Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лево вентрикуларна хипертрофија: симптоми и третман

Левата вентрикуларна хипертрофија - главните симптоми:

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

Општ опис

Според статистичките податоци, смртноста кај хипертрофија на левата комора е околу 4%. Размислете за карактеристиките на оваа болест.

Хипертрофијата предизвикува значително задебелување на ѕидот на левата комора, и ова задебелување се случува целосно поради особеностите на внатрешниот простор, што не е засегната. Доста често, хипертрофијата води кон модификација на септумот кој се наоѓа помеѓу десната и левата комора. Поради настанатите хипертрофични промени, губењето на еластичноста се јавува кај ѕидот, додека задебелувањето може да се случи и рамномерно и во специфични области на локализација. Сите овие карактеристики директно влијаат врз текот на болеста.

Неверојатно, левата вентрикуларна хипертрофија често се забележува кај младите луѓе, а честопати сама по себе не е дури ниту болест, ниту пак е дијагноза, што претставува само еден од можните симптоми на било кој тип на срцеви заболувања.

Како што веќе рековме, лево вентрикуларната хипертрофија може да се развие поради хипертензија. Покрај тоа, меѓу предиспонирачките фактори, постојат различни типови на срцеви дефекти, чести и значајни стресови.

Постои оваа болест во однос на позадината на постојано висок крвен притисок. Во меѓувреме, беше откриено дека хипертрофијата со нејзините својствени промени, исто така, може да се случи, како што забележавме, за време на физичкиот напор, што особено обезбедува појава на состојба на погранично оптеретување (натоварувачи, спортисти кои неспорно го дистрибуираат товарот).

Суровата станува остра и, во исто време, интензивен товар што миокардот го прима од луѓе чиј животен стил е претежно седентарен, како и кај луѓе кои пушат и секојдневно консумираат алкохол. И ако лево вентрикуларната хипертрофија не доведе до смрт, тогаш тоа не го прави безбеден за пациентот, бидејќи поради својата причина може да се случи мозочен удар или инфаркт на миокардот , што често предизвикува сериозни последици за телото. Природата на болеста може да биде вродена (наследна) или стекната.

Сумирајќи, може да се забележи дека лево вентрикуларната хипертрофија дејствува како сигнален сигнал што укажува на компликација на условите во кои миокардот во моментов се наоѓа. Тоа е, тоа е на некој начин предупредување што укажува на потребата да се стабилизира крвниот притисок, како и точноста во распределбата на товарот.

Симптоми на лево вентрикуларна хипертрофија

Хипертрофијата предизвикува значителни модификации што се јавуваат во областа на ѕидовите на левата комора. Карактеристична особина на болеста е тоа што проширувањето се дистрибуира нанадвор. Доста често, заедно со задебелување на ѕидот, септумот лоциран помеѓу коморите се стекнува со задебелување.

Симптомите на болеста што се разгледуваат се карактеризираат со хетерогеност на манифестации. Во некои случаи, пациентите за многу години можеби дури и не сфаќаат дека имаат лева вентрикуларна хипертрофија, но не е исклучено дека самиот почеток на тоа за пациентот е буквално неподнослив поради лошото здравје.

Најчестиот знак кој укажува на лево вентрикуларна хипертрофија е ангина пекторис , чиј развој се јавува како резултат на компресија на крвните садови кои го снабдуваат срцевиот мускул. На крајот, се зголемува големината на мускулите и неговата потрошувачка на поголема количина кислород во комбинација со хранливи материи. Во прилог на овој симптом, исто така, се појавува атријална фибрилација , манифестации во форма на атријална фибрилација и миокарден пост.

Често може да има состојба во која срцето застанува за неколку моменти и воопшто не победува, што предизвикува, пак, губење на свеста. Понекогаш отежнато дишење може да укаже на присуство на болеста која ја разгледуваме. Дополнително, се забележуваат голем број од следниве симптоми:

  • висок крвен притисок ;
  • притисок нестабилност;
  • главоболки;
  • аритмија ;
  • нарушувања на спиењето;
  • чувство на лоша и општа слабост;
  • болка во срцето;
  • болка во градите.

Меѓу болестите во кои самата хипертрофија е еден од симптомите кои го карактеризираат нивниот тек, се разликуваат следниве:

Левата вентрикуларна хипертрофија: третман

Третман на хипертрофија е употребата на верапамил во комбинација со бета-блокатори, поради што симптомите предизвикани од кардиоваскуларниот систем се намалуваат. Како дополнување на терапијата со лекови, се очекува диета, како и отфрлање на постоечките лоши навики.

Соодветно на тоа, потребно е да се откажете од пушењето, да го намалите нивото на внесување сол, да изгубите тежина. Исхраната треба да вклучува млечни / млечни производи, морска храна, свеж зеленчук и овошје. Исто така, ќе треба да се намали количината на потрошени производи од брашно, слатки и животински масти. Вежбањето треба да биде умерено.

Исто така, не ја исклучува можноста за хирургија, која се состои во отстранување на дел од срцевиот мускул кој претрпе хипертрофија. Вреди да се забележи дека развојот на лево вентрикуларна хипертрофија често се забележува повеќе од една деценија.

Ако имате симптоми кои се релевантни за лево вентрикуларна хипертрофија, треба да се консултирате со кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лева вентрикуларна хипертрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 13)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Екстрасистола (појавување симптоми: 6 од 13)

Екстрасистол - ова е еден од најчестите типови на аритмии (т.е. нарушувања во срцевиот ритам), што се карактеризира со појава на извонредна контракција од страна на срцевиот мускул или со неколку вонредни контракции. Екстрасистолот, чии симптоми се јавуваат не само кај пациенти, туку и кај здрави луѓе, можат да бидат предизвикани од премногу работа, психолошки стрес, како и некои други надворешни стимули.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Дијабетична нефропатија (појавување симптоми: 6 од 13)

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...
Вентрикуларни предвремени удари (појавување на симптоми: 6 од 13)

Вентрикуларни предвремени удари - е форма на нарушување на срцевиот ритам, карактеризирано со појава на вонредни или предвремени вентрикуларни контракции. И возрасните и децата можат да страдаат од оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .