Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбофилија: Симптоми и третман

Тромбофилија - главните симптоми:

 • Недостаток на здив
 • Болка во градите
 • Болка во погодената област
 • Ткивна смрт
 • Чувство на дистензија во задниот дел на градната коска
 • Тешкотии со дишењето
 • Гангрена на екстремитетите

Тромбофилијата е болест на крвниот систем, кој се карактеризира со оштетена хемостаза, како и тенденција за формирање на згрутчување на крвта. Главните манифестации на болеста - бројни и повторливи тромбози во одредени делови на циркулаторниот систем. Обично тие почнуваат да напредуваат по силна физичка препресија, по повредите со различна тежина, хирургија или за време на носење на детето (тромбофилија за време на бременоста не е невообичаена).

Ако ја започнете оваа состојба и не почнувате да ја третирате, може да дојде до подоцнежен миокарден инфаркт , тромбоза на длабока вена , мозочен удар , бубрежен инфаркт , тромбоемболизам на пулмоналната артерија . Овие состојби често предизвикуваат смрт на пациентот.

Тромбофилијата е прилично честа патологија. Медицинската статистика е таква што се дијагностицира кај 40% од возрасната популација. Ризикот од формирање на тромбоза се зголемува поради неповолната еколошка состојба, физичката неактивност и присуството на хронични патологии кај луѓето. Дијагнозата и третманот на болеста вклучувале флеболог.

Етиологија

Сите етиолошки фактори кои ја активираат прогресијата на тромбофилијата се поделени на примарни и секундарни.

Наследна или генетска тромбофилија напредува кај лице кое има наследна склоност за тоа (пренесено на генетско ниво).

Следниве состојби можат да ја "активираат" болеста:

 • недостаток на наследен тип на протеин C. Оваа супстанца е природен антикоагулант. Ако неговата синтеза е нарушена во телото, ова ќе доведе до зголемена тромбоза;
 • фактор на коагулација Оваа патологија до одреден степен го успорува физиолошкиот процес на коагулација на крвта, па затоа често доведува до прогресија на тромбофилија;
 • детерминистички недостаток на антитромбин (генетски). Оваа супстанца е исто така антикоагулант (аналог на протеин Ц). Вреди да се напомене дека нејзиниот недостаток може да биде или вроден или стекнат;
 • комбинирана наследна тромбофилија. Во овој случај, едно лице наследува неколку гени кои се "провокатори" на тромбофилија.
Патогенеза на тромбофилија

Секундарната тромбофилија кај едно лице се развива против позадината на патологиите што веќе се присутни во телото:

 • тромбоцитоза ;
 • еритремија;
 • малигни тумори;
 • антифосфолипиден синдром;
 • автоимуна патологија.

Класификација

 • васкуларна тромбофилија. Патологијата обично се развива на позадината на болестите кои влијаат врз вените и капиларите. Тие вклучуваат атеросклероза , васкулитис и многу повеќе;
 • хематоген. Патологиите во системот за коагулација на крвта доведуваат до прогресија. Оваа форма е најопасната, бидејќи вискозноста и флуидноста на крвта се менуваат како што се развива. Нејзината зголемена концентрација може да предизвика тромбоза, емболија на садови со среден и голем калибар, исхемија и срцев удар ;
 • хиподинамичен. Се дијагностицира кршење на контрактилната способност на крвните садови со различни големини.

Симптоматологија

Симптомите на болеста се појавуваат постепено. Вреди да се напомене дека често се покажуваат толку слабо што едно лице воопшто не обрнува внимание на нив и не оди кај лекар. Симптомите на патологијата директно зависат од тоа каде во циркулаторниот систем се формира тромб и во колкава мера е нарушен протокот на крв во ова место и дали пациентот има соматски заболувања во позадина.

Главниот симптом кој укажува на прогресија на болеста е болните сензации на местото на згрутчување на крвта (оружје, нозе, итн.), Како и зголемување на едемот. Во случај на дијагноза на тромбоза на вените на нозете, често се развива опасна компликација која може да биде фатална - пулмонална емболија.

Симптоми на тромбофилија

Ако болеста влијае на белите дробови, овие симптоми се појавуваат:

 • чувство на пукање во градите;
 • болка во градната коска;
 • пациентот се жали на тешкотии во дишењето и појава на недостаток на здив за време на нормалниот физички напор.

Во случај на малигнен курс на патологија, може да се забележат следните симптоми:

 • ткивна некроза;
 • гангрена на екстремитетите;
 • хеморагична пурпура.

Тромбофилија и раѓање деца

Тромбофилија за време на бременоста често се манифестира. Постојат две причини за ова:

 • дополнително оптеретување на телото на идната мајка обезбедува друг формиран круг на циркулација на крвта - плацентар;
 • за време на раѓањето во телото на жената, "почнува" механизмот на зголемување на коагулационата способност на крвта. Главната цел на овој процес е да го намали ризикот од можна загуба на крв.

Жените со тромбофилија треба да бидат под постојан надзор на лекар, доколку е потребно, ќе помине низ третман, бидејќи оваа состојба може да предизвика спонтан абортус, нарушувања на развојот на фетусот.

Дијагностика

 • земање примероци од крв за да се открие присуството на тромбофилија;
 • Ултразвук на крвните садови;
 • контрастна артериографија - техника која им овозможува на лекарите да ја проценат пропусноста на крвните садови на различни калибри;
 • венографија;
 • Х-зраци
 • радиоизотопско истражување;
 • анализа на присуството на генетскиот фактор на полиморфизмите.

Третман

Неколку лекари се занимаваат со третман на патологија - флеболог, хематолог и васкуларен хирург. Важно е прво да се идентификува вистинската причина за прогресијата на болеста. Најефективниот третман ќе биде само ако елиминира основната причина.

Обично, лекарите најпрво прибегнуваат кон терапевтски методи на лекување.

Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • антикоагуланси;
 • дезагреганти.

Исто така, често се прибегнуваат кон терапевтско крвопролевање, хемодијалиирање, трансфузија на свежа замрзната плазма.

Важно е за време на третманот да се следи посебна диета. Во овој случај, ефективноста на терапијата се зголемува неколку пати. Производи кои содржат многу холестерол се целосно исклучени од исхраната. Исто така е забрането да се јаде мрсна и пржена храна. Во менито на пациентот со тромбофилија мора да има присуство на зеленчук, овошје, свежи билки и сушено овошје.

Во лесната форма на болеста третманот се спроведува со помош на интравенска инјекција на лиофилизирана плазма, како и суво крв од донор. Во тешка форма, фибринолитичките лекови се вклучени во текот на третманот. Тие се инјектираат директно во местото каде емболата го оклудира крвниот сад.

Планот за лекување се развива строго индивидуално за секој пациент. За нормализирање на циркулацијата на крвта, лекарите препорачуваат:

 • земи повеќе прошетки на свеж воздух;
 • вежба автомасажа;
 • хербална медицина;
 • да се вклучат во терапевтски вежби;
 • се пливаат.

Народни лекови

Народни лекови за третман на тромбофилија се користат само во тандем со терапијата со лекови. Најефективните средства:

 • чај од брусница;
 • сок од грозје;
 • чај од медоносец;
 • лук;
 • тинктура од детелина;
 • тинктура од коњски костен;
 • тинктура од семето на Софора јапонски.

Компликации

 • како резултат на тромбоза на крвните садови на мозокот, може да се појави исхемија во органот. Исто така, не се исклучени ударите и хеморагиите;
 • цревна некроза;
 • перитонитис ;
 • миокарден инфаркт;
 • гангрена на екстремитетите;
 • ако се појави тромбоза во садовите на плацентата, фетусот ќе умре.

Превенција

За да се намали ризикот од развој и прогресија на тромбофилија е можно ако се придржувате кон следните препораки:

 • кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на патологија, веднаш треба да се консултирате со лекар;
 • води здрав начин на живот;
 • не консумираат алкохолни пијалоци;
 • престанете со пушењето;
 • нормализирана вежба;
 • според сведочењето на лекар, носат специјални компресивни облеки и еластични завои;
 • следење на нивото на крвниот притисок, како и да се тестира за да се утврди нивото на лош холестерол во крвта;
 • пациентите кои имаат предиспозиција за развој на болеста треба да избегнуваат продолжен престој на нозе, да не ги укинуваат тежините и да го намалуваат физичкиот напор;
 • Жените во првиот триместар од бременоста треба да подлежат на сеопфатен преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тромбофилија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: флебологот , хематологот , васкуларниот хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Состојба на преинфакција (појавување на симптоми: 2 од 7)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Екстрасистола (појавување симптоми: 2 од 7)

Екстрасистол - ова е еден од најчестите типови на аритмии (т.е. нарушувања во срцевиот ритам), што се карактеризира со појава на извонредна контракција од страна на срцевиот мускул или со неколку вонредни контракции. Екстрасистолот, чии симптоми се јавуваат не само кај пациенти, туку и кај здрави луѓе, можат да бидат предизвикани од премногу работа, психолошки стрес, како и некои други надворешни стимули.

...
Лево вентрикуларна хипертрофија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

...
Ангина пекторис (појавување симптоми: 2 од 7)

Ангина пекторис е една од најчестите форми на коронарна артериска болест - коронарна срцева болест, која се заснова на нарушување кое се појавило во позадина на атеросклероза, а нејзиниот тек, пак, ги изложува коронарните артерии. Ангина пекторис, чии симптоми се состојат првенствено во појавата на недостаток на здив и болка во срцето, често се дефинира како "ангина пекторис" поради специфични симптоми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .