Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипоалбуминемија: Симптоми и третман

Хипоалбуминемија - главни симптоми:

Хипоалбуминемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на концентрацијата на албумин во серумот (намалување под 35 грама на литар). Албуминот е специфична супстанција во човечкото тело која го попречува движењето на ексудат од интраваскуларниот кон екстравазалниот простор.

Хипоалбуминемијата може да почне да напредува кај луѓе од различни возрасни групи. Во повеќето клинички ситуации, таа е секундарна (се развива против позадината на постоечките патологии во телото). Старите лица се изложени на ризик. Можно е развојот на болеста кај децата.

Причини

Постојат многу причини за развој на хипоалбуминемија. Главните вклучуваат:

 • дигестивни нарушувања;
 • хронично заболување на црниот дроб (хроничен хепатитис , цироза на црниот дроб );
 • малапсорпција;
 • недоволна потрошувачка на храна која содржи протеини;
 • ексудативни лезии на кожата;
 • Честа причина за прогресија на патологијата е губење на протеини во нефропатија;
 • значителна загуба на крв;
 • хиперглобулинемија;
 • акутен панкреатит ;
 • перитонитис ;
 • васкулопатија;
 • обемни лезии на мекото ткиво - хемиски и термички изгореници, формирање на апсцеси;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • продолжен пост;
 • дијабетес и така натаму.

Симптоматологија

Првиот и алармантен знак на хипоалбуминемија е појавата на едем. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи тие можат да земат генерализирана форма. Во првите денови од прогресијата на патологијата, појавата на едем е забележана само на долните екстремитети, но постепено се шират. Како последица на тоа, се јавуваат следните симптоми:

 • асцит - акумулација на ексудат во абдоминалната празнина;
 • може да предизвика отежнато дишење. Ова укажува на акумулација на излив во плевралната празнина и развој на пулмонален едем;
 • срцевите звуци стануваат придушени;
 • губење на апетитот;
 • слабост

Оваа состојба е исклучително опасна не само за здравјето на пациентот, туку и за неговиот живот, па затоа е важно кога ќе се појават првите симптоми (периферен едем), веднаш да се контактира со медицинска установа за дијагностицирање и лекување на болеста.

Главните механизми за развој на хипоалбуминемија

Дијагностика

Главната цел на дијагнозата е да се идентификува причината која доведе до развој на оваа состојба, како и да се разјасни сериозноста на болеста на лицето. За таа цел, лекарите ги пропишуваат следните методи за испитување:

 • комплетна крвна слика ;
 • крвна биохемија ;
 • анализа на урина ;
 • пункција на плевралната и абдоминалната празнина во присуство на генерализиран едем;
 • рентген на градите;
 • Ултразвук;
 • проучување на гастроинтестиналниот тракт со употреба на контрастно средство;
 • биопсија на бубрезите и црниот дроб.

Диференцијална дијагноза:

Третман

Приоритетната цел на третманот е да се врати нормалното ниво на албумин во човечкото тело. Исто така, важно е да се третира патологијата што предизвика намалување на концентрацијата на супстанцијата во крвотокот.

Пациентите со хипоалбуминемија се хоспитализирани во болницата за да можат лекарите да ја следат неговата состојба и да ја спречат генерализирањето на едемот. Главната дрога која е вклучена во планот за лекување е албумин. Сите други лекови се пропишани во зависност од тоа што предизвикало патологија. Терапијата може да вклучува:

 • хепатопротектори;
 • крвни продукти (со значителна загуба на крв);
 • глукокортикостероиди;
 • диуретици;
 • имуносупресиви и така натаму.

Исто така, за третманот на оваа состојба мора да се препише диета, која треба да вклучува храна со доволна содржина на протеини.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипоалбуминемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 4 од 5)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Рак на жолчното кесе (симптоми на појавување: 4 од 5)

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...
Дијабетична нефропатија (појавување на симптоми: 4 од 5)

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...
Срцева тампонада (појавување на симптоми: 4 од 5)

Срцева тампонада е срцева болест која се карактеризира со нестабилна хемодинамика и акумулација на течност во перикардот. Овој вид на повреда може да биде предизвикана од повреда на градите или самиот мускул. Во овој случај, крвта се акумулира во областа на перикардот, што води до тампонада.

...
Хиперволемија (појавување симптоми: 4 од 5)

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .