Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микроангиопатија: Симптоми и третман

Микроангиопатија - главните симптоми:

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

Варијација на оваа болест е ангиопатија на ретиналните садови, како и капиларите во бубрезите. Микроангиопатија може да се развие насекаде во телото. Обично, заразни болести, дијабетес мелитус , патологии на црниот дроб и системот за формирање на крв придонесуваат за прогресија.

Во повеќето клинички ситуации, микроангиопатија е последица на таквите патолошки процеси:

 • фибриноиден;
 • формирање на фокуси на некроза;
 • хијалиноза. Овој патолошки процес е вид на протеинска дистрофија. Неговата карактеристика е таложењето на хијалин во телесните ткива;
 • тромбоза .

Клиниката за микроангиопатија директно зависи од тоа кој дел од телото е погоден, како и од влијанието врз него во иднина на разни негативни фактори. Главните симптоми на патологија вклучуваат кршење на процесот на коагулација на крв, уништување на ѕидовите на крвните садови. Најчесто, истовремено со назначената патологија, пациентот го набљудува формирањето на фокус на глиозата во мозокот, појавата на пурпура, оштетување на црвените крвни клетки и прогресија на бубрежната инсуфициенција .

Етиологија

Главните причини за прогресија на микроангиопатија се следниве:

 • механички повреди со различна тежина;
 • оптоварена наследност;
 • присуство на патологии кои влијаат на плазма и крвни елементи;
 • интоксикација на телото;
 • намалена реактивност на телото;
 • хипертензија.

Исто така, провоцира прогресија на ангиопатија може често да пуши или прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалаци.

Нарушување на протокот на крв во микроангиопатија

Форми

Во медицината, постојат неколку форми на патологија, кои се разликуваат во симптоматологијата и етиологијата.

 • микроангиопатија на мозокот. Исто така во медицинската литература може да се најде и второто име на оваа патолошка состојба - церебрална микроангиопатија. Во овој случај, садовите со мал калибар се локализирани во мозокот. Како последица на тоа, е можна прогресија на опасните компликации, меѓу кои и глиозата е на прво место. Поразот на садовите кои го хранат мозокот, обично се забележани кај атеросклероза и перзистентна хипертензија;
 • дијабетична микроангиопатија. Ова е симптом кој обично го придружува дијабетес мелитус;
 • тромботична микроангиопатија. Тоа се разликува од другите форми во тоа што е спорадично. Најчесто манифестацијата на патологија е забележана кај жени кои носат дете, луѓе кои страдаат од хипертензија , како и оние со историја на онколошка или системска патологија.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, симптомите на патологијата зависат од специфичната форма која почнала да напредува кај една личност.

Оштетување на мозокот

Симптомите на микроангиопатија на мозокот се појавуваат постепено. Клиничката слика на патологијата е претставена со знаци на исхемија, лакунарен инфаркт и енцефалопатија. Сето ова води до оштетување на органското или дифузното оштетување на органите, како резултат на кое врз него се формираат фолии на глиозата.

Симптоми на болеста:

 • оштетување на меморијата;
 • зголемен замор;
 • слабост;
 • главоболка со различни степени на интензитет. Најчесто, синдромот на болка не се ослободува со земање лекови против болки.

Поради поразот на капиларната машина, процесите на оксидативна фосфорилација се активираат во мозокот. Како резултат на тоа, се создаваат фокуси на глиоза, кои првично не претставуваат закана за здравјето, но подоцна, како што растат, видот на лицето може да се намали, може да се наруши координацијата на движењата и така натаму. Тежината на симптомите зависи од бројот на места со глиоза.

Дијабетична микроангиопатија

Дијабетична микроангиопатија е најопасната манифестација на дијабетес. Опасноста е поврзана со фактот дека оваа болест станува причина за нарушување на процесите на исхрана на ткивните структури и повлекување на токсични материи од нив. Ако патологијата не е откриена со текот на времето и нејзиниот третман не се спроведува, тогаш садовите ќе се намалат уште повеќе, што ќе доведе до ткивна хипоксија.

Карактеристични манифестации на овој синдром:

 • дијабетична нефропатија . Овој синдром е забележан кај една третина од пациентите со дијабетес. Се карактеризира со нарушено функционирање на бубрезите и нивниот едем;
 • дијабетична ангиоретинопатија. Во овој случај, постои оштетување на крвните садови кои обезбедуваат крв во мрежницата;
 • микроангиопатија на долните екстремитети. Патолошка состојба, поради прогресијата на која има нарушување во снабдувањето со крв во долните екстремитети, исхрана на нивните ткива. Ногата најчесто страда најмногу, но честопати нозете, артикулацијата на коленото и бутот често се вклучени во патолошкиот процес. " Дијабетична нога " - форма на микроангиопатија на долните екстремитети. Во почетокот, пациентите почнуваат да се жалат на болка во долните екстремитети и зголемен замор. Прво, синдромот на болка се појавува умерено и се бори во природата. Но, како што напредува патологијата, болката во долните екстремитети станува неподнослива. Постепено, овие симптоми се појавуваат: вкочанетост и горење во долните екстремитети, чувство на "ползење", зголемување на големината на ногата и ногата. Во потешки клинички ситуации, патолошки чирови кои не лекуваат долго време често се формираат на кожата на нозете.

Тромботична микроангиопатија

Симптомите на тромботична микроангиопатија се како што следува:

 • интестинална продрома, која обично се јавува како пост-дијареален синдром;
 • болка во абдоменот, нема јасна локализација;
 • во некои клинички ситуации, интестиналниот продрома може да се појави како дијареален синдром.

Дијагностички и терапевтски мерки

Стандардниот план за дијагноза на патологија вклучува:

 • Ултразвучен фундус;
 • Ултразвук на крвните садови;
 • Х-зраци
 • МНР;
 • КТ

Лекарите го опишуваат третманот на болеста во зависност од етиологијата и локацијата на лезијата. Во повеќето клинички ситуации, пациентот е пропишана терапија со лекови, чија главна цел е да се подобри микроциркулацијата на крвта. Исто така во планот за лекување мора да се вклучи физикална терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате микроангиопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , васкуларен хирург , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Оклузија на артерија (појавување симптоми: 6 од 16)

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на оштетена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања при неговото функционирање.

...
Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест) (појавување симптоми: 5 од 16)

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...
Системски васкулитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Системски васкулитис е голема група на заболувања карактеризирани со воспаление проследено со уништување на ѕидовите на мали, средни и големи садови. Како резултат на тоа, се развива исхемија на ткива и органи. Системскиот васкулитис се карактеризира со рецидив, но, исто така, често може да се влоши. Симптомите на заболувања во голема мера зависат од локацијата на крвниот сад, неговиот калибар, како и од активноста на воспалителниот процес.

...
Аортна дисекција (појавување симптоми: 5 од 16)

Аортна дисекција е поделбата на внатрешните и средните ѕидови на садот на два дела. Како резултат на овој процес, создава лажна дупка во која крвта може да тече.

...
Вибрациона болест (појавување симптоми: 5 од 16)

Вибрационата болест е патолошки процес кој се јавува наспроти позадината на долготрајното влијание на вибрациите врз телото, што во крајна линија доведува до промени во рецепторскиот апарат и некои делови од централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .