Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертензивна криза: симптоми и третман

Хипертензивна криза - главните симптоми:

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

Според медицинската статистика, болеста се развива кај 1% од пациентите кои имаат историја на артериска хипертензија . Но, обично хипертензивната криза ги погодува луѓето со хипертензивна болест (GB) - повеќе од 30% од случаите. Важно е да се дијагностицира навреме и да се спроведе соодветен третман за да се избегне развој на опасни компликации.

Причини

До денес, точно мислење во врска со главните причини за прогресија на хипертензивните кризи не постои. Многу научници веруваат дека ова е патолошка состојба, тоа не е ништо друго освен компликација на болести кои се карактеризираат со периодично зголемување на крвниот притисок. Затоа, клиничарите имаат тенденција да претпоставуваат дека главните причини за прогресијата на таквата болест се следните патологии:

Во многу клинички ситуации, главната причина за прогресија на хипертензивната криза се болестите поврзани со уништувањето на крвните садови лоцирани во бубрезите. Но, во овој случај, болеста не е предизвикана од зголемен притисок, туку од оток на мозокот.

Провокативни фактори:

 • ендокрини заболувања;
 • климатските промени;
 • примање големи дози на алкохолни пијалоци;
 • јаде сол, повеќе од дневната стапка;
 • воздушно патување;
 • стрес, недостаток на спиење.

Видови

Не постои унифицирана класификација на хипертензивни кризи. Сите нивни лекари се разликуваат по механизмот на зголемување на крвниот притисок, во зависност од клиниката, од интензитетот на компликации.

Со присуство / отсуство на компликации:

 • комплицирано;
 • некомплицирано.

Во зависност од клиниката:

 • невровегетативен;
 • едематозен
 • конвулзивен.

Според видот на зголемување на крвниот притисок:

 • хиперкинетички;
 • хипокинетичен;
 • еукинетички.

Симптоматологија

Симптомите на хипертензивна криза се директно зависни од видот на патологија која го погодила лицето. Но, најчестите симптоми се:

 • треска;
 • страв;
 • анксиозност;
 • растечко чувство на анксиозност;
 • хиперемија;
 • невролошки нарушувања;
 • треперење екстремитети;
 • иритација.

Некомплицирано

Хипертензивната криза од овој тип се развива претежно во присуство на GB 1-2 степени. Почетокот на кризата е акутен - притисокот брзо се зголемува, нема клинички оштетувања на главните органи.

Знаци на хипертензивна криза од наведениот тип:

 • пациентите забележуваат појава на болка во срцето;
 • нагло зголемување на крвниот притисок;
 • намален вид;
 • тахикардија ;
 • главоболка;
 • можно е гадење и повраќање;
 • жртвата е немирна;
 • на кожата на рацете, вратот се појавува дамки со црвена нијанса.

Некомплицираните хипертензивни кризи напредуваат доста брзо - околу 2-3 часа. Олеснувањето на хипертензивната криза од овој тип не е тешко - обично воведувањето на антихипертензивни лекови е доволно. Но, и покрај фактот дека не се почитува оштетување на главните органи, постои директна закана за животот на пациентот, па затоа е важно да се обезбеди навремена помош. Патолошки третман се врши во болница и под надзор на лекарите.

Комплицирано

Обично почнуваат да напредуваат со GB 3 сериозноста. Тие го загрозуваат човечкиот живот и често предизвикуваат прогресија на такви опасни болести:

Симптомите на хипертензивна криза на комплицираниот тип се појавуваат постепено. Обично за неколку дена. Типични симптоми:

 • лицето добива синкава нијанса;
 • поспаност;
 • пациентот забележува појава на чувство на тежина во главата;
 • главоболки;
 • гадење и гадење;
 • кожата е ладна;
 • постојат нарушувања на слухот и видот;
 • болка во градите;
 • летаргија;
 • тешка недостаток на здив;
 • несвестица;
 • отежнато дишење во белите дробови.

Овој вид е исклучително опасен за животот на пациентот, па затоа треба да го започнете третманот што е можно поскоро.

Карактеристики на комплицирана и некомплицирана криза

Невровегетативна криза

 • зголемен систолен крвен притисок;
 • кожата е влажна;
 • постои остра порака на адреналин во крвотокот;
 • пациентот е вознемирен и немирен;
 • забележано е треперење на екстремитетите;
 • температурата на телото се зголемува.

Надуен

 • во исто време, и горниот и понискиот притисок се зголемуваат;
 • оток на екстремитетите;
 • поспаност;
 • мускулна слабост;
 • летаргија;
 • компликации од хипертензивна криза од овој тип се изразени во поразот на централниот нервен систем.

Конвулзивна криза

 • се јавува со тежок курс на хипертензија на трет степен;
 • енцефалопатија се развива со церебрален едем;
 • конвулзии;
 • губење на свеста

Еукинетички

Оваа форма на патологија се карактеризира со брз тек и прилично поволен курс. Во исто време, и горниот и понискиот притисок се зголемуваат. Отпорноста на крвните садови е зголемена, но во исто време срцевиот излез е нормален. Главната причина за ваквите кризи е прогресијата на хипертензијата, 2 или 3 сериозноста.

Хипокинетичен тип

Во случај на развој на овој тип на хипертензивна криза само дијастолниот притисок се зголемува, изборот на срцето се намалува, а отпорноста на садовите се зголемува неколку пати. Типично, хипертензивната криза на оваа форма се развива кај луѓе кои долго време имаат GB 2 и 3 степени. Треба да се забележи дека постарите луѓе почесто страдаат од тоа. Со развојот, следат следниве симптоми:

 • брадикардија ;
 • губење на слухот;
 • намален вид;
 • висок ризик од мозочен удар;
 • главоболка;
 • вртоглавица;
 • гадење;
 • забележани се невролошки симптоми.

Хиперкинетички тип

Се забележува зголемување на систолниот притисок - срцевиот излез се зголемува, а отпорноста на периферните крвни садови се намалува. Продолжете брзо и, како по правило, не се забележани никакви компликации.

Знаци на хипертензивна криза:

 • треперење во телото;
 • главоболка;
 • зголемено потење;
 • црни муви трепнат пред моите очи;
 • гадење и гадење;
 • тахикардија;
 • болка во срцето;
 • треска
 • кожата е покриена со точки.
Знаци на хипокинетичка и хиперкинетичка криза

Третман

Третманот на болеста треба да се врши само во стационарни услови. Пациентот бара строг одмор во креветот и релаксирана атмосфера. Ако болеста трае долго време, тогаш диеталната терапија се додава во главниот план за лекување (табела бр. 10). Важно е да се спроведе постепено намалување на крвниот притисок, бидејќи остар пад може да предизвика прогресија на опасни компликации. Ова треба да се направи постепено - над 6 часа.

Последици од хипертензивна криза во случај на нагло намалување на крвниот притисок во стационарни услови:

Планот за лекување ги вклучува следниве лекови:

 • бета блокатори;
 • антихипертензивни лекови;
 • блокатори на калциумовите канали;
 • вазодилататори интравенозно;
 • алфа блокатори;
 • АКЕ инхибитори.

Понекогаш овој план за лекување е дополнет со диуретици.

Третманот на хипертензивната криза треба да започне веднаш, бидејќи беа забележани првите знаци на нејзиниот развој. Прва помош за хипертензивна криза е да се спроведат такви активности:

 • да ја положи жртвата. Позиција - наклон. Ова ќе обезбеди можност за подобрување на циркулацијата на крвта во белите дробови, со што ќе се олесни дишењето;
 • јави брза помош;
 • му даде на пациентот лекови за смирување;
 • земајќи таблети на лекови: клонидин, нифедипин, каптоприл.

Последици од болеста

Ако ништо не се направи кога ќе се појават првите знаци на патологија, последиците од хипертензивната криза ќе бидат сериозни:

 • срцев удар;
 • ангина пекторис ;
 • церебрална хеморагија;
 • еклампсија;
 • заболувања на бубрезите;
 • патологија на централниот нервен систем.

Понатамошниот третман ќе биде насочен кон ублажување на овие состојби.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертензивна криза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фехохромоцитом (појавување симптоми: 9 од 21)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 21)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 8 од 21)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Инсулином (појавување на симптоми: 8 од 21)

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...
Такајазу болест (појавување симптоми: 8 од 21)

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .