Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиопатија: Симптоми и третман

Ангиопатија - главните симптоми:

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

Патогенезата на ефектот врз садовите во секоја форма на патологија е различна, но резултатот од ова влијание е секогаш ист - некроза на ткивата што се храни од засегнатиот крвен сад. Во меѓународниот систем за класификација на болести (МКБ 10), ангиопатија има свој код и листа на болести кои можат да ја предизвикаат.

Етиологија

Главните причини за појава на ангиопатија од било кој тип вклучуваат:

 • напредна возраст;
 • тежок дијабетес ;
 • карактеристики на анатомската структура на садовите;
 • автоимуни болести;
 • професионални опасности, токсини и зрачење;
 • труење со крв ;
 • метаболички нарушувања;
 • пушење и алкохол;
 • надминувајќи ја нормалната телесна тежина;
 • отсуство во секојдневниот живот на пациентот умерено вежбање;
 • јаде над солена храна;
 • разни повреди;
 • недостаток на одредени хранливи материи или минерали во телото;
 • интоксикација на телото.

Видови

Постојат неколку типови на оваа болест (во зависност од причината за прогресија и локацијата на лезијата):

 • дијабетичен;
 • хипертензивна;
 • ангиопатија на долните и горните екстремитети;
 • ретина;
 • хипотоничен;
 • церебрална (мозокот);
 • артериски (срце);
 • трауматски;
 • младешки

Медицинската статистика е таква што пациентите најчесто се дијагностицираат со дијабетична форма на болеста (ова се должи на преваленцата на инциденцата на дијабетес). Исто така често на позадината на дијабетес се развива ангиопатија на долните екстремитети. Со овој тип на болест, постои задебелување на васкуларните ѕидови и стеснување на луменот на артериите во нозете. Овие процеси заедно претставуваат плодна почва за прогресија на атеросклерозата . Дијабетичната ангиопатија може да влијае не само на садовите на долните екстремитети. Тоа негативно влијае на функционирањето на бубрезите, мрежницата и срцето. Ако овој тип на болест не се третира долго време, тогаш тоа може да доведе до сериозни последици, од кои најсмртоно е што се инвалидитет.

Дијабетична ангиопатија на ретинални садови

Причините за хипертензивна ангиопатија вклучуваат: генетска предиспозиција, прекумерно пиење и хипертензија . Високиот притисок негативно влијае на циркулацијата на крвта, како и работата на внатрешните органи и системи воопшто.

Симптоми

Симптомите на ангиопатија директно зависат од неговиот тип, а сериозноста на симптомите зависи од степенот на оштетување на крвните садови и од локализацијата на патолошкиот процес.

Главни симптоми:

 • намалена визуелна острина;
 • чувство на чешање и горење во нозете;
 • за време на одење (по краток одмор - исчезнува, но се појавува со долги прошетки);
 • крварење во дигестивниот тракт;
 • дезориентација (само со ангиопатија на мозокот);
 • нарушена меморија и внимание;
 • промени во човековото однесување;
 • сува и пилинг кожа на рацете и нозете;
 • целосна загуба на видот;
 • халуцинации.

Симптомите на хипертензивна ангиопатија не се манифестираат секогаш во почетните фази на болеста. Пациентот се чувствува непријатно во форма на мала визија и очигледно отсјај пред неговите очи. Но, ако не ја откриете болеста во овој момент, понатамошни симптоми ќе бидат изразени поакутно, не само во однос на визијата на пациентот. Ќе има знаци на нарушување на циркулацијата на крвта. Во раните фази на прогресија, болеста сè уште може да се излечи, но во подоцнежните фази ќе биде многу тешко да се постигне, до степен до кој останува неизлечива.

Ангиопатија на долните екстремитети

Симптомите на дијабетична ангиопатија, особено на долните екстремитети, зависат од обемот на засегнатите садови и од степенот на развој на патолошкиот процес. Микроангиопатија е поделена на шест степени - од почетната, во која жалбите од пациентот не пристигнуваат, и до степен до кој е веќе невозможно да се избегне ампутација на ногата. Со макроангиопатија, пациентот прво чувствува мала болка во нозете, но постепено синдромот на болка се зголемува и клиниката е дополнета со други симптоми. Ако третманот не се спроведе, ангиопатијата ќе се претвори во тешка форма, што ќе доведе до смрт на прстите.

Речиси секогаш, какво било нарушување во видот или непријатноста во очното јаболко се симптоми на почетокот и развој на оптичка нервна ангиопатија. Церебралната ангиопатија е локализирана во мозокот и често може да доведе до продирање на крв во неговото ткиво. Поради чистење на ѕидовите на крвните садови и неможноста да се ограничи нивната крв, тие се скршени, предизвикувајќи крварење во мозокот.

Артериската ангиопатија го нарушува срцето. Може да доведе до формирање на згрутчување на крвта, развој на срцев удар, срцев удар . Ова се случува бидејќи ѕидовите на крвните садови (во нормална состојба се еластични) кога болеста се згуснува и се затегнува.

Дијагностика

Дијагнозата на секој вид на ангиопатија треба да ја вршат високо квалификувани специјалисти. Прво, лекарот спроведува детален преглед и испрашување на пациентот, ги слуша неговите жалби. По првичниот преглед, на лицето им се препишуваат следните инструментални дијагностички техники:

 • Х-зраци (и со и без контраст);

 • Ултразвук;
 • МНР на целото тело;
 • офталмохромоскопија;
 • ангиографија;
 • КТ скенирање;
 • испитување од офталмолог.

Третман

Третманот првенствено има за цел да ги елиминира симптомите, како и поврзаните болести. Терапијата со васкуларна ангиопатија се состои од:

 • третмани со лекови;
 • физиотерапија;
 • хируршка интервенција.

Третманот со лекови може да се менува, бидејќи за различни видови на ангиопатија се потребни сосема различни лекови. На пример, пациентите со дијабетес треба да земаат лекови кои го стабилизираат нивото на шеќер во крвта. Со хипертонични вазодилататори, намалување на стапката на контракции на срцето и диуретичните лекови. Ангиопатија на долните екстремитети се третира со лекови за да се разреди крвта и да се забрза микроциркулацијата. Често со оваа болест, лекарот може да препише посебна диета.

Физиотерапискиот третман за ангиопатија вклучува:

 • ласерска визија за обновување;
 • акупунктура;
 • терапевтски процедури за кал;
 • електротерапија.

Хируршката интервенција се применува само во тешки случаи кога е итно потребно да се намали притисокот врз артеријата, за да се елиминира фокусот на болеста. Во дијабетична ангиопатија, ампутациите се изведуваат на екстремитетите кои се склони кон гангрена.

Ние исто така треба да обрнат внимание на третманот на бремени жени и мали деца. Во такви случаи, лекувањето од било која природа е пропишано строго индивидуално.

Превенција

Некои едноставни правила ќе ви помогнат да ве заштити од прогресијата на ангиопатија и болестите кои можат да предизвикаат појава:

 • води здрав начин на живот;
 • одржување на хигиената;
 • се држи до диета;
 • секогаш кога е можно да се избегнат големи физички активности;
 • обидете се да ги ограничите стресните ситуации;
 • имаат закажан преглед на лекар неколку пати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангиопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , окулист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична ангиопатија (појавување на симптоми: 5 од 17)

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...
Деменција (појавување симптоми: 4 од 17)

Деменцијата ја дефинира стекната форма на деменција, во која пациентите се соочуваат со губење на претходно стекнати практични вештини и стекнато знаење (што може да се случи во различни степени на интензитет на манифестација), додека нивната когнитивна активност постепено се намалува. Деменцијата, чии симптоми, со други зборови, манифестираат во форма на распаѓање на менталните функции, најчесто се дијагностицира во старост, но не ја исклучува можноста за нејзин развој на млада возраст.

...
Ретинална ангиопатија (појавување на симптоми: 4 од 17)

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...
Микроангиопатија (појавување симптоми: 4 од 17)

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

...
Невросифилис (појавување симптоми: 4 од 17)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .