дијагноза:

 • МНР на срцето ;
 • радиографија;
 • Ултразвук на срцето ;
 • фонокардиографија. Овозможува откривање на помали звуци во срцето;
 • електрокардиографија - открива абнормалности на срцето на кое било ниво;
 • биопсија.

Третман

Третман на миокардна дистрофија, првенствено врз основа на елиминација на изворите на нејзиното појавување. Во зависност од факторите на изглед и општото здравје на пациентот, лекарите пропишуваат:

 • земање лекови за нормализирање на срцето;
 • хормонални лекови;
 • инјекции на витамини.

Лековите се насочени кон нормализирање на срцевиот ритам. Бидејќи причините за формирање на болеста се чисто лични, оваа група на лекови е препишана од страна на лекарите поединечно.

Домашната терапија е забранета. Ваквите методи можат само да го влошат текот на болеста и да го зголемат ризикот од компликации. И она што започна со мало нарушување на срцето, може да стане неизлечивен процес на дистрофично чистење на миокардот.

Третманот на болеста со хируршка интервенција речиси и не се практикува, бидејќи лековите се целосно способни за намалување на манифестацијата или целосно ги елиминираат симптомите на болеста. Срцевите операции се изведуваат само кога се откриени знаци на изразена срцева слабост:

 • нарушување на ритамот на отчукување на срцето;
 • недостаток на здив не е придружен со физички напор;
 • постојано отекување на екстремитетите.

Превенција

Прво, спречувањето на миокардна дистрофија треба да се состои од лекување на болеста против која се манифестира. Покрај тоа, профилактичките методи вклучуваат:

 • лекови во нормален опсег;
 • избегнување на алкохол и пушење;
 • дневни физички активности, но само до степен што е можно за секое лице;
 • избегнување на хипотермија или прегревање на телото;
 • полагање на медицински преглед двапати годишно;
 • јаде протеини и витамини;
 • намалување на калории храна. Обидете се да не јадете брза храна;
 • дневниот внес на течност не е помал од еден литар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миокардна дистрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миокардна дистрофија (појавување на симптоми: 8 од 16)

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 16)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 6 од 16)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 6 од 16)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .