Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кардиопулмонална инсуфициенција: симптоми и третман

Кардиопулмонална инсуфициенција - главните симптоми:

Кардиопулмонална инсуфициенција е патологија на респираторните и кардиоваскуларните системи, напредувајќи како резултат на зголемување на притисокот во пулмоналната циркулација. Како резултат на тоа, десната комора на срцето почнува да функционира поинтензивно. Ако болеста напредува во текот на подолг временски период и неговото лекување не се спроведува, мускулните структури на десната страна на срцето постепено ќе ја зголемат нивната маса (поради интензивната работа).

Лекарите го нарекуваат овој период компензиран - компликациите, како по правило, не се појавуваат. Со понатамошната прогресија на пулмонарната срцева болест, компензаторните механизми на телото се распаѓаат и се случува декомпензација (промените во срцевиот мускул се неповратни).

Етиологија

Бронхогените, васкуларните и торакодијафрагматските фактори можат да предизвикаат кардиопулмонална инсуфициенција.

Васкуларни етиолошки фактори:

Торакодијафрагматски:

Бронхогени фактори:

Нормално и хипертрофирано срце

Симптоматологија

Симптомите на болеста зависат од точната форма во која се јавува - во акутна или хронична состојба. Вреди да се напомене дека акутната форма е посериозна состојба која бара итно итна нега.

Акутна форма

Во случај на акутна форма на болеста, симптомите се појавуваат и се развиваат многу брзо. Има неуспех од овој тип во следниве случаи:

Симптоми на акутната форма:

 • акутна болка во градната коска;
 • дишењето станува честа и плитка;
 • нозете и рацете се ладни;
 • намалување на крвниот притисок. Дури и колапс е возможен;
 • Карактеристичен симптом е отежнато дишење (тешко е дишењето);
 • вени во вратот отече;
 • зголемено потење;
 • цијаноза;
 • пациентот нема доволно воздух. Можеби дури и гуши.

Хронична форма

Симптомите на хроничната форма се директно зависни од фазата на развој на патолошкиот процес. Ако постои компензирана фаза, тогаш пациентот има симптоми на болест што предизвика прогресија на неуспех. Хроничен неуспех се развива во текот на подолг временски период.

Симптоми на патологија:

 • срцеви палпитации;
 • со нат. оптоварување, недостаток на здив;
 • во епигастричната личност може да се почувствува пулсација;
 • вртоглавица;
 • зголемен замор;
 • акроцијаноза.

Во случај на прогресија на декомпензирана фаза, симптомите се појавуваат постепено, но тие доведуваат до деструктивни промени во ткивата и виталните органи. Симптоми на фазата на декомпензација на хроничната форма на болеста:

 • оток. Вреди да се одбележи дека тие се многу отпорни на третман;
 • акроцијаноза;
 • во областа на проекција на срцето обележана исхемична болка;
 • БП е намален;
 • тахикардија ;
 • вени во вратот отече;
 • диспнеа се манифестира дури и во состојба на комплетен одмор. Се стреми да се зголеми со промена на положбата (особено зголемувањето на склоната);
 • хепатомегалија .

Дијагностика

Ако се појави еден или неколку од симптомите наведени погоре, треба да се јавите во медицинска установа колку што е можно побрзо за целосна дијагноза. Стандардниот план за дијагностички мерки е како што следува:

 • собирање детална историја на живот и болест;
 • аускултација на срцето;
 • мерење на крвниот притисок;
 • ангиографија на белодробни садови;
 • спирометрија;
 • ехокардиографија;
 • Х-зраци
 • ЕКГ;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Медицински настани

Во случај на прогресија на акутната форма, третманот се изведува само во ресусцитација. Бидете сигурни да се прибегне кон терапија со кислород. Во тешки клинички ситуации, прибегнаа кон механичка вентилација. Следниве фармацевтски агенси се инјектираат во вена:

 • аминофилин;
 • атропин;
 • папаверин;
 • антикоагуланси;
 • дрога за тромболиза.

Во хроничната форма на патологија, третманот првенствено е насочен кон елиминирање на основната патологија. Планот за третман вклучува хормони, антиинфламаторни лекови и бронходилататори. Ако постои патологија на кардиоваскуларниот систем, тогаш таквите фармацевтски агенси се користат за третман:

 • срцеви гликозиди;
 • препарати од магнезиум и калиум. Тие се пропишани за подобрување на метаболизмот во клетките на оштетените ткива;
 • диуретици кои штедат калиум. Тие се вклучени во планот за лекување, бидејќи го отстрануваат вишокот на течност од телото на пациентот;
 • селективни бета блокатори;
 • кардиопротектори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кардиопулмонална инсуфициенција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , кардиолог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен едем (појавување симптоми: 10 од 17)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 8 од 17)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Хиперкапнија (појавување симптоми: 8 од 17)

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 7 од 17)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Белодробна фиброза (појавување симптоми: 7 од 17)

Белодробна фиброза е болест која вклучува присуство на лузна во белите дробови, што ја нарушува функцијата на дишењето. Фиброзата ја намалува еластичноста на ткивата, што го отежнува протокот на кислород преку алвеолите (меурчиња, каде воздухот е во контакт со крв). Оваа болест вклучува замена на нормалното белодробно ткиво со сврзно ткиво. Обратен процес на регенерација на сврзното ткиво во пулмоналното ткиво не е можен, па пациентот не може целосно да се опорави, но сеуште е можно да се подобри квалитетот на животот на пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .