Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миокардијална дистрофија: симптоми и третман

Миокардна дистрофија - главните симптоми:

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

Вреди да се напомене дека промените во работата на срцето во миокардијалната дистрофија може да бидат реверзибилни. Навременото прибегнување кон специјалисти и соодветниот третман може целосно да го ослободат лицето од проблеми со срцето. Оваа болест е главно изложена на луѓе постари од четириесет години. Но, неодамна, лекарите забележале тенденција за оваа болест да се појави кај помлада група луѓе.

Етиологија

Не само надворешни, туку и внатрешни фактори може да доведат до појава на миокардна дистрофија. Недостатокот може да се развие поради:

 • акутна интоксикација на телото (од лекови, алкохол, итн.);
 • физички патогени, како што се прегревање, зрачење, итн;
 • воспалителни или инфективни процеси во човечкото тело;
 • нарушувања на ендокриниот систем;
 • метаболички нарушувања;
 • кај мали деца и новороденчиња, миокардиодистрофијата се јавува во позадина на оние болести кои се карактеристични само за нивната возрасна група;
 • физички стрес (може да се појави кај спортистите);
 • сите неправилности во работата на таков срцев мускул како миокардот;
 • нервни бранови - депресија , апатија, продолжен стрес;
 • нарушувања во исхраната.

Сите овие причини за миокардна дистрофија доведуваат до такви патолошки промени:

 • нарушување на инервацијата на срцевиот мускул;
 • намалена апсорпција на кислород од страна на срцето;
 • во срцето, на клеточно ниво, нивото на калциум се зголемува;
 • масните клетки го уништуваат миокардот;
 • деструктивни ензими ја уништуваат структурата на срцевите клетки;
 • намалување на бројот на работни клетки во срцето.

Видови

Миокардијалната дисфункција е поделена според причините за:

 • дишормонална миокардиодистрофија. Таа се јавува поради нарушување на секрецијата на хормоните, како и метаболизмот. Најчести се жените со дисхормонална миокардијална дистрофија, кои го завршиле менструациониот процес. Придружуван од едем, проширување на внатрешните органи, болни сензации во срцето;
 • дисметаболна миокардна дистрофија - предизвикана од нарушување на односот на протеините и јагленохидратите во хуманата храна;
 • тонзилогени - се развива со хронична форма на тонзилитис или тонзилитис ;
 • анемична - масовна загуба на крв се смета за причина. Срцето страда поради недостаток на кислород. Се манифестира со отежнато дишење, бледило и тахикардија ;
 • токсичен - се манифестира кај луѓе кои страдаат од зависност од алкохол. Алкохолните токсини ги уништуваат срцевите клетки. Нервниот систем е оштетен, и како резултат на тоа, пациентите секогаш доживуваат потреси во екстремитетите, зголемено потење и постојано чувство на недостаток на воздух;
 • физиолошки стрес на миокардиодистрофија. Изложени луѓе кои активно се вклучени во спортот и физички го превртуваат телото. Нејзини главни манифестации: чувство на болка, притисок, пецкање во срцето;
 • миокардна дистрофија на сложена генеза не е предизвикана од нарушувања во работата на срцето, туку од влијанието на надворешните фактори.
Патогенеза на алкохолна миокардна дистрофија

Според фазите на развој, миокардијалната дистрофија е поделена на:

 • Првата фаза на болеста се манифестира со болки во срцето, скратен здив и зголемен замор без очигледна причина (од физичка гледна точка). Во оваа фаза се забележува зголемување на големината на срцето;
 • втората фаза - нарушен е срцевиот ритам, се појавува помал едем на екстремитетите. Срцето турка помалку крв отколку што влегува. Со навремен третман постои можност да се обнови работата на срцето;
 • третата фаза е придружена со силна скратеност, дури и при одмор, стагнација на крв во крвните садови, го намалува целокупното здравје на лицето. Срцето не обезбедува циркулација како во здрава работа. Оваа фаза е неповратна.

Симптоми

На релативно млада возраст, кога човечкото тело има доволно енергија и здравје, миокардната дистрофија може да продолжи без симптоми. Но, со возраста, тие сè уште се појавуваат. Вреди да се напомене дека интензитетот на симптомите и нивните варијации може да бидат различни кај различни луѓе.

Главните симптоми на миокардна дистрофија се болка, пецкање и други непријатности во срцето. Покрај тоа, постојат неколку дополнителни симптоми:

 • скратен здив. Може да се појави не само поради големиот товар на телото, туку и без очигледна причина;
 • повреда на ритамот на срцето. Срцето може да победи многу брзо, со пулсирачки повратни информации во храмовите. Спротивно на тоа, многу бавно;
 • постојано чувство на непријатност во градите;
 • пациентите често развиваат тешка поспаност;
 • намалени перформанси

Горенаведените симптоми може да се појават не само кај возрасните, туку и кај адолесцентите и децата.

Компликации

Кај средовечни и постари лица, компликацијата е во тоа што болеста е целосно неизлечива во некои случаи.

Најопасна миокардна дистрофија е нејзините можни компликации во детството. Бидејќи во телото на детето кое не е целосно формирано, се случуваат дистрофични промени, кои можат да имаат нездраво влијание врз другите органи. Недоволниот проток на крв во срцето и аномалниот развој на миокардот негативно влијаат врз развојот на детето на физичко ниво. Ако родителите побараат помош навреме, тогаш може да се избегнат било какви повреди или компликации. Но, ако симптомите не обрнуваат внимание на нив, миокардна дистрофија кај децата може да се развие во:

Срцева слабост

Дијагностика

Како што споменавме погоре, болеста може да продолжи без симптоми. Ова укажува дека само детална дијагноза може да ја утврди миокардиодистрофијата во раните фази. Не сите уреди можат да ги фатат повредите во работата на срцето во раните фази, но најсовремените од нив можат да го направат тоа. Дијагнозата на миокардна дистрофија се изведува со користење:

 • електрокардиографија. Методот овозможува идентификување на најмали неправилности во работата на срцето;
 • радиографија. Земете слика на белите дробови за да видат дали се погодени, а исто така да се утврдат границите на срцето;
 • фонокардиографија. Тоа ви овозможува да го идентификувате целиот спектар на срцеви шумови (ако ги има);
 • крвен тест ;
 • собирање на урина . Тоа нема никаква врска со работата на срцето, но ако анализата покажа проблеми со бубрезите, ова може да биде предупредување за можноста за срцева слабост;
 • МНР на срцето .

Третман

Како по правило, третманот на миокардна дистрофија е насочен кон елиминирање на причините за појава на болеста. Во зависност од факторите на изгледот и општата состојба на пациентот, лекарите пропишуваат комплексни лекови за нормализирање на работата на срцето, хормоналните лекови, како и приемот на широк спектар на витамини. Лековите треба да го нормализираат ритамот на срцето и неговата полноправна работа кај болен човек. Од причините за поединецот, некои лекови, исто така, ги пропишуваат лекарите во личен поредок.

Самотретувањето е невозможно. Ова само го влоши текот на болеста, ја зголемува манифестацијата на компликации. Како резултат на тоа, она што претходно се манифестира како нарушување на срцевиот ритам може да стане иреверзибилен процес на миокардна дистрофија.

Хируршкиот третман на миокардна дистрофија практично не се применува, бидејќи лековите можат целосно да ги елиминираат симптомите на болеста (освен во случаите каде миокардскиот воспалителен процес не може да се прекине). Операција на срцето се изведува само кога се откриени знаци на очигледна срцева слабост:

 • нарушување на ритамот на отчукување на срцето;
 • кога недостатокот на здив се манифестира во мирување;
 • оток на екстремитетите се постојани.

Превенција

За да се избегне или намали ризикот од миокардна дистрофија, неопходно е:

 • строго се придржуваат до здрав начин на живот, престанете со пушењето и алкохолот;
 • да се обучиш за секојдневен помал физички напор, за да го задржиш срцето да работи во тон;
 • избегнувајте прегревање или прекумерно ладење на телото;
 • земете контраст туш;
 • неколку пати годишно да зема терапевтски курсеви за масажа;
 • минимизирање на стресни ситуации;
 • земам многу витамини;
 • користете најмалку еден литар течност дневно;
 • намали калорискиот внес на храна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миокардна дистрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 8 од 17)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Миокардна дистрофија (појавување симптоми: 8 од 17)

Миокардна дистрофија - концепт кој означува секундарна лезија или разни нарушувања на патолошка природа во срцевиот мускул. Често оваа болест е компликација на срцеви заболувања, придружена со хранливи миокардни нарушувања. Дистрофијата носи со себе намалување на мускулниот тонус, што може да биде плодна почва за формирање на срцева слабост. Се јавува поради недоволно снабдување со крв во миокардот, поради што нејзините клетки не добиваат доволно воздух за нормално функционирање. Ова доведува до атрофија или целосна смрт на миокардно ткиво.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 7 од 17)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Стекната болест на срцето (појавување на симптоми: 7 од 17)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Ревматска срцева болест (појавување на симптоми: 7 од 17)

Срцева ревматска срцева болест е најчеста компликација по разни заразни болести. Најчесто почнува да напредува поради нецелосно третирана ангина. Кога болеста влијае на сите слоеви на ѕидовите и мембраните на срцето - од ендокардиумот до перикардот. Со навремена дијагноза и соодветен третман, можно е да се избегне ширење на процесот на оштетување на целото срце и да се запре на ниво на промени во структурата на клетките на организмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .