Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипомагнесемија: Симптоми и третман

Хипомагнемија - главни симптоми:

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

Магнезиумот е многу важен минерален елемент кој е вклучен во многу процеси во телото:

 • влијае на варењето;
 • формирање на скелетот;
 • ја регулира работата на мозокот, срцето;
 • влијае на имунолошкиот систем;
 • нормализира функционирањето на мускулните структури.

Недостатокот од магнезиум предизвикува:

Причини

Пред да зборуваме за причините за прогресија на хипомагнезиемот, вреди да се напомене дека постојат две форми на патологија - хронични и секундарни. Хроничната форма е конгенитална. Секундарна хипомагнезимија се развива поради такви причини:

 • дефекти во органите на ендокриниот систем;
 • алкохолизам;
 • болести на бубрезите и уринарниот систем;
 • систематско малнутрирање (магнезиумот не е доволно снабден за човечкото тело). Оваа причина е една од најчестите;
 • повреда на апсорпцијата на хранливи материи во дигестивниот тракт. Ова најчесто се забележува кога има фистула во органите на дигестивниот тракт, хроничната дијареа и така натаму;
 • парентерална исхрана.

Симптоматологија

Хипомагнемијата во повеќето клинички случаи е без симптоми, па затоа самиот човек можеби не знае дека таква опасна состојба напредува во неговото тело. Првиот симптом на недостаток на магнезиум е ненадејна вртоглавица. Подоцна, клиничката слика е надополнета со следните карактеристики:

 • висок крвен притисок;
 • аритмија;
 • лицето има симптоми на хроничен замор - замор, слабост во телото;
 • главоболка на угнетувачка природа;
 • намалени перформанси - физички и ментални;
 • намалена концентрација на внимание;
 • губење на меморијата;
 • грчеви и грчеви кои произлегуваат без очигледна причина;
 • тремор;
 • анорексија ;
 • конфузија е можно. Овој симптом се манифестира во случај на нагло намалување на концентрацијата на магнезиум во човечкото тело.
Причини и симптоми на хипомагнезиемија

Третман

Во случај на симптоми кои укажуваат на прогресија на хипомагнезиемија, важно е веднаш да се контактира со медицинска установа за точна дијагноза и препишување на курс на лекување. Можно е да се открие дефицит на магнезиум преку лабораториски испитувања, особено, тестови на крв (потребно е серум). Кога се потврдува намалување на концентрацијата на елементот, се администрира конзервативна терапија.

Третманот на хипомагнезиемија се базира на:

 • дијагностицирање и лекување на патологии кои би можеле да предизвикаат намалување на концентрацијата на магнезиум;
 • лекови со рецепт магнезиум. Обично се препишуваат форма на таблети, но во случај на прогресија на тешка хипомагнезиемија, лековите се препишуваат во форма на инјекции;
 • диеталната терапија игра важна улога во третманот на оваа патолошка состојба. На пациентот му се препишува посебна диета која вклучува храна со магнезиум. Тие вклучуваат грав, просо, грашок и така натаму.

Можно е да се третира хипомагнезиемија дома, но само со дозвола на вашиот лекар. Исто така вреди да се напомене дека за нормализирање на нивото на магнезиум во телото често се прибегнуваат кон народните лекови. Но, да се прибегне кон такво лекување е можно само со дозвола на лекарот што посетува. Традиционалните рецепти не треба да бидат главната терапија.

Превенција

Магнезиум богата храна

За да не се вклучи во третманот на хипомагнезиемија, неопходно е да се вклучи навремено превенција на оваа состојба. Главната превентивна мерка - нормализација на исхраната. Треба да го вклучите во вашата исхрана овие храни:

 • зеленчук;
 • жолчка;
 • месо;
 • црниот дроб;
 • риба;
 • ферментирани млечни производи;
 • овошје;
 • ореви;
 • сирење;
 • трици

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хипомагнемија и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 11 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Хипотироидизам кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .