Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертензија: симптоми и третман

Хипертензивна срцева болест - главните симптоми:

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

Медицинската статистика е таква што денес хипертензијата е една од најчестите болести. Обично, почнува да напредува кај луѓе над 40 години, но постои ризик од прогресија на било која возраст. Значи, сè повеќе, болеста почна да ги идентификува пациентите со работоспособна возраст. Вреди да се напомене дека фер секс е болен неколку пати почесто од мажите. Но, кај мажите, хипертензијата е потешка, бидејќи тие имаат поголема веројатност да развијат атеросклероза на крвните садови.

Крвниот притисок може да се зголеми со силен ментален или физички притисок за краток период - ова е апсолутно нормално. Подолго зголемување на крвниот притисок е забележано кај голем број заболувања на бубрезите, ендокрини жлезди, како и во текот на бременоста. Но, во овој случај, хипертензијата е само еден од симптомите што укажува на промени во органите. Кај хипертензијата, зголемувањето на крвниот притисок е независен, првично појави, болен процес.

Патогенезата на хипертензија е таква што, под влијание на егзогените и ендогените фактори, тонот на артериолските ѕидови во телото се зголемува. Како резултат на тоа, постепено се стеснуваат и нарушувањето на протокот на крв во погодените садови. За време на овој патолошки процес, крвниот притисок се зголемува на ѕидовите на артериите, што подразбира понатамошни симптоми.

Етиологија

Главната причина за прогресија на хипертензија е зголемената активност на симпатично-адреналниот систем. Вазомоторниот центар е локализиран во медулата кај една личност. Од него, одредени импулси одат по нервните влакна до ѕидовите на садовите, предизвикувајќи садовите да се прошират или да се скршат. Ако овој центар е во состојба на иритација, тогаш самите садови ќе го примат само импулси кои го зголемуваат тонот на нивните ѕидови. Како резултат на тоа, луменот на артеријата се стеснува.

Зголемување на систолниот и дијастолниот притисок е карактеристика на артериската хипертензија. Ова се забележува под влијание на разни негативни фактори.

Причини за хипертензија

Егзогени фактори на ризик:

 • тешка нервна напнатост е најчеста причина за прогресија на хипертензија ;
 • хиподинамија;
 • лоша исхрана. Неуспехот да се следи исхраната и да се јаде голема количина на масна и пржена храна;
 • прекумерна употреба на алкохолни пијалоци;
 • пушењето;
 • употреба на опојни дроги.

Ендогени фактори на ризик:

 • оптоварена наследност;
 • дебелина ;
 • атеросклероза на коронарните крвни садови на срцето;
 • зголемена крвна вискозност (срцето не може целосно да го дестилира низ садовите);
 • заболувања на бубрезите како што се нефритис , гломерулонефритис , пиелонефритис ;
 • метаболички нарушувања;
 • присуство на ендокрини патологии;
 • зголемена концентрација на калциум во крвта;
 • дејство на адреналин врз срцето за време на стресни ситуации;
 • покачена концентрација на натриум во крвта.

Класификација

За цело време на проучување на болеста, научниците развиле повеќе од една класификација на хипертензивна болест - според појавата на пациентот, етиологијата, нивото на зголемување на притисокот, природата на курсот и така натаму. Некои веќе долго време се ирелевантни, додека други, напротив, стануваат сè почести.

Степенот на хипертензија (во однос на притисокот):

 • оптимално - индикатори 120/80;
 • нормално - горниот од 120 до 129, пониско - од 80 до 84;
 • зголемен нормален - горните индикатори - од 130 до 139, пониски - од 85 на 89;
 • хипертензија од 1 степен - ДМ од 140 до 159, ДД - од 90 до 99;
 • Хипертензија со степен 2 - систолниот притисок се зголемува на 160-179 и дијастолен, до 100-109;
 • хипертензија од трето одделение - систолниот притисок се зголемува над 140, и дијастолниот притисок - над 110.

Фази на хипертензија од СЗО:

 • стадиум на хипертензија 1 - притисокот се зголемува, но промените во внатрешните органи не се почитуваат. Исто така се нарекува минливо. Притисокот се стабилизира по краток период на одмор;
 • Фаза 2 или стабилна. Во оваа фаза на хипертензија, притисокот постојано се зголемува. Главните целни органи се засегнати. За време на испитувањето може да се забележи оштетување на срцето, крвните садови, бубрезите;
 • Фаза 3 или склеротичен. Оваа фаза на хипертензија се карактеризира не само со критично зголемување на дијабетесот и ДД, туку и со забележани склеротични промени во крвните садови на бубрезите, срцето, мозокот, фундусот. Развијат опасни компликации - мозочен удар , коронарна артериска болест , ангиоретинопатија, срцев удар и така натаму.

Формите на болеста (во зависност од тоа кои органи на органите се засегнати):

 • бубрежна форма;
 • форма на срце;
 • мозочна форма;
 • мешани

Видови на хипертензија:

 • бенигни и бавно тече. Во овој случај, симптомите на прогресија на патологијата може постепено да се појавуваат во тек на 20 години. Фазите на егзацербација и ремисија се забележани. Ризикот од компликации е минимален (со навремен третман);
 • малигни. Притисокот се зголемува драматично. Оваа форма на хипертензија е практично надвор од третманот. Како по правило, патологијата е придружена со разни болести на бубрезите.

Вреди да се напомене дека често со хипертензија од 2 степени и 3 кај пациенти со хипертензивни кризи се случуваат. Ова е исклучително опасна состојба не само за човековото здравје, туку и за неговиот живот. Клиничарите идентификуваат овие видови кризи:

 • невровегетативен. Пациентот е хиперактивен и многу возбуден. Симптомите на хипертензија се манифестираат: хиперхидроза , тремор на горните екстремитети, тахикардија и обилно мокрење;
 • едематозен. Во овој случај, пациентот е успамен и неговите реакции се спречени. Мускулна слабост, отекување на лицето и рацете, намалена диуреза, постојан пораст на крвниот притисок;
 • конвулзивен. Оваа опција е најопасна, бидејќи постои висок ризик за развој на опасни компликации. Вреди да се напомене дека тоа е помалку честа појава. Се карактеризира со следниве симптоми: конвулзии и нарушена свест. Компликации - крварење во мозокот.

Симптоматологија

Симптомите на болеста зависат директно од типот на хипертензивна болест кај пациентот.

Неврогени

Зголемувањето на крвниот притисок обично се забележува во позадина на силен психо-емоционален стрес или поради зголемен физички напор. Во оваа фаза, знаците за присуство на патологија не можат да бидат воопшто. Понекогаш пациентите почнуваат да се жалат на болка во срцето, раздразливост, главоболка, тахикардија, чувство на тежина во задниот дел на главата. Индикаторите за дијабетес и ДД се зголемуваат, но можат лесно да се нормализираат.

Склеротичен

Оваа клиничка слика е дополнета со следните симптоми:

 • зголемена главоболка;
 • вртоглавица;
 • чувство на крв брзаат кон главата;
 • сиромашен сон;
 • периодична вкочанетост на прстите на екстремитетите;
 • замор;
 • "Лета" пред очите;
 • постојан пораст на крвниот притисок.

Треба да се напомене дека оваа фаза може да напредува во текот на неколку години и во исто време пациентите да бидат активни и мобилни. Но, кршењето на снабдувањето на одредени органи со крв подразбира кршење на нивното функционирање.

Најдобар

Вообичаено, во оваа фаза, лекарите откриваат недостаток на бубрезите и срцето , како и повреда на циркулацијата на крвта во мозокот. Исходот на болеста, како и развојот на компликации, се определува со форма на хипертензија. Често се јавуваат кризи.

Во формата на срцето на пациентот, срцевата слабост постепено напредува. Постои отежнато дишење, болка во проекцијата на срцето, хепатомегалија , едем. Кога мозочната форма на лицето е нарушена, тешки главоболки, нарушувања на визуелната функција.

Хипертензија и раѓање

Хипертензија за време на бременоста е најчестата причина за предвремено раѓање на детето или перинатална смрт на фетусот. Типично, женската хипертензија веќе постои пред почетокот на бременоста, а потоа едноставно се активира, бидејќи раѓањето е вид на стрес за телото.

Со оглед на високиот ризик за мајката и за нероденото дете, во случај на дијагностицирање на болеста, важно е да се одреди степенот на овој ризик со цел да се одлучи дали ќе продолжи да го носи фетусот или да ја прекине бременоста. Лекарите разликуваат три степени на ризик (врз основа на фазата на артериска хипертензија):

 • Ниво на ризик 1 - минимални компликации од бременоста, ретко се развиваат кризи. Можна ангина. Бременоста во овој случај е дозволена;
 • 2 степен на ризик - се изговара. Компликациите се развиваат во 20-50% од случаите. А бремена жена има хипертензивни кризи, недостаток на коронарните крвни садови на срцето, висок крвен притисок. Наведен е абортус;
 • 3 степен на ризик. Компликациите од бременоста се случуваат во 50% од случаите. Во 20% од случаите се забележува перинатална смртност. Можни ексфолијација на плацентата, уремија , оштетена циркулација на крвта во мозокот. Бременоста е опасност за животот на мајката, па затоа е прекината.
Ефектот на хипертензија на различни органи

Пациентите кои ја одржуваат бременоста треба да го посетуваат лекар еднаш неделно, за да можат да ја контролираат нивната состојба. Бидете сигурни дека лекувате хипертензија. Дозволено е да се користат такви антихипертензивни лекови:

 • антиспазмодии;
 • салуретици;
 • симпатолитици;
 • деривати на клонидин;
 • препарати од рауволфија;
 • ганглиоблокери;
 • бета блокатори.

Исто така, со цел да се третираат болестите за време на бременоста, лекарите прибегнуваат кон физикална терапија.

Дијагностика

Кога се манифестираат првите знаци на болеста, важно е веднаш да отидете во здравствена установа за да ја потврдите или да ја побиете дијагнозата. Колку побрзо ова е направено, толку е помал ризикот од прогресија на опасни компликации (оштетување на срцето, бубрезите, мозокот). За време на почетниот преглед, лекарот мора да го мери притисокот на двете раце. Ако пациентот е постар, тогаш тие исто така земаат мерења во стоечка положба. За време на дијагнозата, важно е да се разјасни вистинската причина за прогресијата на патологијата.

Сеопфатен план за дијагноза на хипертензија вклучува:

Третман

Третманот на хипертензија се врши во болница, така што докторите можат постојано да ја следат состојбата на пациентот и, доколку е потребно, да го прилагодат планот за лекување. Важно е да се нормализира режимот на денот на пациентот, да се коригира неговата тежина, да се ограничи употребата на трпезната сол, а исто така и целосно да се напуштат лошите навики.

За корекција на притисок се пропишуваат такви лекови:

 • алфа блокатори;
 • бета блокатори;
 • блокатори на калциумовите канали;
 • диуретици. Оваа група на лекови е особено важна, бидејќи помага да се намали нивото на натриум во крвта, со што се намалува отокот на васкуларните ѕидови.

Сите овие лекови треба да се земаат само како што е наведено од лекарот што посетува. Неконтролираното примање на такви средства може само да ја влоши состојбата на пациентот. Овие лекови се земаат во одреден модел.

Исхрана

За време на третманот со хипертензија, покрај земањето лекови, важно е да се придржувате на специјална диета. Со хипертензија, пациентот е пропишан со табела број 10. Принципите на оваа диета:

 • додадете морска храна во исхраната;
 • ограничување на внесувањето сол;
 • Сплит оброци;
 • ограничување на јаглени хидрати и животински масти во исхраната.
Исхрана за лекување на хипертензија

Исхрана за оваа патологија подразбира ограничување:

 • шеќер;
 • леб;
 • компири;
 • тестенини;
 • јадења од житни култури;
 • јајца;
 • животинска маст;
 • стопен путер;
 • павлака и работи.

Исхрана број 10 е полна и може да се следи подолго време. За да го подобрите вкусот на садовите можете да додадете:

 • мед
 • сливи;
 • оцет;
 • џем;
 • боровинки;
 • лимон

Исхраната е индицирана не само за време на третманот, туку и после неа, со цел да не се предизвика влошување на состојбата. Вреди да се напомене дека исхраната се развива строго индивидуално за секој пациент, имајќи ги предвид карактеристиките на неговото тело. Важна точка - за време на исхраната треба да користите не повеќе од 1,5 литри течност дневно.

Превенција

Превенција на хипертензија е прилично едноставна. Првото нешто што треба да направите е да ја нормализирате вашата исхрана, а исто така да доведете активен животен стил. За да може садовите да бидат еластични, треба да јадете повеќе зеленчук и овошје, да пиете до 2 литри вода дневно. Можете да земате витамински препарати. Исто така, спречувањето на хипертензија подразбира исклучување на пушењето и земање алкохолни пијалоци.

Ако е можно, треба да го избегнете стресот, бидејќи тие се еден од провоцирачките фактори на болеста. Спречувањето на хипертензија треба да се реши што е можно порано со цел да се минимизира ризикот од развивање на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертензија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Машки менопауза (појавување симптоми: 9 од 21)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 8 од 21)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Синдром на повлекување (симптоми на појавување: 8 од 21)

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Метаболен синдром (појавување симптоми: 8 од 21)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 7 од 21)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .