Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еозинофилија: Симптоми и третман

Еозинофилија - главните симптоми:

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

Оваа патолошка состојба не е ограничена со пол или возраст. Тоа се случува со иста фреквенција и кај мажите и кај жените. Стапката на еозинофили во крвта на возрасен е од 0,02 x 10 9 до 0,3 x 10 9 / l. Еозинофилијата може да се одреди само преку лабораториски крвни тестови.

Етиологија

Главната причина за прогресијата на еозинофилијата кај луѓето е присуството на разни болести во телото, вклучувајќи:

Класификација

Клиничарите разликуваат три степени на развој на еозинофилија кај луѓето:

 • мал. Нивото на овие крвни клетки се зголемува за не повеќе од 10% од нивниот вкупен број;
 • умерена. Нивото се зголемува за 10-20%;
 • високо. Зголемувањето на содржината на клетките во крвта на повеќе од 20%.

Во зависност од причините што ја предизвикале прогресијата на оваа состојба, како и на локализацијата на манифестациите, се разликуваат овие форми на еозинофилија:

 • пулмонална еозинофилија;
 • еозинофилија со прогресија на онколошки патологии;
 • алергиска природа;
 • еозинофилен фасцитис;
 • еозинофилија за астма;
 • еозинофилен гастроентеритис;
 • еозинофилен цистит;
 • еозинофилија од паразитска природа.
Еозинофилија

Симптоматологија

Симптомите директно зависат од позадината на она што го попречува развојот на оваа патолошка состојба.

Автоимуни патологии

Во овој случај, заедно со зголемување на нивото на еозинофилите, се забележува појава на такви симптоми:

 • зголемување на температурата (можно зголемување на критично ниво);
 • анемија;
 • болки во зглобовите;
 • губење на тежината;
 • повеќекратно откажување на органите;
 • хепатоспленомегалија;
 • пораз на воспалителни садови.

Паразитски инвазии

Заедно со зголемување на еозинофилите, забележани се следниве симптоми:

Алергиски патологии, како и заболувања на кожата

 • чешање;
 • уртикаријален осип;
 • кожата на лице може да биде многу сува или на друго место може да се навлажни;
 • формирање на чиреви на кожата;
 • епидермиски одред (симптом кој се развива во тешки фази на патологијата).

Белодробна еозинофилија

Најчеста ткивна локализација на еозинофилија. Набљудувано е белодробно ткиво со еозинофили. Оваа патолошка состојба е комбинација:

 • еозинофилни грануломи;
 • еозинофилна пневмонија;
 • пулмонални инфилтрати;
 • еозинофилен васкулитис на белите дробови.

Во поретки случаи, лекарите дијагностицираат тропска пулмонална форма. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и синдром на Weingarten. Главната причина за нејзината прогресија е инфекцијата на човечкото тело со тумори. Пациентите ги имаат следниве симптоми:

 • сува пароксизмална кашлица. Почесто се грижи пациентот ноќе;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • губење на тежината;
 • тешка еозинофилија во крвта.

Еозинофилија кај деца

Еозинофилија често се дијагностицира кај деца кои се родени предвреме. Но, лекарите ја нарекуваат оваа состојба физиолошка, бидејќи само кај новороденчињата се нормализира телесната маса, нивото на еозинофилите се стабилизира.

Чести причини за зголемување на еозинофилите во крвта кај деца:

 • анкилостома;
 • алергиски болести;
 • наследни патологии;
 • паразитски инвазии;
 • токсокораза

Дијагностика

Најинформираниот дијагностички метод е тест на крвта. Со тоа, лекарите имаат можност да го проценат нивото на зголемување на еозинофилите, нивниот процентуален сооднос. Вреди да се напомене дека анемијата може да се набљудува заедно со еозинофилија.

Исто така е важно да се идентификува основната болест која предизвика развој на оваа состојба. За таа цел, лекарите пропишуваат:

Терапија

Третманот на еозинофилијата нема смисла. Важно е точно да се утврди основната болест, против која нивото на овие крвни клетки е зголемено. Режимот на патолошки третман е развиен од лекарот што посетува само врз основа на резултатите од тестовите, како и личниот преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате еозинофилија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 18)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 9 од 18)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Лимфогрануломатоза (Хочкинова болест) (појавување симптоми: 8 од 18)

Лимфогрануломатозата (Хочкинова болест) е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигно формирање на лимфоидно ткиво. Оваа неоплазма има специфична хистолошка структура. Лимфогрануломатозата најчесто се среќава кај деца и кај пациенти на возраст од 20-50 години.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Еозинофилна пневмонија (појавување симптоми: 8 од 18)

Еозинофилна пневмонија е болест на белите дробови со инфективна алергиска природа, во која еозинофилите се акумулираат во алвеолите, а еозинофилија е забележана во крвта. Еозинофилите се компоненти на човечкиот имунолошки систем. Нивниот број се зголемува во случаи кога се развиваат воспалителни и алергиски процеси во белите дробови. Вклучувајќи го и бројот на еозинофилите се зголемува кај бронхијална астма, која често ја придружува оваа патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .