Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Капероза: Симптоми и третман

Купероза - главни симптоми:

 • Васкуларни ѕвезди
 • Црвено лице
 • Сива кожа
 • Топлина на кожата
 • Пулпунтни осипувања на кожата на лицето
 • Пигментација на кожата
 • Задебелување на кожата
 • Груба кожа
 • Српена кожа на лице
 • Ткиво лице
 • Зголемена чувствителност на кожата

Купрезо е една од сортите на телеангиектазија. Ова е васкуларна и патологија на кожата во која се јавува проширување на мали садови (венули, капилари, артериоли). Како резултат на тоа, нивните ѕидови стануваат потенки и ја губат еластичноста. Однадвор, оваа состојба се манифестира со појава на кожата на лицето и телото на васкуларните "ѕвездички", "ретикулуми" или "винилни дамки".

Несаканите црвени точки во челото, образите и брадата најчесто се јавуваат во фер сексот. Ризичната група вклучува жени кои имаат светлина, тенка и чувствителна кожа.

Причини

Вреди да се забележи дека во медицината постојат два типа на купероза на лицето - вродени и стекнати. Причините кои придонесуваат за нивната прогресија се различни.

Главните причини кои придонесуваат за појава на вродени розацеа на лицето:

 • генетска патологија на крвните садови;
 • имунодефициенција (синдром Луис-Бар);
 • тумор кој се формирал поради зголемување на капиларите.

Невозможно е целосно да се излечи лице од вродената форма на оваа патологија. Затоа, целиот терапевтски третман има за цел да ги отстрани естетските дефекти на лицето.

Причини за прогресија на стекнатите розацеа:

 • патологии на внатрешните органи - хепатоза , цироза на црниот дроб , итн.
 • генетска слабост на ѕидовите на крвните садови. Во овој случај, тие можат да бидат деформирани поради негативните ефекти на животната средина;
 • чести тен;
 • куперозата на лицето може да се појави на позадината на веќе постоечките кожни болести како што се розацеа , склеродерма , лупус еритематозус и други;
 • разни нарушувања во ендокриниот систем;
 • лоши навики;
 • хормонски нарушувања. Често оваа болест на кожата почнува да напредува за време на менопаузата , бременоста, пубертетот. Причината за нејзиниот развој може да биде и хормонална контрацепција;
 • хипертензија ;
 • стрес;
 • депресија ;
 • неурамнотежена исхрана.

Симптоматологија

Каерозата на кожата на лицето, како по правило, се развива кај жените по 30 години, поретко - по 25 години. Клиничарите го делат текот на патолошкиот процес во три фази, од кои секоја има свои симптоми.

 • Фаза 1 Во медицинската литература се нарекува и еритроза. Најчесто почнува да напредува по изложеност на предизвикувачки фактори, кои вклучуваат перење премногу ладна или топла вода, земајќи солена или топла јадења, посета на бања и така натаму. Ретко, црвенилото на кожата се јавува без причина. Кожата се прецртува од површината на крилјата на носот, брадата и образите. Нејзината чувствителност се зголемува. Пациентот забележува појава на чешање, пецкање, топлина. Овие симптоми постојат од неколку минути до два часа. Исто така, црвенилото може да помине на кожата на вратот;
 • Фаза 2 Постојана црвенило се забележува во горните делови на кожата. Се забележува формирање на пигментација и "васкуларна мрежа";
 • Фаза 3 - конгестивна дерматоза. Се чини дека кожата е возраста. Таа станува бледа со сива боја. На тоа места на инфилтрација се забележуваат воспаленија. На пустуларен исип е локализиран на нив. Таквата фаза не може да се случи веднаш, но по 20-30 години од моментот кога ќе се појават првите знаци на патологија;
 • Фаза 4. Кожата се собира и се губи. Оваа деформација е особено видлива на носот - зазема "појасен" изглед.
Капероза на лице

Третман

Третманот на розацеа може да се врши со помош на терапија со лекови, и со помош на козметички процедури. Но, најпозитивниот ефект се постигнува ако овие два методи се користат истовремено. Вие исто така може да се третираат розацеа дома. Но лековите ги пропишува само квалификуван лекар по личен преглед на пациентот. Како по правило, лекот на избор е крем од розацеа на лице со активни супстанции.

Третман на розацеа со лекови:

 • хепарин маст;
 • трокадевазин;
 • маст со масло од календула.

Сите овие средства содржат во нивниот состав супстанции кои ги зајакнуваат васкуларните ѕидови, како и подобрување на микроциркулацијата. Производителите додаваат овие супстанции во креми за розацеа. Но, се препорачува да се користат такви алатки само по посета на добар специјалист. Неконтролираната употреба на нив може само да го влоши текот на болеста.

Козметички процедури за третман на розацеа:

 • мезотерапија;
 • ласерска терапија;
 • електрокоагулација;
 • озонската терапија;
 • фотоклеоза.

Третманот на розацеа на лице со помош на овие техники се изведува без анестезија, не зазема многу време и напор, а исто така е сосема безбеден за здравјето на пациентот. Тие, исто така, даваат можност целосно да се ослободат од васкуларните "ѕвезди".

Препораки

Ако на лицето му се дијагностицира розацеа на лицето, тогаш тој треба да биде особено внимателен, бидејќи постојат неколку фактори кои можат да ја влошат патологијата.

 • не користете креми или други козметички препарати кои содржат ментол, мед, копар, анасонско масло. Предност треба да се даде на ефективен крем од розацеа, кој не само што ќе ја елиминира црвенилото, туку и ќе ја подобри состојбата на кожата;
 • одбиваат производи кои содржат алкохол;
 • не се препорачува да се користат лушпи и грмушки;
 • Доколку се дијагностицира купероза, термичките процедури се целосно исклучени - загревање на маски, топли облоги, инхалации со пареа. Исто така, не можете да одите во сауна и бања.

Превенција

Секогаш е полесно да се спречи развојот на патологијата отколку по спроведување на третман на розацеа. Затоа, превенцијата треба да се започне на возраст од 15 години, бидејќи веќе на оваа возраст адолесцентите имаат пилинг и сува кожа. Со цел оваа болест да не напредува, треба да следите неколку едноставни препораки:

 • користи производи за чувствителна кожа;
 • следете ја диетата;
 • следи хидратација на кожата;
 • заштити ја кожата од ветер и мраз во зима;
 • не останувај долго на сонце;
 • Измијте со топла или малку ладна вода.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Kuperoz и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , козметичар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фотодетематоза (појавување симптоми: 2 од 11)

Фотодетематозата е воспалителен процес на кожата како резултат на зголемена чувствителност на директната и рефлектираната сончева светлина. Недостатокот на терапија може да предизвика сериозно оштетување на епидермисот.

...
Вазомоторни ринитис (појавување симптоми: 1 од 11)

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринит, чии симптоми во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така, предизвикуваат нарушувања на васкуларниот тон, како и васкуларен тон во носната мукоза.

...
Рак на црниот дроб (појавување на симптоми: 1 од 11)

Ракот на црниот дроб е прилично тешка болест во својот тек, што се карактеризира со развој на малигнен тумор во црниот дроб. Канцер на црниот дроб, чии симптоми имаат карактеристични карактеристики, може да настане како резултат на изложеност на вакви важни фактори како што се цироза на црниот дроб, вирусниот хепатитис и потрошувачката од страна на пациентот на производи кои вклучуваат афлатоксин.

...
Цироза (појавување симптоми: 1 од 11)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Demodex (Демодикоза) (појавување симптоми: 1 од 11)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
козметичар зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .