Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Радијациона болест: Симптоми и третман

Зрачење болест - главните симптоми:

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

Етиологија

Етиолошките фактори кои можат да предизвикаат развој на зрачната болест се следниве:

 • краток, но интензивен ефект врз телото на зрачење;
 • систематска изложеност на човекот на рендгенските бранови;
 • ингестија на радиоактивни соединенија.

Областа е можна дури и во случај на мала изложеност на кожата на радиоактивни зраци. Во овој случај, симптомите на болеста се појавуваат на погодената кожа. Доколку во оваа фаза не се обезбеди потребната медицинска нега и третманот не се започне, болеста може да доведе до сериозни компликации.

Патогенеза

Патогенезата на зрачната болест е доста едноставна. Зрачењето што продира во човечкото ткиво предизвикува оксидативна реакција. Против овој процес, антиоксидантниот систем за заштита значително слабее и не може целосно да ги извршува своите функции. Како резултат на тоа, погодените клетки умираат. Овој механизам на развој на болеста доведува до нарушување на нормалното функционирање на ваквите системи:

 • централен нервен систем;
 • Дигестивниот тракт;
 • кардиоваскуларни;
 • ендокрин;
 • хематопоетски.

Колку е повисока дозата што ја прима лице, толку побрзо ќе се развие клиничката слика. Покрај тоа, вреди да се напомене дека ако некое лице во тоа време се наоѓа блиску до експлозијата или во неговиот епицентар, телото ќе биде засегната:

 • влијанието на механичката и лесната енергија;
 • висока температура

Затоа, покрај пореметувања во функционирањето на системите, можни се и хемиски изгореници.

Степенот на развој на болеста и форми

Постојат две форми на зрачење болест - хронични и акутни. Хроничната зрачна болест можеби не покажува знаци на одредена точка. Акутна зрачна болест има добро дефинирана клиничка слика.

Степен на зрачење

Во современата медицина постојат четири степени на зрачење:

 • светлина (зрачење до 2 Gy);
 • среден (од 2 до 4 Гр);
 • тежок (од 4 до 6 Гр);
 • многу тешки (над 6 Gy).

Последните две фази на болеста веќе имаат неповратни процеси. Не е исклучок - смрт.

Општи симптоми

Хроничната зрачна болест е асимптоматска во почетните фази. Клиничката слика се појавува подоцна.

Акутна зрачна болест се манифестира во форма на такви симптоми:

 • тешка главоболка, понекогаш придружена со вртоглавица;
 • гадење и повраќање;
 • епистакса;
 • општа слабост, слабост;
 • во анализата на крвта покажува висока содржина на леукоцити и еритроцити ;
 • понекогаш кожата станува црвена и почнува да чеша.

Периодот на манифестација на вакви симптоми трае не повеќе од една недела. Како што напредува болеста, клиничката слика е дополнета со следните симптоми:

 • ниска телесна температура;
 • тешка главоболка;
 • грчеви во долните екстремитети;
 • губење на апетитот, гадење;
 • нестабилен крвен притисок.

Со вториот степен на развој на акутна зрачна болест, општата состојба на пациентот значително се влошува, клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • губење на косата, чистење на кожата и ноктите;
 • прекршување на урогениталниот систем (кај жени, менструални нарушувања, мажи имаат потенцијални проблеми);
 • улцерација на мукозни области на устата, цревата и стомакот;
 • треска, без очигледна причина;
 • сериозно ослабен имунитет.

Последниот период на развој на акутната форма на болеста започнува околу 4 недели по зрачењето. Враќањето на функционалноста на системите е можно ако започнеме со правилен третман. Најтешко е да се обнови работата на уриногенетниот систем.

Вреди да се забележи дека во втората фаза од развојот на акутна зрачна болест, симптомите може делумно да исчезнат, состојбата на пациентот може значително да се подобри. Но, тоа не значи опоравување на лицето.

По зрачната болест, најверојатно ќе се појават компликации. Најчесто тоа е поврзано со работата на дигестивниот тракт, кардиоваскуларниот систем.

Класификација на болестите

Во модерната медицина, постојат видови на зрачење болести според времето и природата на локализацијата.

До времето на зрачење се разликуваат следниве форми:

 • сингл;
 • продолжен;
 • хроничен.

Со природата на локализацијата:

 • локална или општа форма;
 • униформа или нерамна.

Како што покажува медицинската пракса, акутната фаза на развој на болеста е придружена со лезија во сите делови на кожата и на сите нивоа - ткиво, молекуларно, орган. Речиси секогаш постои отекување на мозокот. Ако на пациентот не му се даде правилен третман, смртта не е исклучена.

Дијагностика

Ако ги имате овие симптоми, треба веднаш да контактирате со онколог или терапевт. По личен преглед и појаснување на симптомите, се спроведуваат општа историја, лабораториски и инструментални методи на истражување.

Програмата за лабораториски истражувања вклучува:

Што се однесува до инструменталните истражувачки методи, стандардната програма вклучува такви анализи:

 • биопсија на коскената срцевина;
 • КТ скенирање;
 • Ултразвук;
 • електроенцефалографија.
Биопсија на коскената срцевина

Само врз основа на сите извршени тестови, може точно да се направи дијагноза, да се утврди степенот на развој на болеста и да се пропише правилниот курс на лекување.

Треба да се напомене дека дијагностичката програма може да се надополни со други истражувачки методи. Сето тоа зависи од степенот на развојот на зрачната болест и кои системи на човечкото тело се вклучени во патолошкиот процес.

Третман

Зрачената болест на лице во рана фаза е доста добро третирана. Но, треба да се сфати дека таквиот ефект на зрачење врз човечкото тело не поминува без трага. По завршувањето на текот на третманот, на пациентот му треба долг период на рехабилитација.

Третманот со дрога подразбира земање такви лекови:

 • антихистаминици;
 • антибиотици;
 • за општо зајакнување на имунолошкиот систем;
 • витамински комплекси.

Доколку пациентот се дијагностицира со третата фаза на болеста, тогаш, покрај гореспоменатите лекови, се пропишани и антихеморрагични агенси. Исто така задолжителна трансфузија на крв.

Покрај тоа, во секоја фаза на развој на болеста, се користат физиотерапевтски процедури - маски за кислород и терапија за вежбање. Вреди да се обрне внимание дека во овој период многу е важно пациентот да се јаде правилно. Соодветен третман на зрачната болест дава позитивни резултати и значително го намалува ризикот од сериозни болести.

Храна со зрачење

За време на третманот се троши многу течност.

За време на периодот на лекување и лекување, пациентот треба да јаде право:

 • консумираат оптимална количина на течност - најмалку 2 литри дневно (вклучувајќи сокови и чај);
 • не пијте со оброци;
 • преферирана храна на пареа;
 • ја минимизира потрошувачката на масна, зачинета, солена.

Треба да јадете мали оброци, но доста често - најмалку 5 пати на ден. Секако, исклучено е пушењето и консумирањето алкохол.

Можни компликации

Во зависност од природата на развојот на болеста и општото здравје на пациентот, зрачната болест може да предизвика компликации. Најчестите последици од зрачната болест се:

 • офталмични болести;
 • малигни тумори кои можат да предизвикаат тежок рак;
 • комплетна ќелавост на човечката кожа;
 • нарушувања во создавањето на крв.

Таквите компликации може да се избегнат барем делумно, ако болеста се дијагностицира во рана фаза и се започнува точен третман. Затоа, при првите симптоми веднаш треба да побарате медицинска помош.

Превенција

Спречувањето на зрачната болест е особено важно за оние луѓе кои живеат во зоната со висока радијација. Но, за жителите на другите земји, вакви настани се исто така важни.

За луѓето кои се изложени на ризик, превенцијата е како што следува:

 • земајќи витамини од групата Б6, П, Ц;
 • хормонални анаболни лекови;
 • лекови за зајакнување на имунолошкиот систем.

Но, потребно е да се консумираат такви лекови строго како што е пропишано од лекар.

Општата превенција вклучува земање на радиопротектори, витамини и општо зајакнување на имунолошкиот систем. Таквите мерки го минимизираат ризикот од развој на патолошки процес. Ако некое лице ги има горенаведените знаци на болест, треба веднаш да побарате лекарска помош. Одлагањето или самотретирањето не само што може да го забрза развојот на болеста, туку и да предизвика сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате радијациона болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , терапевт , хематолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Птичји грип (појавување симптоми: 9 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Цироза (појавување симптоми: 8 од 20)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 8 од 20)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Салпингитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .