Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева астма: Симптоми и третман

Срцева астма - главните симптоми:

Срцевата астма е синдром на акутна лево вентрикуларна инсуфициенција, која се манифестира во форма на отежнато дишење и нарушување на срцевиот ритам. Често оваа патологија може да доведе до пулмонален едем и, како резултат на тоа, смрт. Недостатокот влијае и на мажите и на жените подеднакво. Во главната група за ризик, луѓето над 60 години.

Етиологија

Како по правило, срцевата астма не се манифестира. Најчесто ова е последица на други болести на кардиоваскуларниот систем. Што се однесува до срцеви заболувања, следните фактори можат да бидат предизвикувачки фактори:

Исто така, срцевата астма може да се развие поради такви заболувања:

Срцевата астма и пулмоналниот едем може да бидат предизвикани од буквално било која болест која води до стагнација на водата во телото и нарушување на природниот проток на крв.

Покрај тоа, треба да се распределат такви отстранувачки фактори кои можат да предизвикаат развој на патолошкиот процес:

 • чести стресни ситуации и нервна напнатост;
 • јадење големи количини на храна и течности ноќе;
 • честа лежиште;
 • злоупотреба на алкохол;
 • Интравенска инјекција на големи количини на течност

Треба да се забележи дека бремените жени имаат голема веројатност за стагнација на течности. Затоа, жените во позиција треба да бидат, на најдобар начин, да бидат физички активни и да не ја злоупотребуваат течноста, особено ноќе.

Општо земено, таквото патолошко нарушување на срцето може да се развие поради секаква тешка болест или продолжено одмор во кревет. Срцевата астма и пулмоналниот едем често се фатални ако некое лице не добива навремена и квалификувана медицинска нега.

Патогенеза

Патогенезата на оваа болест е доста комплицирана. Поради некои етиолошки фактори, природниот проток на крв во телото е нарушен и хемодинамиката во левиот срцев оддел е нарушена. Поради ова, прекумерна содржина на крв е забележана во вените и капиларите, што доведува до зголемен хидростатски притисок.

Сите горенаведени повреди доведуваат до фактот дека пропустливоста на ѕидовите на капиларите се зголемува и плазмата влегува во белите дробови. Ова, пак, доведува до оштетена вентилација во белите дробови и размена на гасови. Ова е патогенезата на срцевата астма.

Општи симптоми

Клиничката слика на срцева астма се појавува речиси веднаш. Сепак, треба да се забележи дека симптомите на срцева астма понекогаш може да укажуваат на други болести, ако клиничката слика не е целосно манифестирана.

Симптоми на срцева астма се:

 • гушење кашлица без очигледна причина;
 • недостаток на здив;
 • бледило на кожата;
 • профузно ладно потење;
 • возбудена состојба на пациентот;
 • оток на вените на вратот.

Возбудената состојба на пациентот се должи на фактот дека кислородот глад на мозокот започнува. Во потешки случаи, едно лице може да доживее мали психички нарушувања - страв од смрт, фрлање, делириум. Во повеќето случаи, ваквите напади се забележуваат во текот на ноќта. Едно лице може да се разбуди од акутен недостаток на воздух, што доведува до состојба на паника.

За овие симптоми, веднаш треба да се јавите во итна медицинска помош. Исто така, треба да му дадете прва помош на пациентот пред доаѓањето на лекарите.

Фази

Во медицината, вообичаено е да се разликуваат три фази во развојот на болеста:

 • првиот е предвесник на напад. 2-3 дена пред нападот, пациентот може да се жали на недостаток на здив, симптомите може да се зголемат со физичка активност;
 • вториот е самиот напад;
 • третиот е пулмонален едем.

Ако внимателно го нагласиме вниманието на здравствената состојба во првата фаза, тогаш нападот може да се запре и нема страв за витална активност. Последната фаза е сериозна закана за човечкиот живот. Ова се должи на фактот дека белите дробови на пациентот се полни со течност и дишењето е речиси невозможно.

Дијагностика

Во овој случај, дијагнозата е доста тешко, бидејќи клиничката слика укажува на други болести. На пример, за бронхијална астма. Во исто време, времето за дијагноза едноставно не може да биде.

Ако е можно, по личен преглед и појаснување на историјата, пациентот се праќа за дијагноза. Стандардната програма ги опфаќа следните студии:

Ако овие истражувачки методи не се доволни за точна дијагноза, тогаш се применува диференцијална дијагноза. Во овој случај, нема само-третман, е неприфатливо.

Срцева астма

Третман

Третирај ја астмата на срцето само треба да биде стационарна, во клиниката, под надзор на лекар. Главните медицински мерки се насочени кон имплементација на следниве фактори:

 • олеснување на нервниот притисок;
 • олеснување на срцето;
 • елиминација на нарушувања во респираторниот центар;
 • спречување на пулмонален едем.

Што се однесува до терапијата со лекови, лекарот може да пропише употреба на такви лекови:

 • антихистаминици;
 • наркотични аналгетици;
 • неуролептици.

Ако состојбата на пациентот дозволува, тогаш можно е да се користи физиотерапевтска процедура - вдишување на кислород.

Третманот на срцева астма треба да се одвива само според пропишаниот лекар. Неовластената употреба на лекови или традиционална медицина не е соодветна, бидејќи постои голема веројатност за смрт.

Дневен режим и исхрана

Со таква дијагноза, пациентот треба да ја следи не само правилната исхрана, туку и дневниот режим.

Препораки за начинот на денот:

 • здрав сон, треба да одите во кревет и да станете во исто време;
 • умерено вежбање;
 • алкохол, пушење, нервозни и стресни ситуации се исклучени;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • редовно испитување од страна на кардиолог.

Во однос на исхраната, тогаш треба да ги следите овие препораки:

 • основата треба да биде лесна за стомачни јадења;
 • ограничен внес на сол;
 • пијте не повеќе од 1,5 литри течност дневно;
 • Последен оброк не подоцна од 3 часа пред спиење.

Внимавајте на таквите препораки треба да бидат пациентот цело време.

Реанимација

Шансите се дека можеби ќе треба итна медицинска нега за срцева астма. Итни медицински мерки во овој случај се како што следува:

Ставете ги нозете во топла вода
 • се движи пациентот во седечка положба, нозете треба да се спуштаат од креветот, столчето и така натаму;
 • ставете ги нозете во топла вода, бидејќи тоа ќе обезбеди проток на крв кон екстремитетите;
 • стави темперамент, но не подолго од 20 минути. Турникетот треба да биде 15 сантиметри под ингвиналниот преден дел и секогаш на врвот на ткаенината.

Таквата помош во случај на срцева астма може да го спаси животот на лицето и да им даде на лекарите време да ги преземат неопходните медицински мерки.

Превенција на народни лекови

Третманот на срцева астма со народни лекови е можен само по препорака на лекар и ако животот на пациентот не е директна закана. Народни лекови се со поголема веројатност да се сметаат за превентивни, за лице кое веќе страдало од срцева астма.

Еден од најдобрите народни лекови за превенција на оваа болест е приемот на лушпа на колковите од роза. Можете да го пиете како чај, со мала количина шеќер.

Покрај тоа, може да се применат и Сербси од овие билки:

 • лушпа на листовите на чад;
 • колекција корен со виолетова, птичји жито и равнец.

Но, за лекување на таква опасна болест само преку традиционалната медицина е опасна по живот.

Прогноза

Речиси е невозможно целосно да се елиминираат ваквите напади, затоа, априорирањето не може да биде поволно. Но, ако пациентот се придржува до препораките на лекарот, можно е значително да се намалат ваквите напади. Како што покажува практиката, лице со срцева астма треба да се придржува до посебни препораки целиот свој живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кардијална астма и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бронхоспазам (појавување симптоми: 5 од 8)

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради едем на мукозната мембрана, придружени со нарушување на празнењето на спутумот.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 4 од 8)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Астма (појавување симптоми: 4 од 8)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Кардиопулмонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 4 од 8)

Кардиопулмонална инсуфициенција е патологија на респираторните и кардиоваскуларните системи, напредувајќи како резултат на зголемување на притисокот во пулмоналната циркулација. Како резултат на тоа, десната комора на срцето почнува да функционира поинтензивно. Ако болеста напредува во текот на подолг временски период и неговото лекување не се спроведува, мускулните структури на десната страна на срцето постепено ќе ја зголемат нивната маса (поради интензивната работа).

...
Срцев удар (појавување симптоми: 4 од 8)

Срцевиот напад е една од најчестите причини за смрт кај мажите и жените. Срцевиот напад е сериозно оштетување на циркулацијата на крвта, со развој на последователната некротизација во миокардскиот слој на срцето. Оваа патологија може да има фулминантен курс - кога, од времето кога ќе се појават првите симптоми, смртта се јавува за неколку минути.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .