Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Behcet-ова болест: симптоми и третман

Behcet-ова болест - главните симптоми:

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

Почесто, Behcet-овата болест се дијагностицира кај мажи на возраст од 20 до 30 години, но развојот на болеста не е исклучен од фер сексот. Во ретки клинички ситуации, патологијата може да влијае на децата.

Причини

Главната причина, која провоцира прогресија на патологијата, сè уште не е точно воспоставена до денес. Но, одредени фактори се идентификувани, кои до одреден степен го зголемуваат ризикот од развој на Behcet-ова болест:

 • генетска предиспозиција. Во текот на истражувањето беше откриено дека болеста почесто се дијагностицира кај Ерменци, Јапонци, Турци;
 • нарушен имунитет на клеточно ниво;
 • некои научници сугерираат дека постои врска помеѓу Behcet-овата болест и патолошката активност на вирусот на херпес , како и стрептококите .

Вреди да се спомене фактот дека болеста е автоимуна болест, со развојот на кој имунолошкиот систем почнува да ги напаѓа сопствените клетки, што доведува до појава на воспалителни процеси во одредени органи.

Симптоматологија

Со прогресијата на Behcet-овата болест, речиси сите органи и системи во човечкото тело се оштетени. Симптомите на патологија се разновидни и зависат од тоа кој посебен сајт претрпе воспаление.

Кожа и мукозни мембрани

 • Атрофичните улцери се јавуваат во орофаринксот. Но, овие патолошки елементи не се појавуваат на непцата, коренот на јазикот или на тврдото непце;
 • патолошкиот процес често влијае на гениталиите на двата пола. Но почесто патолошките елементи се формираат врз пенисот и скротумот во посилниот пол;
 • на долните екстремитети, жените развиваат еритема , која може спонтано да исчезне за неколку недели. Но, наскоро тие повторно ќе се појават. Еритема кај Behcet-овата болест треба да се диференцира од други, не карактеристични за оваа болест;
 • карактеристичен симптом на патологија е појавата на акни и псевдофоликуларни патолошки елементи на кожата на трупот и екстремитетите. Оваа карактеристика е карактеристична за мажите.
Улцерот на устите

Визуелен апарат

Симптомите на оштетување на визуелниот апарат се забележани само кај 10% од случаите. Пациентот се жали на нејасни визии, страв од светлина. Исто така, има периорбитална болка, склерални инјекции и зголемено кинење. Вреди да се напомене дека во некои клинички ситуации тоа биле симптоми на лезијата на визуелниот апарат кој укажувал на прогресија на Behcet-овата болест, бидејќи тие биле првите кои се манифестирале. Нивната понатамошна прогресија може да предизвика развој на опасни компликации:

 • глауком ;
 • хеморагии;
 • ретинален васкулитис;
 • пораз на крвните садови кои ја хранат мрежницата.

Пораз на ЦНС

Прилично ретка компликација која може да не се појави веднаш, но неколку години по почетокот на прогресијата на болеста. Најчесто, лезијата ја опфаќа супстанцијата на мозокот, па пациентот ги има следните симптоми:

 • деменција ;
 • оштетување на меморијата;
 • повреда на однесување;
 • напади може да се појават;
 • спастична парализа.

Наспроти позадината на прогресијата на патологијата, едно лице ја задржува способноста целосно да се ориентира во вселената, да пресметува и да го совладува јазикот.

Васкулопатија

Прогресијата на Behcet-овата болест може да предизвика пулмонална аневризма. Манифестации на васкулитис почесто се забележуваат кај претставниците на силната половина од човештвото. Вреди да се напомене фактот дека вените се погодени неколку пати почесто од артериите. Забележан е развој на тромбофлебитис . Ако палпација на погодената област, можете да ја забележите неговата печат.

Заеднички штета

Артралгија и артритис се наоѓаат кај повеќето пациенти. Најчесто, овие патолошки процеси се развиваат во долните екстремитети (обично се дијагностицира лезија на коленото зглоб). Карпалните и лачни зглобови може да бидат вклучени во патолошкиот процес, но ова се случува многу поретко.

Пораз на дигестивниот тракт

Симптомите на гастроинтестинални лезии се јавуваат кај 16% од вкупниот број на пациенти. Формирањето на специфични улцери води до појава на силна болка во абдоменот, дијареја со крв, цревна перфорација.

Оштетување на генитоуринарниот систем

Во случај Behcet-овата болест да ги инфицира органите на генитоуринарниот систем, тогаш лицето ќе почне да напредува гломерулонефритис , епидидимитис . Во тешки ситуации, може да се појави таква компликација како невроген мочен меур.

Дијагностика

Оваа болест е многу тешко да се дијагностицира. Ова се објаснува не само од мноштво симптоми кои можат да укажат на различни патологии, туку и од фактот дека Behcet-овата болест е исклучително ретка во нашиот регион.

Со цел точно да се потврди присуството на болеста кај пациент, неопходно е да има најмалку два главни критериуми:

 • болни генитални улкуси склони кон лузни;
 • оштетување на визуелниот апарат: хипопион, ретинален васкулитис;
 • присуство на кожата на специфични патолошки формации: еритем, лезии слични на јагули и така натаму;
 • позитивна реакција со тест на кожата.

Дополнителни дијагностички методи:

 • крвен тест ;
 • крвна биохемија ;
 • анализа на синовијалната течност;
 • анализа на цереброспиналната течност;
 • ангиографија;
 • Х-зраци
 • КТ скенирање;
 • МНР

Диференцијална дијагноза се изведува со вакви заболувања:

Третман

Третманот на Behcet-овата болест треба да биде сеопфатен. Планот за лекување се развива строго индивидуално, земајќи ја предвид локализацијата на лезијата, како и неговата тежина. Терапијата се изведува само во стационарни услови, бидејќи постои висок ризик за развој на опасни компликации.

Третманот на Behcet-овата болест се базира на употребата на:

 • антивирусна;
 • антибиотици. За третман на болести кои користат лекови со широк спектар на активност;
 • витаминска терапија;
 • имуносупресиви;
 • кортикостероиди;
 • антикоагуланси;
 • интерферон.

Во тешки ситуации, лекарите прибегнуваат кон хемосорбција, ласерско или ултравиолетово зрачење на крв. Исто така, понекогаш прибегнуваат кон употреба на хируршки методи на лекување. Со нивна помош ги елиминираат последиците од патологијата - перфорација, крварење, одвојување на мрежницата, аневризма на аортата, и така натаму.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бехцетовата болест и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ревматолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ретинобластома (појавување симптоми: 8 од 18)

Ретинобластомот е малигна неоплазма на мрежницата. Овој тип на онкологија најчесто ги зафаќа децата, најчесто помлади од пет години. Случаи кога болеста била дијагностицирана кај адолесценти постари од петнаесет години, не е евидентирана. Тоа се случува со иста фреквенција кај бебињата на двата пола. Манифестацијата на ова нарушување кај возрасните не е фиксна.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 8 од 18)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 7 од 18)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Тококораза (појавување симптоми: 7 од 18)

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 18)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .